Para zapisuje się do programu in vitro w Krakowie

Ogromne zainteresowanie programem in vitro w Krakowie. Limit wyczerpał się już pierwszego dnia!

Od lat wyczekany miejski program dofinansowania in vitro w Krakowie spotkał się z tak wielkim odzewem, że już pierwszego dnia zabrakło pieniędzy na jego realizację! Milion złotych – tyle Kraków przeznaczył na wsparcie niepłodnych par. Okazało się, że to za mało. Czy jest szansa na zwiększenie budżetu?

Program in vitro w Krakowie – zainteresowanie przerosło oczekiwania

Uruchomiony w maju nabór wniosków do programu in vitro w Krakowie prowadzony był przez kliniki wybrane do realizacji procedur. Każda zakwalifikowana para może uzyskać dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednego zabiegu in vitro. Oznacza to, iż w 2022 r. może z niego skorzystać około 200 par. Tymczasem już pierwszego dnia złożono aż 243 wnioski! Łącznie wpłynęło ich 283.

Nie wszyscy zainteresowani będą więc mogli skorzystać z miejskiego wsparcia. Część wniosków nie została rozpatrzona pozytywnie ze względu na brak spełnionych warunków. Najczęściej odrzucano te, w których wiek kobiety przekraczał dopuszczalny limit.

Powody odrzucenia to niespełnienie kryterium wieku przez kobietę, złożenie kolejnego wniosku dla tej samej pary, złożenie wniosku w momencie, kiedy wpłynęła już liczba zgłoszeń, która wyczerpała przewidziany limit. Dokumenty merytorycznie sprawdzały placówki medyczne, oceniając, które pary spełniają kryteria włączenia i czy nie ma przeciwwskazań wykluczających z programu – poinformował Urząd Miasta Krakowa.

Ostatecznie wsparcie w ramach „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” otrzyma 201 par. 

Krakowianie oszukani?

Warto wspomnieć, iż pierwotnie Urząd Miasta Krakowa mówił o zabezpieczeniu w budżecie aż 3 milionów złotych na realizację programu in vitro. Jeszcze w marcu informowano, iż dofinansowanie będzie mogło otrzymać nawet 1200 par. Szybko jednak ta liczba spadła do 200. Pieniądze, które nagle „zniknęły” z planowanego budżetu, wywołały spore rozczarowanie. Nie kryła go m.in. Małgorzata Jantos – radna miejska, która już w która już w 2017 r. składała projekt uchwały w sprawie dofinansowania in vitro z miejskiego budżetu.

Jest mi bardzo przykro z powodu tego, że pieniędzy zarezerwowano mniej niż pierwotnie zakładano. Natomiast musimy zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie programem. Jeśli będzie duże, na pewno będziemy starali się o wygospodarowanie dodatkowych środków. Przykro mi również z innego powodu: że straciliśmy aż pięć lat, ponieważ rada miasta nie chciała początkowo uchwalić finansowania in vitro przez samorząd – powiedziała w kwietniu Małgorzata Jantos.

O planach zwiększenia budżetu informował wówczas także radny miejski Dominik Jaśkowiec:

Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie programem i jak szybko zostaną rozdysponowane zarezerwowane przez urząd miasta pieniądze. Jeśli będzie taka potrzeba, na pewno jako radni będziemy składać poprawki do budżetu i szukać dodatkowych środków, aby z programu mogły skorzystać kolejne pary – mówił Jaśkowiec.

Czy będzie szansa na wygospodarowanie większego budżetu na realizację programu in vitro w Krakowie jeszcze w 2022 r.? Tego z pewnością życzą sobie pary, które w tym roku „nie zdążyły” skorzystać z dofinansowania. Czas pokaże, czy zapowiedziane starania radnych o więcej pieniędzy na wspieranie niepłodnych przyniosą oczekiwane rezultaty.

 

Źródło:
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/miejski-program-in-vitro-ekspresowe-zapelnianie-listy-chetnych_46351.html
https://gazetakrakowska.pl/mialy-byc-prawie-3-mln-bedzie-milion-mieszkancy-oszukani-w-sprawie-in-vitro/ar/c1-16266597

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Tajniki badania nasienia – co musi wiedzieć para starająca się o ciążę?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *