Koniec z dofinansowaniem in vitro przez gminy

Koniec z dofinansowaniem in vitro przez gminy? Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy chce zmian

„Sztuczne wytwarzanie ludzi” – takie określenie zapłodnienia pozaustrojowego znalazło się w piśmie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich skierowanym do Premiera. Z kolei dofinansowanie in vitro przez gminy zostało nazwane „nieuczciwą i niesprawiedliwą ścieżką obejścia decyzji Ministra Zdrowia”. A Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMIT) – zaatakowana za pozytywne opiniowanie programów samorządowych.

Koniec z dofinansowaniem in vitro przez gminy – tego chcą katoliccy lekarze?

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich zaatakowało gminne programy dofinansowania in vitro jako realizowane „poza wiedzą Ministra Zdrowia”. Na początku lutego 2022 r. skierowano oświadczenie do Premiera Mateusza Morawieckiego. Stowarzyszenie domaga się w nim natychmiastowego zaniechania przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMIT) pozytywnego opiniowania samorządowych programów dofinansowania in vitro.

Przedstawiony postulat argumentowano m.in. konieczną spójnością medycyny z tradycją i wartościami chrześcijańskimi. Powołano się też na sumienia lekarzy i pacjentów.

Najważniejszym argumentem przeciw finansowaniu leczenia niepłodności metodą in vitro według Stowarzyszenia ma być niezgodność takiego wsparcia z polityką PiS oraz deklaracjami byłych Ministrów Zdrowia Konstantego Radziwiłła i Łukasza Szumowskiego, że in vitro nie będzie finansowane ze środków publicznych.

W oświadczeniu czytamy m.in.:

Z całego serca promujemy i wspieramy działania służące dobru i bezpieczeństwu pacjenta, w tym rozpoznawanie i przyczynowe leczenie zaburzeń płodności. Nie popieramy natomiast wdrażania zamiast tego metod sztucznego rozrodu jako sprzecznych z chrześcijańską moralnością i nauką Kościoła. Metody te omijają przyczyny niepłodności, proponując zamiast ich leczenia, sztuczne wytwarzanie ludzi i ich selekcję, narażając matki na powikłania zdrowia a ich dzieci na śmierć w następstwie selekcji „nadprogramowych” zarodków i poważne zburzenia rozwoju.

Atak na Prezesa AOTMIT

Odkąd w 2016 r. zakończono rządowy program wsparcia leczenia niepłodności, który zaowocował urodzeniem ponad 21 tys. dzieci, miasta i gminy coraz chętniej realizują własne inicjatywy. Dofinansowanie in vitro można uzyskać w wielu polskich miastach, m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Pabianicach czy Mysłowicach.

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich nazwało te samorządowe inicjatywy „nieuczciwymi i niesprawiedliwymi”.

Znaleziono nieuczciwą i niesprawiedliwą ścieżkę obejścia decyzji Ministra Zdrowia, poprzez furtkę jaką stanowią programy samorządowe, które są uchwalane i realizowane „poza wiedzą” Ministra Zdrowia, który kształtuje politykę zdrowotną państwa. Programy te wymagają natomiast akceptacji i pozytywnej opinii Prezesa AOTMIT.  W ostatnich kilku miesiącach obecny Prezes AOTMIT wydał szereg takich pozytywnych opinii, w tym w ciągu ostatnich tygodni, co stanowi jawne pogwałcenie decyzji Ministra Zdrowia.

– czytamy w oświadczeniu

Koniec z dofinansowaniem in vitro?

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy domaga się nie tylko interwencji Premiera Morawieckiego i zaprzestania wydawania pozytywnych opinii przez Prezesa AOTMIT, ale też zmian w prawie. Nowe przepisy miałyby uniemożliwiać udział państwa w dofinansowaniu leczenia niepłodności metodą in vitro.

Nie zabrakło też twierdzenia, iż wspieranie niepłodnych par chcących skorzystać z procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest sprzeczne z systemem wartości „znacznej części obywateli”:

Najnowszą wiedzę medyczną stosujemy w naszej codziennej praktyce klinicznej, walcząc o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Nie możemy natomiast godzić się z sytuacją, kiedy niektóre władze samorządowe wydają publiczne środki finansowe pochodzące z podatków wszystkich obywateli na programy „zdrowotne”, których założenia są sprzeczne z systemem wartości znacznej części tych obywateli, sprzeczne z ich godnością.

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy oczekuje na odpowiedź z kancelarii Premiera.

 

Źródło:
https://kslp.pl/oswiadczenie-finansowania-metod-zaplodnienia-pozaustrojowego-ze-srodkow-publicznych-na-podstawie-pozytywnych-rekomendacji-prezesa-aotmit/
https://medianarodowe.com/2022/02/17/koniec-z-samorzadowymi-programami-wsparcia-in-vitro-lekarze-apeluja-do-premiera/

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

In vitro nie zmienia natury, ale jej pomaga! Jak przygotować się do IVF

In vitro nie zmienia natury, ale jej pomaga! Jak przygotować się do IVF

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *