Nareszcie! Warszawa będzie refundowała in vitro. Kiedy ruszy program?

Nareszcie – wszystko wskazuje na to, że warszawiacy doczekali się refundacji in vitro przez samorząd stolicy. Program, którego autorami są stołeczni radni z Platformy Obywatelskiej,  ma ruszyć w ciągu pół roku.

Choć trzeba było na to długo czekać, Warszawa będzie dofinansowywała in vitro. O finansowe wsparcie będą mogli się starać niepłodni warszawiacy, którzy skończyli 25 lat i nie przekroczyli lat 40.

Jak czytamy na stronie Radia Tok Fm, program, w ramach którego finansowane będzie zapłodnienie pozaustrojowe, nazywać się będzie “Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością, z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego”, a jak informuje stołeczna radna PO Gabriela Szustek, rozpisany jest na dwa lata i adresowany będzie do par z Warszawy – zarówno małżeństw, jak i par żyjących w związkach nieformalnych.

Dofinansowanie in vitro w Warszawie obejmie trzy procedury ivf do 5 tysięcy złotych.

To bardzo dobra wiadomość, choć na jej ogłoszenie trzeba było długo czekać. O tym, że stołeczny ratusz mówi NIE refundacji pisaliśmy TUTAJ. W międzyczasie refundacji in vitro powiedziały TAK Sosnowiec, Poznań czy Łódź, która zdążyła zwiększyć budżet na ten cel.

Refundacja in vitro w Warszawie za pół roku

By program refundacji in vitro w Warszawie ruszył, potrzeba zdaniem przedstawicieli stołecznej komisji zdrowia zakończenia procedur prawnych, co ma nastąpić nie dalej jak w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Jeszcze w tym tygodniu program trafi do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która musi wydać pozytywną opinię.

Miejmy nadzieję, że tym razem program nie zostanie wstrzymany z powodów proceduralnych. Dla przypomnienia – w sierpniu zeszłego roku podobny projekt złożyła partia Razem. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz negatywnie go wówczas zaopiniowała i odesłała do oceny AOTMiT. Zdaniem prawników Urzędu Miasta zawierał błędy prawne, co stanowiło przesłankę do odrzucenia programu w zaproponowanej przez Razem formie. Rzecznik Ratusza, Bartosz Milczarczyk mówił wtedy, że „Miasto nie może finansować tego rodzaju usługi medycznej, dlatego, że zgodnie z przepisami za finansowanie i dobieranie usług medycznych, które są finansowane z budżetu państwa odpowiada ministerstwo zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.”

I oby tym razem nic nie stanęło na przeszkodzie.

Źródło: Radio Tok FM

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Miasta przyjazne niepłodnym – sprawdź, w których miastach Polski in vitro jest refundowane

Czy Kraków będzie finansował in vitro? – sprawdź, kto blokuje projekt

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Trzymamy kciuki za to by tym razem się udało. Trochę kuriozalne by było, gdyby stolica wykazała się większym lekceważeniem kwestii niepłodności, niż inne miasta w Polsce. Warszawa przeciwnie- powinna dawać przykład postępowego myślenia. Mam nadzieję, że tym razem samorządy dopną swego. Sami z mężem skorzystaliśmy z poprzedniego rządowego programu IVF w Invimedzie. Inaczej dalej bylibyśmy bezdzietni. Owszem, można samemu skorzystać z pomocy specjalistów, jednak są to kwoty rzędu kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A z refundacji można skorzystać także właśnie w prywatnych klinikach, co na pewno mają lepszą skuteczność niż te z NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *