Pierwszy na świecie test na endometriozę już dostępny w klinice InviMed. Wynik po kilku dniach!

Bardzo wysoka skuteczność wykrycia endometriozy w organizmie kobiety i skrócenie czasu diagnostyki do… kilku dni – mowa o pierwszym na świecie małoinwazyjnym teście, który nareszcie pozwala na szybką diagnozę choroby.  Już teraz każda kobieta, która podejrzewa endometriozę, może wykonać test w klinikach InviMed.

Endometrioza – podstępna choroba, trudna do zdiagnozowania

Według Światowej Organizacji Zdrowia endometrioza dotyczyć może ok. 180 milionów ogólnej populacji kobiet na świecie, a grupa w wieku rozrodczym stanowi 10%. W Polsce, z tym schorzeniem zmaga się blisko 3 miliony kobiet, a u co piątej z nich – choroba jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Dodatkowo, schorzenie może generować dolegliwości bólowe, najczęściej tuż przed menstruacją lub w jej trakcie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, zaburzając życie seksualne oraz izolując od świata zewnętrznego.

Diagnostyka endometriozy jest procesem długim i wieloetapowym, ze względu na często występujące mylne objawy i dolegliwości. Utrzymujący się stan sieje spustoszenie w organizmie, a choroba rozwija się niezauważona przez lata. Dlatego tak ważne jest, aby przy ewentualnych niepokojących objawach udać się do specjalisty ginekologa, który zajmie się leczeniem choroby.

Zwykle pierwszym etapem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i badania  ginekologicznego. W następnej kolejności wykonuje się USG macicy i jamy brzusznej,  zleca się dodatkowe badania, czasem inwazyjne.  

Test na endometriozę, jakiego wcześniej nie było na świecie

 

Nareszcie można skrócić czas rozpoznania choroby ze średnio trwającego 7-12 lat, do zaledwie kliku dni! Jak podkreślają eksperci InviMed, każda kobieta z podejrzeniem endometriozy w celu potwierdzenia choroby lub jej wykluczenia – może skorzystać z nowości na rynku badań diagnostycznych – pierwszego na świecie, małoinwazyjnego testu na endometriozę.

Małoinwazyjny, a zarazem dokładny test w kierunku endometriozy daje szansę na postawienie rozpoznania w sposób precyzyjny i możliwie najmniej uciążliwy dla pacjentki, a samo pobranie próbki do badania przypomina cytologię. Szybkie i bezpieczne postawienie diagnozy umożliwia dobranie odpowiedniego postępowania na danym etapie życia pacjentki. Test już od teraz może wykonać każda kobieta w klinikach InviMed mówi lek. med. Grzegorz Ziółkowski, ginekolog-położnik, InviMed Warszawa Praga.

Przełomowe badanie zostało opracowane przez polskich naukowców i umożliwia wcześniejsze rozpoznanie choroby, a co za tym idzie – szybsze rozpoczęcie leczenia. Stworzony przez Diagendo test do diagnozowania endometriozy pozwala na całkowicie bezpieczne wykrycie choroby w warunkach ambulatoryjnych. Jak podkreśla Kamil Konon, Wiceprezes Diagendo,  test służy ilościowemu oznaczeniu względnego poziomu ekspresji genu FUT4 – markera endometriozy w odniesieniu do ekspresji genu referencyjnego GAPDH w materiale pobranym z endometrium macicy pacjentki w fazie wydzielniczej cyklu menstruacyjnego, u której istnieje konieczność potwierdzenia lub wykluczenia endometriozy.

Badanie polega na pobraniu wymazu z jamy macicy. Pobranie trwa kilka minut, jest małoinwazyjne, co pozwala pacjentce na powrót do codziennych aktywności, zaraz po pobraniu. Próbka endometrium zostaje przekazana do laboratorium diagnostycznego, gdzie wykonywane jest badanie za pomocą reakcji PCR. Pacjentka uzyskuje wynik już po kilku dniach.  

Test na endometriozę –  wskazania

Innowacyjny test zaleca się przede wszystkim pacjentkom, które zmagają się z dolegliwościami związanymi z bólami miesiączkowymi i okołomiesiączkowymi, ale także: bólami przy współżyciu, dolegliwościami przy oddawaniu stolca, moczu, krwiomocz czy wzdęciami. Test zalecany jest również tym kobietom, u których nieprawidłowości stwierdzone zostają w badaniu przedmiotowym czy USG, tj. zmiana położenia macicy, ograniczenia jej ruchomości czy torbiele. Dodatkowo, test jest wskazany do diagnozy u tych pacjentek, u których występują problemy z płodnością bądź miały miejsce nieudane procedury in vitro, nawracające poronienia czy obniżona rezerwa jajnikowa.

Test uzyskał tytuł „Polski Produkt Przyszłości”.

Kliniki InviMed Warszawa

Pierwszy, małoinwazyjny test na endometriozę można już teraz wykonać w klinikach InviMed: Więcej informacji:  Przełomowy test na endometriozę, badanie i diagnostyka | InviMed

 

lek. med. Grzegorz Ziółkowski – specjalista ginekolog-położnik w klinice InviMed Warszawa Praga oraz w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu a także studiów podyplomowych w zakresie Biotechnologii Ludzkiego Rozrodu Wspomaganego i Embriologii na Uniwersytecie w Walencji. Jako drugi Polak w historii zdał europejski egzamin specjalizacyjny z położnictwa i ginekologii oraz otrzymał tytuł EFOG-EBCOG. Zajmuje się leczeniem niepłodności z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu (inseminacje i IVF), a także prowadzi zabiegi endoskopowe (histeroskopie i laparoskopie). Obecnie również w trakcie specjalizacji z zakresu ginekologii onkologicznej. Uczestnik wielu konferencji organizowanych przez jedną z największych organizacji embriologicznych na Świecie – ESHRE oraz licznych szkoleń dotyczących leczenia niepłodności. W pracy klinicznej pacjentka i jej partner zawsze są dla niego na pierwszym miejscu. Z uwagi na szeroki zakres zainteresowań klinicznych potrafi kompleksowo poprowadzić diagnostyką i leczenie niepłodności z użyciem wszystkich metod – zarówno farmakologicznych, jak i z zakresu rozrodu wspomaganego, a także leczenia operacyjnego.

 

Źródło: Informacja InviMed

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Nowe badania nad podłożem genetycznym endometriozy – szansa na skuteczniejsze leczenie!

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *