Na czym polega połóg?

Połóg – trudny czas, o którym się nie mówi. Co może zaskoczyć po porodzie?

Zwykło się myśleć, że ciąża i poród to jedyny czas, w którym kobieta może odczuwać dyskomfort, ból oraz całe spektrum emocji związanych z wydaniem na świat człowieka. A później jest już słodki, pachnący noworodek i opieka nad nim. Rzadko mówi się, jak trudnym czasem dla młodej mamy są pierwsze tygodnie po porodzie, czyli okres połogu. Nie tylko emocjonalnie i organizacyjnie, gdy uczy się rzeczywistości z nowym członkiem rodziny, ale też fizycznie.

Gdy kobieta staje się też matką…

W czasie ciąży kobieta bywa traktowana wyjątkowo. Ustępuje się jej miejsca, otoczenie wypytuje jak się czuje a rodzina odciąża z codziennych obowiązków, każąc odpoczywać. Ciężarna jest w epicentrum zainteresowania, co zmienia się dość drastycznie po porodzie. Teraz to noworodek wzbudza uśmiech i ciekawość wszystkich dookoła. Tymczasem kobieta nie tylko nieco zapomniana, ale też doświadczająca wielu zmian, jakie zachodzą w jej ciele i umyśle w dość krótkim czasie, musi zmierzyć się z niełatwym okresem połogu.

Niestety wciąż mało mówi się o połogu i o tym, czego kobieta może się spodziewać. Poradniki o ciąży zazwyczaj kończą się na porodzie, szczegółowo opisując, jak się do niego przygotować. Kolejne książki dotyczą już pielęgnacji noworodka, a ignorowany zdaje się być ten pierwszy czas po urodzeniu dziecka, kiedy młoda mama odczuwa jeszcze fizycznie i emocjonalnie obciążenie.

Trudy połogu – o tym się nie mówi

Utarło się, że połóg trwa 6 tygodni, jednak nie oznacza to, że dokładnie tyle będzie dochodziła do siebie kobieta po porodzie. Może to trwać dłużej, a może nieco krócej, nie muszą też wystąpić wszystkie dolegliwości. Jest to sprawa bardzo indywidualna nie tylko dla każdej kobiety, ale nawet dla każdej ciąży.

Brzuch poporodowy

Płaski brzuch tydzień po porodzie? Takie rzeczy tylko w filmach i u niektórych znanych trenerek fitness. Macica rosła 9 miesięcy, brzuch i skóra na brzuchu sukcesywnie powiększały się i rozciągały, naturalnym jest więc, że od razu po porodzie brzuch nie zniknie, a skóra nie nabierze jędrności.

Czas powiedzieć to wprost: brzuch poporodowy będzie większy lub/i mniej jędrny jeszcze kilka tygodni a nawet miesięcy. Nie jest to oczywiście regułą, ale u przeciętnych kobiet, które nie uprawiają sportu zawodowo, zazwyczaj tak się dzieje.

Warto pamiętać, że często nawet trenerki fitness, które codziennie ćwiczą co najmniej kilka godzin, również mają powiększony brzuch po porodzie i nie znika on magicznie w jedną noc – Naga prawda o ciele po porodzie – trenerka Kasia Bigos w śmiałej sesji

Jeśli więc następnego dnia po porodzie twój brzuch będzie jedynie o połowę mniejszy niż dzień wcześniej, gdy jeszcze mieszkał w nim mały lokator – nie zasłaniaj go wstydliwie, tylko pogłaszcz z czułością. Twoje ciało wykonało właśnie nadzwyczajną pracę. Teraz daj mu czas na regenerację.

>> Tak wygląda ciało po porodzie! Kobiety… nie wstydźcie się go! <<

Ciało po porodzie wymaga czasu na regenerację i powrót do formy

Pociążowe kilogramy i zmiany w ciele po ciąży są naturalnym zjawiskiem. Pora przestać się ich wstydzić.

Odchody połogowe

Od razu po porodzie macica rozpoczyna proces obkurczania i oczyszczania się. Towarzyszyć temu będą skurcze i ból macicy, ale też wydzielanie tzw. odchodów połogowych/poporodowych. W pierwszych dniach po porodzie możesz spodziewać się intensywnego, krwistego krwawienia, czasami połączonego ze skrzepami krwi. Potem krwawienie powinno się być coraz mniej intensywne i zmieniać kolejno barwę na czerwono-brunatną, brązową a na końcu śluzową. Odchody połogowe wydzielają się co do zasady do 6. tygodni po porodzie. Co ciekawe, odchody występują zarówno u kobiet, które rodziły naturalnie, jak i u tych, które miały cięcie cesarskie.

Koniecznie należy zaopatrzyć się w podkłady poporodowe i podpaski już do szpitala, a potem w domu na czas połogu. Nie należy stosować tamponów i kubeczka menstruacyjnego. Podpaski powinno się zmieniać jak najczęściej. Wskazane jest także wietrzenie krocza.

Zgłoś się do lekarza, jeśli odchody połogowe w ogóle się nie pojawiły, nagle się zakończyły lub towarzyszy im bardzo nieprzyjemny zapach.

Ból i skurcze macicy

Oczyszczająca się macica boli, co może powodować duży dyskomfort dla kobiety, szczególnie jeśli maluch jest wymagający i nie zostawia wiele przestrzeni na odpoczynek. Najbardziej intensywny ból zazwyczaj pojawia się w pierwszych dniach po porodzie oraz podczas karmienia piersią. Wydzielająca się wtedy oksytocyna przyśpiesza bowiem kurczenie się macicy.

Ból macicy po porodzie nie jest niczym niepokojącym i świadczy o tym, że ciało zaczyna wracać do dawnej formy. W przypadku dokuczliwego bólu ratunkiem mogą być łagodne środku przeciwbólowe, np. paracetamol. Proces zachodzi szybciej, gdy kobieta jest aktywna i dużo się rusza.

Trudności w oddawaniu moczu i stolca

Niezależenie, czy poród odbył się drogą naturalną, czy cięciem cesarskim, młoda mama może mieć problem z oddaniem moczu i stolca. Przyczyną zazwyczaj jest psychiczna blokada, spowodowana obawą przed uszkodzeniem szwów. Należy jednak pamiętać, że parcie podczas potrzeby fizjologicznej rzadko kiedy nadwyręża szwy.

Bywa i tak, że przed porodem naturalnym kobieta miała robioną lewatywę lub samoistnie się oczyściła, co powoduje brak chęci oddania stolca przez pierwsze dni po porodzie.

Pomocne przy porodowych zaparciach i trudnościach z tym związanych będzie spożywanie produktów bogatych w błonnik, picie dużych ilości wody oraz przytrzymanie krocza podpaską podczas wizyty w toalecie.

Nietrzymanie moczu

Problem nietrzymania moczu (tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu) dotyczy nie tylko świeżo upieczonych mam w połogu, ale też wielu kobiet, które rodziły (nawet lata wcześniej). WHO określiło nietrzymanie moczu jako chorobę społeczną, gdyż coraz powszechniej występuje zarówno wśród starszych, jak i młodszych kobiet.  

Jeśli problem nietrzymania moczu trwa dłużej niż czas połogu i znacząco obniża jakość życia kobiety, warto zgłosić się do specjalisty, gdyż istnieją metody, ćwiczenia i rady, jak zminimalizować tę dolegliwość. Szczegółowo opowiada o tym lek. Paweł Tomasik: Nietrzymanie moczu – wstydliwy, ale powszechny problem wielu kobiet

Ból krocza lub blizny po cięciu cesarskim

Bez względu na rodzaj porodu, kobiety mogą mieć problem z poruszaniem się i siadaniem a wiąże się on z bólem krocza lub – w przypadku tzw. cesarki – z ciągnięciem blizny na brzuchu.

Pomocne będzie wietrzenie krocza a także blizny po CC, co prowadzi do szybszego gojenia się. Konieczna jest także właściwa higiena i częsta wymiana podpasek w czasie wydzielania odchodów połogowych.

W przypadku kobiet po cięciu cesarskim ważne jest, aby nie dźwigały, nie gimnastykowały się i w pierwszych dniach po porodzie nie nadwyrężały powłok brzusznych. Przy czym wskazany jest ruch, chodzenie, które przyśpieszą gojenie się rany.

Pocenie się

Zwiększona potliwość, szczególnie w nocy, to także charakterystyczny objaw połogu, choć niekoniecznie musi dotyczyć wszystkich młodych mam. Nie ma w tym nic niepokojącego i problem znika zazwyczaj po kilku tygodniach.

Brak ochoty na czułość

Pierwsze stosunki płciowe po porodzie powinny nastąpić po ustaniu połogu, a najlepiej po konsultacji z ginekologiem. Jednak wiele kobiet jeszcze w czasie połogu zauważa, że nie ma ochoty na żadną formę czułości z partnerem, a już wyjątkowo irytuje je dotyk brodawek sutkowych. Jest to bardzo częste zjawisko spowodowane przede wszystkim wzmożoną stymulacją brodawek przez ssące dziecko. Młoda mama ma w tym czasie wyjątkowo wrażliwe piersi, nierzadko obolałe lub w najgorszym wypadku ze stanami zapalnym. Nic więc dziwnego, że każdy dotyk może ją irytować a nawet boleć.

Po porodzie może (ale nie musi) spaść libido. W pierwszych miesiącach życia dziecka karmionego piersią to częściej matka dźwiga na sobie ciężar nocnych pobudek – ojcowie mogą przewinąć, utulić, ale nocne karmienie spoczywa na matce. Niewyspanie i stres spowodowaną opieką nad dzieckiem nie sprzyja niestety miłosnym uniesieniom. Jednak warto w tych pierwszych tygodniach po porodzie być dla siebie i swojego związku wyrozumiałym, pozwolić sobie na odpoczynek i wsłuchanie się w swoje ciało.

Połóg po cięciu cesarskim a po porodzie naturalnym

Każda kobieta, która urodziła dziecko przechodzi przez połóg, bez względu na to, jaką miał formę. Odchody połogowe pojawiają się w obu przypadkach: porodu fizjologicznego i cięcia cesarskiego.

Kwestia dochodzenia do siebie po porodzie jest bardzo indywidualna i zależy od predyspozycji i formy kobiety oraz przebiegu porodu/operacji. Zwykło się uważać, że poród zakończony cięciem cesarskim wymaga dłuższej rekonwalescencji a kobieta powoli wraca do formy i aktywności. Nie jest to regułą – zdarza się, że kilka dni po porodzie dużo sprawniejsza będzie kobieta po cesarce niż po porodzie naturalnym.

Nietrzymanie moczu w pierwszym okresie po porodzie częściej dotyczy kobiet, które rodziły naturalnie niż tych, u których poród zakończył się cięciem cesarskim. W perspektywie długofalowej rodzaj porodu nie ma już takiego znaczenie i wysiłkowe nietrzymanie moczu może dotyczyć każdej kobiety.

W zależności od porodu, odmienna będzie forma dbania o ranę. Kobiety rodzące naturalnie dbają o ranę krocza, a po cięciu cesarskim – o bliznę na brzuchu. Chcąc jak najlepiej zmobilizować bliznę, warto udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Połóg to nie najłatwiejszy czas dla kobiety, bez względu na rodzaj porodu. Warto jednak pamiętać, że 6 tygodni szybko minie, a przy odpowiednim podejściu i dbałości o siebie, można go przetrwać w możliwie dobrym samopoczuciu i kondycji.

 

POLECAMY TAKŻE: Dbaj o siebie po porodzie. Dlaczego tak istotne jest stosowanie kremów nawilżających?

Dlaczego tak istotne jest stosowanie kremów nawilżających?

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *