Późne macierzyństwo – jak wpływa na długość życia matki

Późne macierzyństwo może pozytywnie wpływać na długość życia matki? Wiadomo, że im wcześniej para zajdzie w ciążę, tym lepiej, a lekarze przypominają, że z wiekiem zdolności rozrodcze zarówno kobiet, jak i mężczyzn maleją i nie należy długo odkładać decyzji o dziecku. Jednak z badań wynika również, że im później kobieta urodzi, tym może dłużej pożyć. Czym to uzasadniają?
Późne macierzyństwo lekarstwem na długowieczność? Lekarze zalecają, żeby kobiety rodziły w jak najwcześniejszym wieku, jednak te, które powiły swoje pierwsze dziecko powyżej 25. roku życia, mają większą szansę dożycia 90 lat – tak wynika z badań opublikowanych przez „American Journal of Public Health”.
 
Autor opracowania dr Aladdin Shadyab z University of California-San Diego podkreśla, że dłużej żyją również matki, które urodziły od dwóch do czworga dzieci w porównaniu z tymi, które miały tylko jeden szczęśliwy poród. Większą szansę dożycia 90 lat mają również kobiety z wykształceniem co najmniej średnim, zamężne i legitymujące się wyższymi dochodami.

Analizowano 20 tys. kobiet, które objęto badaniami o nazwie Women’s Health Initiative prowadzonymi w latach 2001-2012. Aż 54 proc. z nich dożyło 90. urodzin.

„Nasze badania nie sugerują, że kobiety powinny odkładać macierzyństwo” – podkreśla dr Shadyaba. Ostrzega on, że wraz z wiekiem spada płodność kobiet, szczególnie po 30. roku życia, i częściej dochodzi do powikłań.

Amerykański specjalista podejrzewa, że kobiety, które doczekały się potomstwa w starszym wieku, cieszyły się lepszym zdrowiem, dzięki czemu mogły zajść w ciążę i urodzić dziecko. A takie osoby częściej również żyją dłużej. Później rodzą dzieci kobiety lepiej sytuowane, które robią karierę zawodową, a dobrobyt również sprzyja lepszemu zdrowiu i dłuższemu życiu.

Polecamy także:

30-latki z menopauzą – sprawdź, jak zepół policystycznych jajników wpływa na ciążę

Menopauza może być odwracalna – sprawdź, kto tak uważa

Po 10 latach starań zaszła w ciążę – sprawdź, jakie powikłania wystąpiły

Źródło: PAP Nauka

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *