niepłodność wsparcie

W jaki sposób przygotować się na złe wiadomości

Niepłodność - jak przetrwać czas czekania na dziecko

Niepłodność jest wspólna, doświadczacie jej razem. Kiedy czekacie na wyniki badań, warto wiedzieć jak sobie poradzić, kiedy nie okażą się dobre. Ta wiadomość nie przyniesie wtedy spodziewanej ulgi, to raczej rollercoaster w dół. Dużo adrenaliny, ale bez szans na endorfiny na koniec przejażdżki.

Jak to przetrwać? Jak przygotować się na złe wiadomości związane z leczeniem niepłodności?

Przede wszystkim, od razu to powiem – nie ma idealnego sposobu na przygotowanie się na złe wiadomości. Nawet jak spodziewacie się ich, to i tak jest poczucie zawodu, złamanej nadziei, frustracja i złość. To normalne, to minie, uczucia zawsze mijają. I to jest dobra wiadomość.

Tymczasem skupmy się na tym, jak mimo wszystko przygotować się na złe wiadomości, takie jak fatalne wyniki badań męża, nieudane in vitro, brak reakcji organizmu na leki i tym podobne.

Punkt pierwszy – medycyna nie ma rozwiązań na wszystkie problemy zdrowotne ludzi, również tych leczących niepłodność. Z jednej strony przydaje się w czasie starań pozytywne myślenie, ale z drugiej strony musicie zachować zdrowy rozsądek, uzbroić się w cierpliwość i zaakceptować rzeczywistość. Trudne, ale możliwe.

Punkt drugi – postarajcie się chodzić na wizyty do lekarza razem. Będziecie dla siebie wsparciem, dodacie sobie  otuchy. Po prostu będzie lżej, a to bardzo cenne w Waszej sytuacji.

Punkt trzeci – dajcie sobie czas na przeżycie smutku i tych wszystkich nieprzyjemnych emocji, które się pojawiły. Zaszyjcie się w domu, obejrzyjcie film, posłuchajcie muzyki. Popłaczcie razem… Za jakiś czas będzie lepiej – obiecuję.

Punkt czwarty – rozmawiajcie co złe wiadomości oznaczają dla Was, dla Waszej przyszłości. Poznajcie swoje emocje, swoje przemyślenia, swoje spojrzenie w przyszłość.

Punkt piąty – pamiętajcie, że cokolwiek by się nie działo – macie siebie nawzajem. To bezcenne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *