Pierwsze dziecko urodzone dzięki CAPA-IVM. Czy ta metoda zastąpi in vitro?

Pierwsze dziecko urodzone dzięki CAPA-IVM. Czy ta metoda zastąpi in vitro?

W Sydney na świat przyszło pierwsze dziecko, które urodziło się dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody CAPA-IVM. Leczeniu, które może być tańszą, wygodniejszą i mniej czasochłonną alternatywą dla in vitro.

Bonnie, pierwsze dziecko poczęte dzięki metodzie CAPA-IVM

W australijskim Sydney na świat przyszło pierwsze dziecko urodzone dzięki zastosowaniu metody CAPA-IVM. Rodzice małej Bonnie, Leanna i Theo Loutas, przez 2 lata bezskutecznie starali się o ciążę, włączając skorzystanie z metody in vitro. W końcu parze zaproponowano zapłodnienie innowacyjną metodą CAPA-IVM, które okazała się skutecznym leczeniem.

„Wszyscy nie mogliśmy się doczekać narodzin tego dziecka. Royal Hospital for Women jest jedną z zaledwie sześciu lokalizacji na świecie, które oferują CAPA-IVM i jest to pierwsze dziecko poczęte w Australii tą metodą. Narodziny małej Bonnie są wyjątkowe dla Leanny i Theo, którzy rozpoczynają drogę rodzicielstwa, ale także wszystkich zaangażowanych w badania, ponieważ zamykamy pętlę od badań do przyjścia na świat dziecka” powiedział dla UNSW Medicine & Health prof. Bill Ledger, dyrektor oddziału położnictwa i ginekologii w Royal Hospital for Women.

CAPA-IVM – co to za metoda?

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii opracowali metodę określaną jako kapacytacyjne dojrzewanie in vitro (CAPA-IVM).

Polega ono na pobraniu z organizmu kobiety grupy niedojrzałych komórek jajowych oraz komórek ziarnistych, które następnie dojrzewają w laboratorium.

Ulepszona metoda IVM

Samo IVM nie jest nowatorską metodą, a procedurą znaną co najmniej od 30 lat. Australijscy uczeni poczynili wielki krok naprzód, wstrzymując rozwój komórki jajowej na 24 godziny, co daje lekarzom dodatkowy czas i zwiększa szansę na pomyślny rozwój komórki, a w efekcie zdrową ciążę. W ten sposób powstała metoda CAPA-IVM.

Problem polega na tym, że kiedy wyjmie się komórkę jajową z ludzkiego ciała, dojrzewa ono bardzo szybko, (…) ale metoda CAPA wyłącza rozwój komórki jajowej na 24 godziny. W związku z tym rośnie ona wolniej i dojrzewa zdrowiej – powiedział Bill Ledger, specjalista ds. płodności z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

W czym CAPA-IVM przewyższa in vitro?

Naukowcy są zdania, że metoda CAPA-IVM może być godną i znacznie korzystniejszą alternatywą dla zapłodnienia pozaustrojowego in vitro (IVF).

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych u kobiety jest tu zdecydowanie mniejsze. Stymulacja hormonalna, obciążająca organizm kobiety, jest ograniczona do minimum. Cykl przyjmowania zastrzyków hormonalnych trwa jedynie 2 dni zamiast standardowych dla in vitro 2 tygodni.

Procedura metodą CAPA-IVM jest więc nie tylko bardziej komfortowa dla kobiety, ale też krótsza, mniej bolesna i tańsza.

W przypadku metody in vitro (IVF) z organizmu kobiety pobierane są dojrzałe komórki jajowe, które następnie zapładniane są w laboratorium. Ich prawidłowy wzrost stymulowany jest przez terapię hormonalną przyjmowaną przez kobiety. W przypadku metody CAPA-IVM po 2-dniowej kuracji hormonalnej uzyskiwane są niedojrzałe komórki jajowe, a ich całkowitą dojrzałość osiąga się w warunkach hodowlanych.

Dla kogo metoda CAPA-IVM?

Zapłodnienie metodą CAPA-IVM nie będzie rekomendowane dla każdej kobiety, nie wyprze więc całkowicie in vitro. Ze wstępnych szacunków naukowców z UNSW Sydney wynika, że ten sposób leczenia niepłodności posłużyć może ok. 15% kobiet borykających się z przedłużającymi się staraniami o potomstwo. Szczególnie dobre efekty może przynieść w przypadku kobiet z PCOS, chorobą nowotworową, przeciwskazaniem do hormonalnej stymulacji jajników czy przy wysokim ryzyku zespołu hiperstymulacyjnego.

 

Źródło:

https://www.focus.pl/artykul/alternatywa-dla-zaplodnienia-in-vitro-capa-ivm
https://gameta.pl/blog/ivm-in-vitro-maturation/
https://ichgcp.net/pl/clinical-trials-registry/NCT04285892

fot. https://www.youtube.com/watch?v=3D2hz9WKk9k

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *