Jakie ulgi dla rodzin wielodzietnych?

Nowe ulgi i świadczenia dla rodzin wielodzietnych w 2022 roku

Nowe ulgi i świadczenia dla rodzin wielodzietnych w 2022 roku

Jeśli posiadasz co najmniej trójkę dzieci, koniecznie sprawdź, jakie świadczenie przysługują rodzinie wielodzietnej. Rząd przewidział szereg ułatwień i ulg dla rodzin co najmniej 2+3. Należą do nich m.in. dodatek do zasiłku rodzinnego czy karta dużej rodziny.

Definicja „rodziny wielodzietnej” nie jest jednoznaczna. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty (art. 20b pkt. 1 UoSO) oraz ustawie o zasiłkach rodzinnych (art. 1 pkt. 16a UoŚR) rodziną wielodzietną jest taka, która posiada troje dzieci i więcej. Jednak bywa, że za wielodzietną uznaje się rodzinę z co najmniej 4 dzieci.  

Rodziną wielodzietną nie muszą być dorośli pozostający w związku małżeńskim. Definicja ta dotyczy także partnerów w związku niesformalizowanym.

Rodzina wielodzietna – co się należy?

W celu odciążenia finansowego, rodziny wielodzietne przywileje otrzymują już w momencie, gdy na świat przyjdzie trzecie dziecko. Cześć wsparcia dotyczy wyłącznie rodzin 2+3 i większych, a część świadczeń przysługuje także w przypadku jednego lub dwójki dzieci. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie świadczenia dla rodzin wielodzietnych i te, o które mogą się ubiegać bez względu na liczbę dzieci.

1. Zasiłek rodzinny

Wsparcie przeznaczone jest dla rodzin, w których miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty 674 zł, a w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – 764 zł. Kwota zasiłku rodzinnego nie uległa podwyższeniu od 2017 r. i wynosi:

  • 95 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia 5. roku życia,
  • 124 zł miesięcznie na dziecko między 5. a 18. rokiem życia,
  • 135 zł miesięcznie na dziecko między 18. a 24. rokiem życia (jeśli dziecko nadal się uczy).

2. Dodatki do zasiłku rodzinnego

Warunkiem uzyskania dodatków jest przyznane prawo do zasiłku rodzinnego. Najpierw należy złożyć wniosek o zasiłek rodzinny, a dopiero potem można ubiegać się o poszczególne dodatki. Rodzinie z co najmniej trojgiem dzieci przysługuje przede wszystkim dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. W zależności od sytuacji można się starać o inne z pozostałych sześciu dodatków.

  • Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej – wynosi 95 zł dla trzeciego i każdego kolejnego dziecka.
  • Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego – przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dzieciom między 16.a 24. rokiem życia, jeśli posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Wysokość dodatku wynosi 90 zł na dziecko do ukończenia 5. roku życia oraz 110 zł na dziecko między 5. a 24. rokiem życia.
  • Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania – wsparcie należy się rodzicom, których dziecko uczęszcza do szkoły poza swoim miejscem zamieszkania i jest przyznawane na 10 miesięcy roku szkolnego. Wynosi 69 zł dla dzieci dojeżdżających do szkoły poza rodzinną miejscowość oraz 113 zł dla dziecka zamieszkałego w miejscowości, w której znajduje się szkoła (ale nie dom rodzinny).
  • Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – ma częściowo pokryć wydatki związane z uczęszczaniem dziecka do szkoły. Wynosi 100 zł i jest przyznawany raz w roku.
  • Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka – wynosi 198 zł na jedno i 368 zł na dwójkę dzieci. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością kwota wzrasta o 80 zł na dziecko. W sytuacji, gdy rodzina nie przekracza 50% kryterium dochodowego, kwota dodatku dla samotnego rodzica zwiększa się o 50 zł na dziecko. Dodatek przysługuje, jeśli nie zasądzono alimentów od drugiego rodzica lub rodzic nie żyje.
  • Dodatek z tytułu urodzenia dziecka – jest to świadczenie jednorazowe, a warunkiem przyznania jest pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką lekarską od co najmniej 10 tygodnia ciąży do porodu. Dodatek można uzyskać jedynie do ukończenie przez dziecko 1. roku życia.
  • Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego – przysługuje na okres 24 miesięcy w przypadku jednego dziecka, 36 miesięcy (opieka nad więcej niż 1 dzieckiem) bądź 72 miesiące (opieka nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności). To pomoc finansowa w wysokości 400 z miesięcznie dla rodzica lub opiekuna, który korzysta z urlopu wychowawczego.

3. Karta Dużej Rodziny

Rodzice z co najmniej trójką dzieci mogą liczyć na szereg zniżek, które gwarantuje im Karta Dużej Rodziny. Karta jest wydawana każdemu członkowi rodziny – dla dzieci do 18. lub 25. roku życia (dla dzieci uczących się), a dla rodziców dożywotnio. Honorowana jest w ponad 850 instytucjach oraz firmach prywatnych. Obejmuje m.in. przejazdy publicznymi środkami transportu kolejowego, opłaty paszportowe, wejście do Parków Narodowych, kina, teatry, muzea, obiekty PTTK, pozostałe obiekty sportowe i wiele, wiele innych.

Przyznanie karty nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.

 4. Żłobek i przedszkole

 Poszczególne gminy przewidują dla rodziców z co najmniej trójką dzieci różnorodne profity. W przypadku żłobków zazwyczaj jest to pierwszeństwo w przyjęciu do placówki, jeśli oboje rodziców pracuje lub uczą się.

Przedszkola zwykle zwalniają z opłaty za godziny płatne tj. przed 8:00 i po 13:00.

5. PIT 0

Zwolnienie z podatku dochodowego przysługuje rodzicom co najmniej 4 dzieci, których roczne dochody nie przekraczają 170 tys. zł (dla dwójki rodziców) i 85 tys. zł dla osób samotnie wychowujących dzieci

Więcej o uldze podatkowej dla rodzin z co najmniej 4 dzieci przeczytasz tutaj: PIT-0 dla rodzin 4+ – dowiedz się, jak zyskać ulgę dla dużych rodzin.

Pozostałe świadczenia na dziecko (bez względu na ilość dzieci)

Z poniższych świadczeń – o ile spełnione są pozostałe warunki – mogą skorzystać zarówno rodziny wielodzietne, jak i rodzice jedynaka.

1. 500 plus

Świadczenie finansowe „Rodzina +”, zwane potocznie „500+” od 2019 r. przysługuje także rodzinom z pierwszym i jedynym dzieckiem. Dodatek przyznawany jest na każde dziecko, a jego otrzymanie nie jest uzależnione do kryterium dochodowego. Jednak w tym roku nastąpiła znacząca zmiana. Każda rodzina, nawet ta pobierająca już świadczenie, musi złożyć wniosek o 500 plus. Zmienia się także zasady jego wypłacania. Więcej informacji tutaj: 500 + zmiany w 2022 r. – za chwilę składamy nowe wnioski. Czy będzie waloryzacja 500 +?

2. Dobry start. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Program „Dobry start” zwany jest też „300+”. Przysługuje na początku każdego roku szkolnego dla dzieci uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych aż do ukończenia 20. roku życia i 24. r.ż. w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością. Jednorazowa kwota wsparcia w każdym roku wynosi 300 zł. Przekazywana jest bez względu na dochód.

3. 12 tysięcy na dziecko

Świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i Polskiego Ładu przeznaczone jest na dziecko drugie i kolejne w wieku między 12. a 36. miesięcy. Pomoc finansowa w wysokości 500 zł lub 1000 zł miesięcznie (ale nie więcej niż 12 tysięcy zł) przekazywana jest bez względu na osiągane dochody.

Rodzice mogą zdecydować, czy wolą otrzymywać 500 zł miesięcznie na uprawnione dziecko przez dwa lata czy 1000 zł przez rok.

Więcej na temat świadczenia tutaj: Nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Składanie wniosków od 1 stycznia.

4. Dodatek na żłobek/opiekuna dziennego

Dla rodziców dzieci do 12. miesiąca życia i od 36. m. ż, których nie obejmuje powyższe świadczenie (12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko), ustawodawca przewidział pomoc w postaci dofinansowania do żłobków, klubów dziecięcych lub opiekuna dziennego. Maksymalnie można otrzymać 400 zł miesięcznie, w tym także na pierwsze i jedyne dziecko.  Więcej informacji znajdziesz tutaj: Dofinansowanie do żłobków w ramach Polskiego Ładu – dla kogo, od kiedy można składać wnioski?

5. Dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy to wsparcie w ramach Tarczy Antyinflacyjnej wobec rosnących cen gazu, energii i żywności. Jest uzależnione od kryterium dochodowego i przeznaczone dla każdej rodziny, bez względu na liczbę dzieci. Natomiast wysokość dodatku jest już ściśle powiązana z liczbą potomstwa. I tak kryterium dochodowe wynosi: max. 2100 zł dla 1-osobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł dla wieloosobowego. W przypadku rodzin z trójką dzieci – roczny zwrot będzie wynosić 850-1062,50 zł, a z czwórką i więcej dzieci – 1150-1437,50 zł.

6. Bon turystyczny

Jest to jednorazowa pomoc od rządu, która ma ułatwić sfinansowanie wyjazdu wypoczynkowego z dzieckiem, a jednocześnie stanowić wsparcie dla biznesów i turystyki, które ucierpiały w czasie pandemii koronawirusa. W ramach bonu turystycznego na jedno dziecko przysługuje 500 zł, które można wydać na opłacenie noclegu, obozu, kolonii, wejścia do parki rozrywki czy aquaparku. Termin na wykorzystanie bonu został ostatnio wydłużony. Sprawdź: Bon turystyczny 2022. Nie przegap terminu!

 

fot. unsplash.com/Jessica Rockowitz

 

POLECAMY TAKŻE:

PIT 2021/2022 – sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem i z jakich ulg możesz skorzystać

PIT 2021/2022 – sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem i z jakich ulg możesz skorzystać

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *