Kobieta sprawdza swój wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego

Przedsiębiorcza mama planuje ciążę. Masz wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego!

Przedsiębiorcza mama planuje ciążę. Masz wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego!

Prowadzenie własnej firmy nie oznacza rezygnacji z planów założenia rodziny. Jeśli masz działalność gospodarczą i planujesz ciążę, sprawdź dostępne możliwości. Dokonując zmiany podstawy wymiaru składek, masz wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Własna firma a ciąża

Przyszłe mamy pracujące na etacie nie muszą specjalnie zastanawiać się na swoją finansową przyszłością, gdy już zajdą w upragnioną ciążę. W razie potrzeby na L4 dostaną zasiłek chorobowy, a po urodzeniu – 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz zasiłek macierzyński w wysokości proporcjonalnej do obecnych zarobków.

Przedsiębiorczej mamie nie przysługuje urlop macierzyński. Takie przywileje mają tylko kobiety zatrudnione na etacie. Prowadząc działalność gospodarczą, dostaniesz jednak zasiłek macierzyński oraz inne świadczenia po urodzeniu lub adopcji dziecka. Wysokość zasiłku nie jest jednak uzależniona od tego, jakie dochody osiągasz z działalności, lecz od wysokości składek ZUS, które opłacasz.

Ciąża przedsiębiorczej mamy, szczególnie ta nieoczekiwana, czasem wywołuje panikę i obawę o przyszłość. Jak poradzę sobie finansowo? Czy muszę szybko szukać etatu, by godnie przeżyć z maluszkiem okres na zasiłku macierzyńskim? Na szczęście te obawy zwykle są nieuzasadnione. Własna działalność często daje rodzicom większe możliwości elastycznego zapewnienia opieki swoim dzieciom. Nie zawsze też konieczne jest zamykanie firmy i „pożegnanie” z klientami. W pewnym zakresie opiekę nad dzieckiem i pracę można pogodzić. Oczywiście wszystko zależy od specyfiki firmy i sytuacji rodziny, jednak przepisy dają pod tym względem spore możliwości.

Ważne! Zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym mamom, które opłacają składkę ubezpieczenia chorobowego. Na działalności gospodarczej składka ta jest dobrowolna. Jeśli więc jesteś na etapie planowania ciąży sprawdź, czy zgłosiłaś się już do tego ubezpieczenia. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie obowiązuje standardowy okres wyczekiwania w liczbie 90 dni. O zasiłek macierzyński możesz wnioskować już od pierwszego dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego – nawet jeśli dokonałaś go w 9 miesiącu ciąży.

Masz wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego

Przy ustalaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego brane jest pod uwagę ostatnie 12 miesięcy opłacania składki chorobowej. Jeśli pracowałaś krócej niż rok, brakujące miesiące zostaną niejako uzupełnione najniższą obowiązującą cię wysokością składek ZUS. To właśnie wysokość składki chorobowej ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Niestety, aby podnieść zasiłek macierzyński, nie wystarczy zwiększyć składki chorobowej. Trzeba podnieść podstawę wymiaru składek, a ta wpływa na wszystkie inne składki – także te najwyższe, czyli społeczne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nawet zwiększenie podstawy wymiaru składek na jeden miesiąc zwiększa zasiłek o 1/12.

Aby otrzymać zasiłek macierzyński, należy złożyć do ZUS następujące dokumenty:

  • oświadczenie wskazujące okres, w którym przedsiębiorca zamierza pobierać świadczenie,
  • zaświadczenie lekarskie z przewidywaną datą porodu lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie z ZUS Z-3b.

Każdy z tych dokumentów jest dostępny do złożenia przez platformę PUE ZUS.

Zawiesić czy nie zawieszać… działalności gospodarczej

Większość przedsiębiorczych mam, które nie zatrudniają pracowników, decyduje się zawiesić działalność gospodarczą przynajmniej na pierwsze miesiące opieki nad dzieckiem. Nie płacą wtedy składek ZUS, otrzymują zasiłek macierzyński i oczywiście mogą w pełni poświęcić się maleństwu. Warto jednak wiedzieć, że żadne przepisy takiego działania nie wymagają. Przedsiębiorcza mama może zachować czynną działalność gospodarczą i w miarę swoich możliwości osiągać przychody. Może też dorobić w ramach umowy cywilnoprawnej. Nie traci przy tym prawa do świadczeń – otrzymuje je przez całe 12 miesięcy trwania zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Ważne! Jeśli zdecydujesz się zawiesić działalność, nie możesz w tym czasie wykonywać czynności przynoszących przychód. Wystawienie faktury czy paragonu nawet na niewielką kwotę wiąże się z surowymi sankcjami. Oczywiście w czasie zawieszenia do firmy mogą spływać np. zaległe należności od kontrahentów. Nie można jednak prowadzić czynności generujących przychód.

Mama, która zachowa czynną działalność gospodarczą, nie płaci składek emerytalno-rentowych. Ma za to obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Według obecnych przepisów składka ta uzależniona jest od dochodów uzyskanych w poprzednim miesiącu. Nie może być jednak niższa niż 270,90 zł.

Zasiłek macierzyński a mały ZUS. Czy dostanę cokolwiek?

Przedsiębiorcze mamy, które obecnie korzystają z możliwości opłacania preferencyjnych, obniżonych składek ZUS (np. ulgi na start), również mają wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego. Jeśli chcą, aby był wyższy, mogą odpowiednio wcześniej zacząć opłacać pełną składkę. Jednak brak rezygnacji z niskiego ZUS nie pozbawia ich prawa do świadczeń.

Warto wiedzieć, że mamy, u których na podstawie obecnej podstawy wymiaru składek wyliczony został bardzo niski zasiłek macierzyński, mogą liczyć na podwyższenie go do kwoty świadczenia rodzicielskiego (tzw. kosiniakowego). Takie świadczenie w wysokości 1.000 zł otrzymuje każda mama, nawet ta, która wcześniej nie pracowała, studentka itp. Jeśli twój zasiłek macierzyński według wyliczeń będzie wynosił np. 700 zł, zostanie podwyższony do 1.000 zł.

Nie jest to oczywiście wysoka kwota. Jednak okazuje się wystarczająca m.in. dla mam, które decydują się pracować w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Godzenie pracy z opieką nad dzieckiem

Teoretycznie najłatwiej mają te przedsiębiorcze mamy, które w swojej firmie zatrudniają pracowników. Na czas opieki nad dzieckiem mogą oddelegować część obowiązków. Oczywiście zależy to od wielu czynników, a każda mama prowadząca własną działalność wie, że pogodzenie obowiązków wcale nie jest takie proste.

Natomiast w jednoosobowych działalnościach niezatrudniających pracowników świeżo upieczona mama może elastycznie dostosować plany do własnych potrzeb. Na przykład zwiesić działalność na pierwsze kilka miesięcy po urodzeniu dziecka, a potem wznowić ją, obsługując tylko część klientów.

Warto jednak być też elastycznym wobec siebie. Rozwijanie firmy i „robienie kariery” przy jednoczesnej opiece nad niemowlakiem najprawdopodobniej okaże się zadaniem ponad siły młodej mamy. Czasem lepiej nieco zwolnić i zadbać o siebie, a gdy zajdzie taka potrzeba – skorzystać z pomocy opiekunki czy instytucji takich jak żłobek czy wioski dziecięce.

 

Źródło:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-prowadzenie-dzialalnosci-gospodarczej-podczas-zasilku-macierzynskiego

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ciaza-oraz-zasilek-macierzynski-przedsiebiorcy-kompendium-wiedzy

 

ZOBACZ TAKŻE:

RZS a starania o dziecko. U tych kobiet ważny jest wybór optymalnego czasu na ciążę

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *