Specjalna prezerwatywa do badania nasienia

Czy można zbadać nasienie z próbki pobranej podczas stosunku?

Czy wiesz, że istnieje specjalna prezerwatywa, która pozwala na pobranie nasienia do badania podczas stosunku? To naturalny i niekrępujący mężczyzn sposób, by zbadać plemniki.

Niepłodność męska stanowi poważny problem diagnostyczny ze względu na dwie główne przyczyny – trudności z pobraniem nasienia oraz opory psychologiczne mężczyzn związane z podjęciem decyzji o badaniu. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca się, aby nasienie do badania oddane było drogą masturbacji – jest to najczęstszy sposób uzyskiwania materiału. Nie jest to jednak metoda dopuszczalna przez wszystkich mężczyzn.

Jak oddać nasienie w zgodzie z naturą

Zdarzają się sytuacje, w których mężczyzna chce wykonać badanie i oddać nasienie „w zgodzie z naturą” oraz w zgodzie z własnymi poglądami czy przekonaniami, np. religijnymi. W tym przypadku dopuszcza się oddanie nasienia do specjalnej prezerwatywy. Dla wielu par ze względów psychologicznych lub etycznych stanowi to niejednokrotnie jedyną możliwość uzyskania materiału do badań i sprawdzenie jaka jest jakość spermy.

Kiedy zdecydować się na stosunek w prezerwatywie?

  • mężczyzna ma problem z oddaniem nasienia drogą masturbacji, uczucie skrępowania uniemożliwia mu oddanie nasienia
  • przekonania religijne lub wyznawane wartości dyskwalifikują masturbację jako drogę oddania nasienia
  • pary korzystające z naprotechnologii jako metody wspomagania rozrodu (metoda dopuszcza badania Zavos’a, które porównują ejakulaty uzyskiwane w trakcie stosunku płciowego oraz drogą masturbacji – wskazując na przewagę jakości tych pierwszych)

Z nasienia uzyskanego podczas stosunku można wykonać domowy test na płodność dla mężczyzn lub seminogram, zawożąc próbkę do laboratorium. Zarówno pobranie nasienia, jak i wykonanie testu w warunkach domowych zdecydowanie poprawia komfort.


Samo pobranie nasienia do specjalnej prezerwatywy w trakcie aktu płciowego jest alternatywą dla stosunku przerywanego, który często mężczyźni stosowali przed pobraniem nasienia drogą masturbacji.


Pełny akt płciowy jest również jedyną dopuszczalna formą pobrania nasienia wśród wielu kultur religijnych.

Pobranie nasienia – dlaczego nie należy używać zwykłej prezerwatywy?

Prezerwatywy jako powszechny środek antykoncepcyjny i zapobiegawczy zarażeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową – są ogólnodostępne w sklepach i aptekach. Nie należy takich prezerwatyw stosować do pobrania nasienia, ponieważ najczęściej zawierają one środki plemnikobójcze, nawilżające i lubrykanty.

Substancje te powodują zmiany w parametrach nasienia (lepkość, objętość) oraz co najważniejsze wpływają negatywnie na ruchliwość plemników – najważniejszy parametr, świadczący o męskiej płodności.

Test na płodność z nasienia pobranego podczas stosunku – tylko kiedy stosujesz specjalną prezerwatywę!

Umożliwiają pobranie nasienia w sposób najbardziej naturalny, w sposób nie zmieniający parametrów ejakulatu. Prezerwatywy muszą być wykonane z nietoksycznego materiału oraz być wolne od wszelkich substancji wpływających na parametry nasienia. Uzyskana podczas stosunku próbka ma fizjologiczny skład i w sposób najbardziej rzeczywisty oddaje jakość nasienia, a co za tym idzie potencjał reprodukcyjny mężczyzny.

Badanie spermy pobranej do prezerwatywy przebiega dokładnie tak samo jak próbki uzyskanej drogą masturbacji.  Samo użytkowanie prezerwatywy do pobrania nasienia, nie różni się od prezerwatywy antykoncepcyjnej.

Należy pamiętać, aby po wytrysku całą zawartość prezerwatywy (jest to ważne, ponieważ jednym z parametrów nasienia jest jego objętość) przenieść do:

  • jałowego opisanego pojemnika – kiedy chcesz zawieść próbkę do laboratorium, pamiętając że czas od ejakulacji do dostarczenia nasienia do laboratorium nie powinien przekraczać 30 min
  • pojemnika dołączonego do zestawu – zawierającego test na płodność dla mężczyzn, co umożliwi pobranie odpowiedniej ilości nasienia i przeniesienia go do dołka próbkowego

Od pobrania do wyniku – badanie nasienia w warunkach domowych

Pobierając nasienie podczas stosunku do prezerwatywy i używając domowego testu płodności, (w przypadku SwimCount wynik w pełni porównywalny z badaniem laboratoryjnym) – można w domowym zaciszu wykonać pełne badanie bez stresu, konieczności transportu materiału do laboratorium czy krępującego pobrania w punkcie pobrań.


Artykuł powstał we współpracy z LAB.HOME


PRZECZYTAJ TAKŻE:

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim pójdziesz badać nasienie

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *