Ponad 50% Polek uważa, że mężczyźni powinni profilaktycznie badać nasienie

Ponad połowa Polek uważa, że mężczyźni powinni profilaktycznie badać nasienie. Według 54% kobiet badanie nasienia powinien przeprowadzić profilaktycznie każdy mężczyzna planujący w przyszłości posiadanie biologicznego dziecka, wynika z badania IQS zrealizowanego na rzecz kampanii „Płodny Polak”.

wykres_badanie_nasienia_plodny_polak-nieplodnirazem

Takiego zdania jest z kolei tylko 38% mężczyzn w Polsce. Tymczasem, 94% młodych Polaków w wieku 18-35 lat przyznaje, że nigdy nie zbadało swojego nasienia. Jako powód dlaczego tego nie uczynili najczęściej wskazują brak wiedzy, gdzie takie badanie mogą wykonać – deklaruje tak bowiem blisko połowa młodych mężczyzn (47%), którzy nigdy nie sprawdzili jakości swoich plemników.

– Mimo, że problem męskiej niepłodność dostrzega coraz więcej kobiet i mężczyzn, to jednak nadal niewielu Polaków decyduje się skontrolować stan swoich plemników. Temat pojawia się zazwyczaj dopiero, gdy para bezskutecznie próbuje zajść w ciążę i partnerka trafia do lekarza. W wielu przypadkach wykonanie profilaktycznego badania nasienia dostępnego w klinikach leczenia niepłodności mogłoby zaoszczędzić kobietom licznych badań i wizyt u specjalisty, a także pozwoliłoby rozpocząć odpowiednie leczenie, kiedy przyczyna bezowocnych starań o dziecko leży po męskiej stronie. Kobiety częściej niż mężczyźni myślą o zdrowiu w zakresie płodności, lepiej się orientują do jakich placówek medycznych należy się zwrócić w przypadku wystąpienia problemu.

 

Niejednokrotnie też to właśnie panie dzwonią do naszej kliniki, by zapisać swoich partnerów na badanie nasienia – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ginekolog-położnik z Kliniki Bocian, ekspert merytoryczny kampanii „Płodny Polak”.

Jak wykonać badanie nasienia?

Żadne skierowanie od lekarza nie jest wymagane, by wykonać badanie nasienia, wystarczy zgłosić się do placówki, która świadczy takie usługi medyczne, jak chociażby klinika leczenia niepłodności, czy laboratorium medyczne. Tymczasem, jak wynika z badań dla kampanii „Płodny Polak”, 17% młodych mężczyzn, którzy nigdy nie poddali kontroli swoich plemników, deklaruje, że nie zrobiło tego, bowiem lekarz nie kierował ich na takie badanie, co więcej, 16% mężczyzn nawet nie wie, że można takie badanie wykonać. Niektórzy panowie też nie chcą dopuścić do siebie myśli, że niepłodność może ich dotknąć. Co ósmy młody Polak (12%) jest przekonany, że ten problem go nie dotyczy, mimo że nie zdecydował się ani razu poddać badaniu nasienia. Z kolei 8% młodych mężczyzn deklaruje, że nie skontrolowało swojego nasienia w obawie, że mogłoby się okazać, że są bezpłodni.

Niepłodność u mężczyzn nie daje wyraźnych symptomów, bez badań nasienia trudno ją zdiagnozować, a ta wiedza jest niezbędna, by móc podjąć odpowiednie działania, gdy ten problem zaistnieje. Jakość nasienia może także diametralnie zmienić się z czasem, chociażby pod wpływem negatywnych czynników środowiskowych i niewłaściwego stylu życia. Stąd tak ważna jest kontrola i profilaktyka w zakresie męskiej płodności – zaznacza dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Bocian.

Jak wygląda badanie nasienia?

Pobieranie nasienia nie jest bolesne, dokonuje się tego w drodze masturbacji. Jednak, co dziesiąty młody Polak, który nigdy nie sprawdził jakości swoich plemników, przyznaje, że badanie nasienia jest dla niego krępujące – wynika z badań przeprowadzonych dla kampanii „Płodny Polak”.

– Placówki medyczne, jak chociażby nasza Klinika Leczenia Niepłodności Bocian, dbają o to by mężczyźni czuli się komfortowo podczas pobierania nasienia do badania, zapewniając im specjalnie przygotowane intymne pokoje. Istnieje także opcja jego pobrania w zaciszu domowym, choć wówczas w ciągu około pół godziny powinno zostać ono w sterylnym pojemniczku dostarczone do laboratorium, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury, zbliżonej do temperatury ciała – tłumaczy Piotr Pietrewicz, ekspert kampanii „Płodny Polak”, dyrektor laboratorium w Klinikach Leczenia Niepłodności „Bocian”.

Jak przygotować się do badania?

Mężczyznom planującym badanie nasienia zaleca się zachowanie wstrzemięźliwość seksualnej przez ok. 3-5 dni od badania, żeby wynik nie był zaburzony. Nie powinno być ono również wykonywane podczas trwania antybiotykoterapii. Badanie wymaga wykorzystania sterylnego pojemniczka oraz zachowania szczególnych zasad higieny intymnej. Pacjenci mogą odebrać swój wynik nawet tego samego dnia.

Ustalona przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) wartość dla prawidłowego nasienia jest wyraźnie niższa niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. W 1980 roku uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu za prawidłową wartość koncentracji plemników w nasieniu, gdy obowiązująca od 2010 roku norma wskazuje już 15 mln/ml. Istotny wpływ na osłabienie jakości nasienia mają czynniki środowiskowe.

Badanie opinii „Polscy mężczyźni o płodności” zostało zrealizowane przez IQS na zlecenie Kliniki Bocian na potrzeby kampanii „Płodny Polak” w dniach 17-20.05.2016 r. metodą Omnibus on-line przy wykorzystaniu techniki RTS. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy i obejmowała grupę 800 Polaków. Analizą objęto młodych mężczyzn w wieku 18-35 lat, którzy stanowili grupę 217 osób. Próba została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w tym wieku pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania.

Kampania społeczna „Płodny Polak” ma na celu zwrócenie uwagi młodych mężczyzn, zwłaszcza nieposiadających jeszcze dzieci, na rosnącą liczbę zaburzeń płodności wśród Polaków. W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości mężczyzn w zakresie czynników i zachowań związanych ze współczesnym stylem życia negatywnie wpływających na męską płodność. Kampania zachęca również do profilaktycznych badań nasienia.

Kampanię koordynuje Klinika Leczenia Niepłodności „Bocian”, patronat nad nią objęło Polskie Towarzystwo Andrologiczne oraz Polskie Towarzystwo Urologiczne.
Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” należy do wiodących ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności w Polsce. Oferuje pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycyny rozrodu, w tym zapłodnienia in vitro. Zapewnia również usługi z zakresu ginekologii i położnictwa. Pracownicy kliniki są cenionymi specjalistami o międzynarodowym doświadczeniu i uznanych osiągnięciach w dziedzinie niepłodności oraz ginekologii. Placówkę wyróżniają wysokie standardy oraz skuteczność leczenia. Klinika Bocian była jednym z realizatorów rządowego programu refundacji in vitro. Dysponuje trzema oddziałami: w Białymstoku, Warszawie oraz w Katowicach. Klinika powstała w 2006 roku.

 

Komentarze: 1

Badania profilaktyczne do obowiązek każdego! Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni się regularnie badać. Ze względu na postępujące choroby cywilizacyjne warto poświęcić trochę czasu dla swojego zdrowia i mieć spokój. W poznaniu takie całe pakiety profilaktyczne oferuje certus. Fajne jest to, że są one dobierane indywidualnie z rozróżnieniem na wiek i płeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *