koronawirus i ciąża

Koronawirus a ciąża. Najnowsze informacje dla kobiet!

Wobec sprzecznych informacji w mediach o potencjalnym wpływie infekcji wywołanej koronawirusem – Covid-19 na zachodzenie w ciążę i jej przebieg, szczególnie po pewnych nieodpowiedzialnych wypowiedziach w prasie, informujemy pacjentki starające się o ciążę, jak również będące w ciąży, co następuje…

Koronawirus a ciąża

jak koronawirus wpływa na ciążę

 

  • Do dnia 18.03.2020 nie pojawiły się żadne nowe dowody na jakiekolwiek negatywne skutki zakażenia Covid-19 dla przebiegu ciąży, szczególnie w jej wczesnych stadiach.
  • Odnotowano kilka przypadków kobiet z dodatnim wynikiem na Covid-19, które urodziły zdrowe niemowlęta.
  • Istnieją doniesienia o niekorzystnych skutkach dla późnej ciąży u kobiet z pozytywnym wynikiem na Covid -19 (przedwczesne pęknięcie błon, poród przedwczesny), ale doniesienia oparto na ograniczonych danych.
  • Podobnie opublikowano informację o przypadku zakażonego niemowlęcia, ale ponownie nie było mocnych dowodów na to, że był to wynik zakażenia wewnątrzmacicznego.

Koronawirus a niepłodność

Nadal brak jest informacji na temat możliwego wpływu zakażenia Covid-19 na ciążę w jej początkowych stadiach.

Brak danych nie oznacza, że możemy zachowywać się nieracjonalnie. Główne światowe oraz polskie organizacje naukowe zajmujące się medycyną rozrodu zalecają, aby

wszyscy pacjenci zdiagnozowani w kierunku niepłodności rozważający lub planujący leczenie, nawet jeśli nie spełniają kryteriów diagnostycznych zakażenia Covid-19, powinni wstrzymać się od działań prokreacyjnych,

unikać podróży do ośrodków leczenia niepłodności w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii.

Komunikat dla Pacjentów Kliniki Kriobank

 

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19, Klinika Kriobank wprowadza ograniczenia do niezbędnego minimum w przyjmowaniu Pacjentów. W związku z tym Klinika będzie funkcjonowała w  nienormowanych godzinach pracy.

Od poniedziałku do piątku, Klinika Kriobank będzie otwarta od godz. 8.00, a zamknięcie nastąpi po zakończeniu przyjmowania wcześniej umówionych wizyt.

Z uwagi na trudności w dostępie do lekarzy, w sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny do godz. 16.00 pod nr 669 995 666.  Nie umawiamy wizyt pierwszorazowych.


Prof. dr hab. n. med. Waldemar Kuczyński – dyrektor Kriobanku, specjalista ginekologii i położnictwa, embriolog. Jest jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce lekarzy zajmujących się leczeniem niepłodności. 


 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a leczenie niepłodności. Czy przerwać starania? Zalecenia dla par starających się o ciążę

Koronawirus a leczenie niepłodności. Czy przerwać starania? Zalecenia dla par starających się o ciążę

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *