Płodność: kiedy do specjalisty?

Dziecko? Tak, chcemy – ale nam nie wychodzi. Co możemy zrobić, aby zwiększyć szanse na zostanie rodzicami? Jeśli starania o upragnioną ciążę nie przynoszą efektu, warto zbadać stan płodności oraz sprawdzić kilka podstawowych czynników, które mają na nią wpływ. Organizowany przez klinki InviMed „Weekend dla płodności” – 8 i 9 marca w Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Warszawie, to doskonała okazja do rozmów i konsultacji z ekspertami wspierającymi parę w ich drodze do rodzicielstwa.

Kiedy do specjalistycznej kliniki?

Gdy po 12. miesiącach regularnego (2–3 razy w tygodniu) współżycia bez zabezpieczeń, kobieta nie zachodzi w ciążę, to znak, że trzeba poszukać przyczyny. Co ważne, wraz z wiekiem ten okres ulega skróceniu, dlatego u kobiet powyżej 35. r.ż. reagować należy już po 6 miesiącach bezskutecznych prób.

Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 1,5 miliona par, a jej rozpoznanie często wymaga wielokierunkowej i pogłębionej diagnostyki. W przypadku kobiet do najczęstszych przyczyn niepłodności należą:  endometrioza, zaburzenia owulacji, zaburzenia  hormonalne, zespół policystycznych jajników, niska rezerwa jajnikowa czy niedrożność jajowodów. U mężczyzn główną przyczyną niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia. Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40% par, a u kolejnych ok. 20% występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60% pacjentów mówi dr n. med. Łukasz Sroka, specjalista ginekolog-położnik Dyrektor Medyczny InviMed.  

Diagnostykę warto zacząć jak najwcześniej. Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić stan płodności Kliniki InviMed przygotowały  „Weekend dla płodności”.

„Weekend dla płodności” jest dla tych, którzy:

  • starają się o dziecko bezskutecznie ponad 6 miesięcy;
  • zdiagnozowano u nich choroby obniżające płodność, np. endometrioza, PCOS;
  • rozważają procedury wspomaganego rozrodu i potrzebują porady eksperta czy konsultacji.

Chcecie dowiedzieć się, jak zwiększyć swoją płodność, jakie badania wykonać oraz zbadać swój stan zdrowia w  zakresie płodności?

Kobieta:                                                   Mężczyzna:

  1. wiek                                             wiek
  2. rezerwa jajnikowa                     jakość nasienia
  3. poziom hormonów                   poziom hormonów
  4. styl życia                                    styl życia
  5. ogólny stan zdrowia                 Ogólny stan zdrowia

 

Już 8 i 9 marca można sprawdzić płodność!  Specjaliści czekają na kobiety i mężczyzn, którzy planują teraz lub w przyszłości zostać rodzicami. Warto umówić się na konsultacje z ginekologiem, andrologiem, dietetykiem, immunologiem, endokrynologiem, które podczas „Weekendu dla płodności” dostępne będą w promocyjnych cenach. Dodatkowo każda para, która zapisze się na pierwszą konsultację, otrzyma skierowania na badania w wyjątkowych cenach.

Więcej informacji pod adresem: https://www.invimed.pl/weekend-dla-plodnosci-pierwsza-wizyta-za-50-zl  

Aby umówić wizytę, zadzwoń 500 900 888.

Co najbardziej wpływa na nasze szanse?

Wiek jest jednym z głównych czynników wpływających na płodność. Wraz z upływem lat kobieta sukcesywnie traci komórki jajowe, a u mężczyzn spada poziom jakości nasienia. Dlatego parom bezskutecznie starającym się o dziecko zaleca się w pierwszej kolejności wykonanie badań: AMH (ocena tzw. rezerwy jajnikowej) u kobiet, a u mężczyzn spermiogram (badanie nasienia).

Dla 25-letniej kobiety szansa na zajście w ciążę wynosi około 25%, podczas gdy w przypadku 40-letniej kobiety ta szansa maleje do ok. 5%.– wyjaśnia dr Łukasz Sroka. U mężczyzn natomiast zwraca się uwagę na badania jakości głównych parametrów nasienia, m.in. ilość, ruchliwość oraz budowa plemników. W określonych sytuacjach wykonujemy też bardziej specjalistyczne badania nasienia oceniające np. strukturę materiału genetycznego plemników lub tzw. stres oksydacyjny dodaje ekspert.

Kolejny czynnik to ocena poziom hormonów mających wpływ na płodność, takich jak hormony regulujące cykl, prolaktyna, testosteron czy hormony tarczycy. Prawidłowy poziom hormonów reguluje całościowo gospodarkę hormonalną organizmu i tym samym u kobiet wspiera działanie jajników oraz utrzymuje prawidłowy cykl owulacyjny i menstruacyjny, natomiast u mężczyzn wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości plemników oraz ich liczby wyjaśnia Dyrektor Medyczny InviMed.  

Do badań rezerwy jajnikowej, badania oraz poziomu hormonów, warto również dodać badania ogólne takie jak: morfologia, mocz, glukoza, cholesterol. Rozszerzona diagnostyka w zakresie badań podstawowych pozwoli lekarzowi na dokładniejsze poznanie stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych chorób czy schorzeń utrudniających zajście w ciążę.

I ostatni – lecz równie ważny czynnik wspierający płodność, to styl życia. Otyłość i nadwaga, nieodpowiednia dieta, stres, siedzący tryb życia, używki – wszystkie czynniki związane z niezdrowym stylem życia mają ogromny wpływ na płodność żeńską i męską. Przede wszystkim u kobiet prowadzą do zaburzeń procesu owulacji, rozregulowania cykli menstruacyjnych czy zaburzeń hormonalnych. U mężczyzn natomiast wpływają głównie na spadek jakości nasienia, tym samym zmniejszając szanse na skuteczne zapłodnieniemówi dr Łukasz Sroka.  

Nie warto zwlekać z wizytą w klinice leczenia niepłodności. Konsultacje ze specjalistami pozwolą  przygotować „drabinkę” diagnostyczną. Zaczynamy od sprawdzenia podstawowych parametrów – i pamiętajmy, że nie zawsze potrzebne będą zaawansowane techniki wspomaganego rozrodu.

Warto wspomnieć, że leczenie niepłodności w Polsce reguluje ustawa i to ona określa, kogo możemy zakwalifikować do leczenia. Kwalifikacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest możliwa w przypadku pary, u której wykorzystano wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne i u której leczenie trwa rok, chyba że zaistnieją wskazania medyczne pozwalające skrócić ten okres, np. niedrożność jajowodów lub bardzo słabe parametry nasienia podkreśla dr Łukasz Sroka.  

 

Leczenie endometriozy może obniżyć płodność! Co zrobić, by odzyskać zdrowie, ale i zajść w ciążę.

 

Źródło: Informacja prasowa InviMed

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *