5 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Położnej, a 8 maja – w rocznicę urodzin bohaterskiej położnej, Stanisławy Leszczyńskiej – swoje święto ogłosiły polskie położne i pielęgniarki. Z tej okazji warto przypomnieć, jaką pomoc świadczą położne kobietom w ciąży, jak wyglądają wizyty środowiskowe, ile wizyt i kiedy przysługuje każdej ciężarnej oraz jak nawiązać dobrą relację z położną.
Wizyty położnej PRZED PORODEM
Nie jest to wiedza oczywista i powszechna, więc warto wyraźnie podkreślić, że w ramach kompleksowej opieki pielęgnacyjnej świadczonej przez położne środowiskowe kobiecie w ciąży przysługują wizyty także przed narodzinami dziecka. Ankieta przeprowadzona w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” wykazała, że ok. połowa badanych kobiet nie spotkała się z położną przed porodem. Powodem był zazwyczaj brak wiedzy, że taka możliwość w ogóle istnieje.
Miejscem wizyty może być przychodnia lub miejsce zamieszkania ciężarnej – tę kwestię ustala się indywidualnie podczas umówienia się z położną.
Przed porodem ciężarnej nieodpłatnie przysługuje:
- 1 spotkanie w tygodniu pomiędzy 21 a 31 tygodniem ciąży – maksymalnie 10 wizyt
- 2 spotkania w tygodniu po 31 tygodniu ciąży – maksymalnie 16 wizyt
Celem spotkań z położną przed porodem jest realizacja świadczeń profilaktycznych, rozpoznanie i omówienie problemów zdrowotnych oraz edukacja przyszłej mamy i przygotowanie jej do porodu.
PAMIĘTAJ!Kobiety w ciąży, zwłaszcza rodzące po raz pierwszy, mają zazwyczaj wiele pytań i wątpliwości związanych z ich stanem zdrowia. Warto wykorzystać bezpłatne spotkania z położną w ramach opieki świadczonej przez NFZ i na bieżąco konsultować swoje obawy.
>> Jak zbudować miłą relację między położną a ciężarną. Dobra położna stosuje zasadę 3P <<
Wizyty położnej PO PORODZIE
Urodziłaś dziecko? Koniecznie zgłoś ten fakt do swojej przychodni zdrowia. Najlepiej jeszcze przed porodem wypełnić formularz wyboru placówki służby zdrowia oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Położna środowiskowa może zostać przydzielona ze szpitala/przychodni lub możesz samodzielnie złożyć deklarację wyboru położnej, np. może to być położna ze szkoły rodzenia czy inna znajoma położna, przy której czujesz się bezpiecznie.
Po porodzie kobieta ma prawo do 4-6 wizyt położnej środowiskowej. Pierwsza z nich powinna odbyć się maksymalnie do 48 godzin po wyjściu ze szpitala.
Należy więc poinformować wybraną położną o wypisie do domu lub zadzwonić z tą informacją do przychodni. Wszystkie wizyty patronażowe muszą mieć miejsce do ukończenia 2. miesiąca życia dziecka.
UWAGA! Pierwsza wizyta położnej jest niezmiernie ważna. I konieczne, aby obyła się najpóźniej 2 doby po wyjściu ze szpitala. Ocena stanu zdrowia noworodka oraz procesu gojenia się rany lub blizny poporodowej pozwoli szybko zareagować, gdyby stan matki lub dziecka był nieprawidłowy.
Wizyta położnej u noworodka i matki ma miejsce w domu, nie ma konieczności udawania się do przychodni czy szpitala. Pamiętaj, aby wpisać adres rzeczywistego pobytu. To ważne, gdyż czasami młode mamy pierwsze tygodnie spędzają pod opieką np. rodziców w ich domu.
Zadania położnej podczas wizyt patronażowych:
- ocena rozwoju fizycznego noworodka – stan skóry, gojenie się pępka, funkcjonowanie narządów zmysłów, adaptacja dziecka do środowiska zewnętrznego.
- ocena technik karmienia i pomoc przy nauce karmienia piersią,
- wykrywanie objawów patologicznych,
- edukacja rodziców noworodka w zakresie: pielęgnacji, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, laktacji, kontroli płodności, opieki medycznej.
WAŻNE! Masz prawo do zmiany położnej bezpłatnie 2 razy w roku kalendarzowym oraz zawsze, gdy zmieniasz miejsce zamieszkania.
Płatna pomoc położnej w czasie porodu
W ramach opieki okołoporodowej w szpitalu dostępna jest pomoc położnych pracujących na oddziale. To właśnie one spędzają z rodzącą znaczną część akcji porodowej, pomagają przyjść dziecku na świat, wspierają kobiety przy pierwszych czynnościach pielęgnacyjnych noworodka.
Zgodnie z danymi z ankiety przeprowadzonej w ramach kampanii „Położna na medal” jedynie 13% kobiet wykupuje płatną opiekę położnej podczas porodu i tuż po nim.
Warto pamiętać, że kobieta ma wybór i może zdecydować się na odpłatną pomoc położnej w szpitalu – może to być położna pracująca w placówce, w której będzie miał miejsce poród lub osoba z zewnątrz. Szpital nie ma prawa odmówić obecności położnej spoza szpitala.
Opieka prywatnej położnej do porodu waha się w granicach 500-4000 zł w zależności od miasta, zakresu porodu, warunków (np. poród domowy, poród w wodzie).
Opłacona położna towarzyszy rodzącej przez całą akcję porodową, nie ma obaw, że wyjdzie gdy jej zmiana się skończy, nie będzie też dzieliła swojego czasu pomiędzy dwie lub więcej rodzących. Nigdy nie ma się pewności, jak intensywny czas na porodówce zastanie kobietę jadącą do porodu. Może będzie jedyną rodzącą, a może tego dnia kilkoro dzieci przyjdzie na świat na tym samym oddziale. Dla wielu kobiet sytuacja, w której położna dzieli swoja uwagę i czas pomiędzy kilkoro kobiet, a także w połowie akcji porodowej zamienia się ze zmienniczką, jest zbyt stresująca i lepszym wyborem jest prywatna opieka.
Kontakt z położną. Kilka rad na koniec
W internecie krąży wiele smutnych opowieści o niewłaściwym zaopiekowaniu się rodzącą lub/i noworodkiem przez położne w szpitalu. Z pewnością wiele z nich jest prawdziwych i niewyolbrzymionych, ale warto też pamiętać, że każdy z nas inaczej odbiera drugiego człowieka. Dla jednej rodzącej krótkie, konkretne komunikaty i niemal wojskowy ton położnej będą wspierające i motywujące podczas porodu. Inna kobieta będzie potrzebowała czułej i troskliwej pomocy, a zdecydowany ton odbierze jako nieuprzejmy, pozbawiony empatii i wręcz obraźliwy.
Co może pomóc?
- Pamiętaj, położna też jest człowiekiem z własnymi problemami, być może trudną sytuacją rodzinną czy zdrowotną, być może po wyczerpującym dyżurze. Dla Ciebie poród to wydarzenie życia i chciałabyś, aby wszyscy byli wspierający i życzliwi (i słusznie!), ale dla kogoś innego to może być niezwykle trudny dzień. I tak, powinno się być profesjonalistą, ale… życie jest życiem, warto wykazać zrozumienie i zamiast zareagować agresją, najpierw poprosić o zmianę zachowania.
- Postaraj się jasno komunikować swoje potrzeby i oczekiwania. Komunikacja to podstawa dobrej relacji z położną. Jeśli zdecydowany czy ostry ton położnej źle na Ciebie wpływa, poproś o łagodniejsze komunikaty, o więcej cierpliwości.
- Jeśli zdecydowałaś się na prywatną opiekę położnej – czy to z oferty szpitala czy z polecenia koleżanki – spotkaj się z nią i poznajcie się jeszcze przed porodem. Sprawdź, czy dobrze się rozumiecie, czy tego właśnie oczekujesz od położnej – czasami to, co dobre dla koleżanki, nie będzie właściwe dla Ciebie.
- Pozytywne nastawienie i chęć współpracy, choć brzmią niepozornie, potrafią wiele ułatwić. Jeśli wybrałaś szpital z dobrymi opiniami, bądź dobrej myśli, nie twórz w głowie czarnych scenariuszy, postaraj się możliwie najlepiej współpracować z położnymi oraz skup się na akcji porodowej i dziecku. To dopiero początek pięknej przygody, jakim jest macierzyństwo!
Źródło:
https://pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/jakie-sa-kompetencje-poloznej-poz
POLECAMY TAKŻE:
Lilka
2021-12-09 20:36Niestety nie mozna oplacic poloznej w kazdym szpitalu i nie w kazdym mozna miec opieke z poza szpitala