Miejsca parkingowe dla ciężarnych – przesada czy należne udogodnienie?

Stowarzyszenie Nowy Wrocław chce wyodrębnienia w mieście specjalnych miejsc parkingowych dla ciężarnych. Na początku miałyby się znaleźć pod urzędami, a potem kolejno pod przychodniami i innymi punktami. Kobiety w ciąży przyjęły tę inicjatywę entuzjastycznie, ale nie brakuje głosów krytyki.

Dedykowane miejsca parkingowe dla ciężarnych – jak egzekwować?

Pomysłodawcy stworzenia specjalnych miejsc parkingowych, wzorowanych na miejscach w komunikacji miejskiej, są zdania że kobiety w ciąży zasługują na to udogodnienie. Ich stan często uniemożliwia sprawne przemieszczanie się, a możliwość zaparkowania zaraz przed budynkiem urzędu czy przychodni znacznie ułatwi im poruszanie się po mieście.

Strażnicy miejscy w rozmowie z Radiem Zet przyznają, że nie mają pomysłu, jak mieliby egzekwować potwierdzenie stanu ciężarnej w sytuacji, gdy ciąża nie jest widoczna. Czy kobieta miałaby okazywać zaświadczenie od ginekologa? A może musiałaby przyklejać na szybę samochodu specjalną naklejkę (tak jak inwalidzi)? Czy miejsce parkingowe miałoby przysługiwać tylko kobietom w zaawansowanej ciąży czy także ty,, które są dopiero w 6 tygodniu i mają płaski brzuch?

Ciąża to nie choroba a miejsc parkingowych coraz mniej

Miejsca parkingowe dla ciężarnych wzbudzają krytyczne komentarze. W prasie i internecie negatywnie wypowiadają się dziennikarze, nie brakuje także kąśliwych komentarzy internautów:

„Już teraz nie ma miejsc parkingowych! Miasta są przepełnione. Ciąża to nie choroba. Jak ciężarna tak źle się czuje, to nie powinna też jeździć autem!”

„Kiedyś kobiety pracowały do 9 miesiąca ciąży i jakoś mogły się obyć bez tych przywilejów. Kasy dla ciężarnych, bez kolejek w przychodni, na L4 jak tylko dowiedzą się o ciąży, teraz jeszcze miejsca parkingowe. W d**** się poprzewracało”.

„Nie, nie, nie!!! To tworzenie problemów tam, gdzie ich nie ma. To nie jest pierwsza potrzeba, a pozbawi kierowców miejsc parkingowych, których już teraz jak na lekarstwo”.

Ciąża ciąży nierówna – przywileje dla ciężarnych

Obecnie kobiety w ciąży posiadają są szereg udogodnień, zarówno usankcjonowanych prawnie, jak i będących dobrą wolą konkretnych placówek:

  • Są chronione przed zwolnieniem w miejscu pracy pod warunkiem posiadania umowy o pracę,
  • Nie mogą pracować w godzinach nocnych, nadgodzinach i być wysyłane w delegacje wbrew ich woli,
  • Czas pracy przed komputerem dla ciężarnej nie powinien być dłuższy niż 4 godziny, pracy stojącej – nie dłużej niż 3 godziny,
  • Nie mogą pracować w warunkach szkodliwych oraz dźwigać ręcznie ciężarów powyżej 3 kg dla pracy stałej – pracodawca musi zapewnić im inne stanowisko.
  • Posiadają pierwszeństwo do rejestracji w szpitalu/przychodni,
  • Mają do dyspozycji uprzywilejowane kasy w marketach,
  • W komunikacji miejskiej są dedykowane miejsca ciężarnym.

Powyżej wymienione to wybrane prawa kobiet w ciąży. Szczególnie te, dotyczące warunków pracy, są bardziej rozbudowane i szczegółowo określają konkretne sytuacje w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Przeczytaj także: Nie popełnij tego błędu! Kiedy i w jaki sposób powiadomić pracodawcę o ciąży?

Przeciwnicy stworzenia miejsc parkingowych dla ciężarnych twierdzą, że ciąża to nie choroba. Kobiety natomiast podkreślają, że ciąża ciąży nierówna. Początkowe tygodnie mogą wiązać się z nieustannymi nudnościami i wymiotami  – ciąży nie widać, a samopoczucie niemal uniemożliwia normalne funkcjonowanie. I odwrotnie ciężarna tuż przed rozwiązaniem, może być w świetnej formie, pełna energii i siły. Przywileje dla ciężarnych są więc pewnym wypośrodkowaniem, wynikającym z założenia, że trud donoszenia i wydania na świat nowego człowieka jest tak duży, że bez względu na samopoczucie, kobiecie w ciąży należy się pomoc i wsparcie.

Źródło: radiowroclaw.pl

POLECAMY TAKŻE:

Idziesz rodzić? Weź grzebień – nawet nie wiesz, jak bardzo może pomóc podczas porodu

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *