Co to znaczy przygotowania do porodu

Na czym polegają przygotowania do porodu i kiedy najlepiej je zacząć

Kiedy na teście ciążowym zobaczycie dwie kreski lub lekarz potwierdzi dobrą nowinę, warto po opadnięciu emocji znaleźć chwilę na refleksję na temat porodu. Pytanie: czy to nie za wcześnie, przecież zostało jeszcze dużo czasu? Bądź pewna, że 9 miesięcy minie szybciej niż myślisz. Jeśli masz jakieś wyobrażenia, jak ma wyglądać poród, zaplanuj ten moment dużo wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Kiedy i jak powinny zacząć się przygotowania do porodu?

Gdzie  rodzić – wybór miejsca

Po pierwsze – musisz się zastanowić, gdzie ma się odbyć poród. W szpitalu, klinice, a może poród w domu? Możliwe, że planowałaś udział osoby bliskiej w porodzie: partnera, siostry, mamy przyjaciółki? Zanim porozmawiasz z wybraną osobą lub osobami, zastanów się, czy na pewno, będą dla Ciebie wsparciem w trudnych chwilach.  A może ta osoba nie będzie się czuła komfortowo w trakcie porodu? Zanim więc kogoś poprosisz o wsparcie, zastanów się, czy na pewno jest to dobry wybór.

Sprawdź: Jak wygląda poród w domu – dlaczego warto

Każdy szpital zapewnia pomoc położnej w trakcie porodu. Jeśli zależy Ci na konkretnej położnej bądź douli tylko do twojej dyspozycji, to powinnaś zacząć poszukiwania z dużym wyprzedzeniem. Jeśli zostawisz to na ostatnią chwilę, twoje marzenie może się nie ziścić. A może tak jak twoja koleżanka chciałabyś słuchać muzyki albo rodzić w blasku świec? Takie możliwości trzeba weryfikować z wyprzedzeniem z placówką, w której planujesz poród.

Poród – czego nie chcesz?

Czy to już koniec, nic bardziej mylnego. W czasie planowania porodu pomyśl także o sytuacjach kryzysowych. W jakich okolicznościach i czy w ogóle, zgadzasz się na interwencję medyczną. Jaki masz stosunek do łagodzenia bólu, znieczulenia czy też nacięcia krocza? Decyzję pomoże ci podjąć rozmowa z lekarzem prowadzącym lub położną.

A może po porodzie chciałabyś leżeć w jednoosobowej sali poporodowej? Najlepiej spisać swoje oczekiwania na kartce. Skonsultować je z partnerem, znajomymi, a przede wszystkim z lekarzem czy położną. Oczywiście nie wszystko będzie możliwe do zrealizowania. Wtedy jednak łatwiej będzie podjąć decyzję, które z nich są dla Ciebie najważniejsze i stanowią twoje minimum.

Standardy opieki okołoporodowej

Warto także zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia określającym procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, które weszło w życie w kwietniu 2018 r. Znajdziesz tam informacje o swoich prawach i obowiązkach personelu medycznego.

Drugi trymestr ciąży – ważny czas przygotowań do porodu

Aktywność fizyczna

W drugim trymestrze ciąży możesz przystąpić do regularnych ćwiczeń. Pomogą one w przygotowaniach do porodu, ale i zapobiegną wielu dolegliwościom. Ćwiczenia pomagają się zrelaksować, rozluźniają i uczą skupienia na potrzebach ciała. Zaleca się aktywności oparte na jodze, a więc pływanie i spacery. Kobieta w ciąży powinna unikać sportów wysiłkowych, w których łatwo o utratę równowagi czy kontuzje.

Sprawdź: Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Szkoła rodzenia – kiedy się zapisać

Szkoła rodzenia jest jednym z elementów przygotowujących do porodu. Zaleca się, aby naukę w szkole rozpocząć pod koniec drugiego, a na początku trzeciego trymestru ciąży. Zazwyczaj przy szpitalach można znaleźć szkołę rekomendowaną przez daną jednostkę. Jednak w dzisiejszych czasach pojawiają się liczne szkoły prywatne. Czy warto skorzystać z takiego szkolenia? Otóż każda ze szkół proponuje swój program, zazwyczaj na takich spotkaniach omawiane są:

  • zmiany fizjologiczne zachodzące w ciele kobiety w trakcie 9 miesięcy,
  • fazy porodu i czego możesz się spodziewać na każdym z nich,
  • połóg i powrót do formy po trudach porodu,
  • kwestie związane z pielęgnacją noworodka,
  • można też skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

Mimo że do szkoły rodzenia powinniśmy zawitać w końcowych tygodniach ciąży, poszukiwanie placówki oferującej najdogodniejszy dla nas termin warto rozpocząć wcześniej. Szkoły rodzenia niestety nie są refundowane przez NFZ, ale w niektórych miastach są one finansowane przez samorząd. Warto zająć się tą sprawą wcześniej, by móc skorzystać z takiego programu. Jeśli chcesz zmniejszyć niepokój przed porodem i przygotować się choć trochę to tej chwili, to na pewno szkoła rodzenia jest dla Ciebie.

Torba do szpitala – co spakować

Ostatnim z elementów przygotowań przed narodzinami naszego dziecka jest spakowanie torby do szpitala. Zaleca się, aby zrobić to pod koniec siódmego miesiąca ciąży. Jeśli zdecydowałaś, że nie będziesz rodzić w domu, możesz odrobinę domu zabrać ze sobą do szpitala. Nie chodzi tu o zabranie swojej pościeli, mebli lub innych przedmiotów. Raczej są to drobiazgi, jak na przykład ulubiony szlafrok, kubek czy płyta z muzyką, które pomogą rodzącej oswoić sytuację i wytworzyć poczucie bezpieczeństwa.

Wyprawka: DLA MAMY i DLA DZIECKApdf do pobrania za darmo

Jeśli nie wiesz, co powinna zawierać wyprawka, nie musisz się denerwować. Takie informacje znajdziesz na stronie internetowej szpitala. Wśród wytycznych na pewno znajdziesz informacje o niezbędnych dokumentach, badaniach, wyprawce dla maluszka, zaświadczeniach czy zgodach na zabiegi. Najlepszym sposobem na zorganizowanie torby do szpitala jest podzielenie zawartości na cztery moduły. Jedną część powinny stanowić rzeczy niezbędne do porodu. Kolejną ubrania i rzeczy niezbędne po porodzie dla mamy i dziecka. Pamiętaj, by ubranka dla noworodka były wcześniej wyprane w preparacie do prania ubrań dla małych dzieci.

Trzecim elementem są dokumenty i badania, które powinny być spakowane np. w jedną teczkę i umieszczone na samym wierzchu torby. Ostatni element dobrze spakowanej torby stanowią ubrania i akcesoria dla mamy i dziecka na dzień wyjścia ze szpitala. Jeśli nie chcesz trzymać tych rzeczy w szpitalu, a zależy Ci, aby partner nie zapomniał o czymś, przygotuj te rzeczy wcześniej i pokaż szczęśliwemu tacie, gdzie się znajdują.

Pamiętaj także, że brzuch po porodzie nie od razu będzie wyglądał tak jak przed ciążą, dlatego pomyśl o spakowaniu luźniejszych ubrań.


mgr Alicja Truszkowska, położna, Instruktorka Szkoły Rodzenia, Doradczyni Laktacyjna CDL.

 

 

 


 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *