koronawirus i ciąża

Koronawirus a ciąża. Najnowsze informacje dla kobiet!

Wobec sprzecznych informacji w mediach o potencjalnym wpływie infekcji wywołanej koronawirusem – Covid-19 na zachodzenie w ciążę i jej przebieg, szczególnie po pewnych nieodpowiedzialnych wypowiedziach w prasie, informujemy pacjentki starające się o ciążę, jak również będące w ciąży, co następuje…

Koronawirus a ciąża

jak koronawirus wpływa na ciążę

 

  • Do dnia 18.03.2020 nie pojawiły się żadne nowe dowody na jakiekolwiek negatywne skutki zakażenia Covid-19 dla przebiegu ciąży, szczególnie w jej wczesnych stadiach.
  • Odnotowano kilka przypadków kobiet z dodatnim wynikiem na Covid-19, które urodziły zdrowe niemowlęta.
  • Istnieją doniesienia o niekorzystnych skutkach dla późnej ciąży u kobiet z pozytywnym wynikiem na Covid -19 (przedwczesne pęknięcie błon, poród przedwczesny), ale doniesienia oparto na ograniczonych danych.
  • Podobnie opublikowano informację o przypadku zakażonego niemowlęcia, ale ponownie nie było mocnych dowodów na to, że był to wynik zakażenia wewnątrzmacicznego.

Koronawirus a niepłodność

Nadal brak jest informacji na temat możliwego wpływu zakażenia Covid-19 na ciążę w jej początkowych stadiach.

Brak danych nie oznacza, że możemy zachowywać się nieracjonalnie. Główne światowe oraz polskie organizacje naukowe zajmujące się medycyną rozrodu zalecają, aby

wszyscy pacjenci zdiagnozowani w kierunku niepłodności rozważający lub planujący leczenie, nawet jeśli nie spełniają kryteriów diagnostycznych zakażenia Covid-19, powinni wstrzymać się od działań prokreacyjnych,

unikać podróży do ośrodków leczenia niepłodności w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii.

Komunikat dla Pacjentów Kliniki Kriobank

 

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19, Klinika Kriobank wprowadza ograniczenia do niezbędnego minimum w przyjmowaniu Pacjentów. W związku z tym Klinika będzie funkcjonowała w  nienormowanych godzinach pracy.

Od poniedziałku do piątku, Klinika Kriobank będzie otwarta od godz. 8.00, a zamknięcie nastąpi po zakończeniu przyjmowania wcześniej umówionych wizyt.

Z uwagi na trudności w dostępie do lekarzy, w sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny do godz. 16.00 pod nr 669 995 666.  Nie umawiamy wizyt pierwszorazowych.


Prof. dr hab. n. med. Waldemar Kuczyński – dyrektor Kriobanku, specjalista ginekologii i położnictwa, embriolog. Jest jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce lekarzy zajmujących się leczeniem niepłodności. 


 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a leczenie niepłodności. Czy przerwać starania? Zalecenia dla par starających się o ciążę

Koronawirus a leczenie niepłodności. Czy przerwać starania? Zalecenia dla par starających się o ciążę

 

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *