W nOvum zarodki bezpieczne jak w szwajcarskim banku

Przychodnia Lekarska nOvum jako pierwsza w Polsce wprowadziła unikalny system znakowania komórek rozrodczych i zarodków RI Witness. To gwarancja ich bezbłędnej identyfikacji na każdym etapie działań laboratoryjnych oraz przechowywania.

Jednym z najważniejszych oczekiwań par leczących się z powodu niepłodności jest pewność jednoznacznej identyfikacji komórek i zarodków, które powierzają laboratorium in vitro oraz bankowi komórek rozrodczych i zarodków. Od momentu pobrania komórek jajowych kobiety i plemników mężczyzny nadzór i opiekę nad nimi sprawują embriolodzy. Jest to ogromna odpowiedzialność, wymagająca najsprawniej działających systemów kontroli jakości oraz identyfikacji materiału na każdym etapie prac laboratoryjnych. Dotyczy to zarówno pobranych komórek przed zapłodnieniem, jak i identyfikacji zarodków na każdym etapie hodowli w laboratorium IVF, podczas transferu, przygotowania do kriokonserwacji, przechowywania i kriotransferów.

Bezpieczeństwo i spokój

W nOvum od lat lekarze pracują zgodnie z autorskim systemem wielokrotnej  kontroli, ale jednocześnie na bieżąco śledzą rozwój światowych technologii w tym zakresie. W 2015 r. klinika podjęła strategiczną decyzję o wprowadzeniu elektronicznego i niezależnego systemu kontroli pracy na każdym etapie działań laboratorium IVF. Jest to znaczące przedsięwzięcie zarówno organizacyjne, jak i finansowe, mające na uwadze bezpieczeństwo prowadzonych w nOvum procedur, komfort pacjentów powierzających swój materiał biologiczny oraz komfort pracy embriologów, którzy w jeszcze większym stopniu mogą koncentrować się na pracy medycznej. Wprowadzony przez klinikę system to RI Witness, działający w najlepszych światowych laboratoriach in vitro, w 22 krajach wykorzystany został do nadzoru ponad 500 000 cykli in vitro na świecie.

Jak działa system RI Witness

Każda para rozpoczynająca procedurę otrzymuje kartę ze swoim osobistym i unikalnym kodem. Wszystkie naczynia wykorzystywane do pobierania i przenoszenia materiału (np. pojemnik do oddania nasienia, szalki laboratoryjne itp.) opatrzone są tym samym kodem.

Na każdym etapie procesu zapłodnienia pozaustrojowego, znaczniki ID oraz identyfikacja kodu przez system elektroniczny (technologia RFID) pozwalają na identyfikowanie, śledzenie i  prowadzenie rejestru materiału biologicznego pacjentów.

Każdy obszar pracy i stanowisko pracy w laboratorium in vitro odbiera bezprzewodowy sygnał wysyłany przez znaczniki ID, zapewniając bezpieczny rejestr całego cyklu. Oznacza to, że każdy etap jest monitorowany i rejestrowany przez system niezależny od wewnętrznych procedur naszych laboratoriów.

RI Witness wielokrotnie i na każdym stanowisku pracy potwierdza tożsamość materiału biologicznego i dopiero po potwierdzeniu dopuszcza do dalszego etapu pracy i działań laboratoryjnych.

W mało prawdopodobnym przypadku, gdyby system zgłosił wątpliwości co do tożsamości komórek lub zarodków, system automatycznie zablokuje proces laboratoryjny, zapobiegając potencjalnej pomyłce. W takiej sytuacji wdrażana jest procedura wyjaśniająca.

Jakie korzyści dla pacjentów wynikają z systemu RI Witness

Po pierwsze pewność, że każdy etap procesu zapłodnienia w laboratorium nOvum jest bezpiecznie monitorowany i gwarantuje, że na każdym etapie procedur laboratoryjnych materiał biologiczny jest jednoznacznie i bez żadnych wątpliwości identyfikowany. Bezpieczeństwo i pozytywny efekt leczenia to priorytety kliniki – a ich przestrzeganie  potwierdzają z sukcesem zakończone procedury in vitro.
Po drugie gwarancja, że komórkami rozrodczymi i zarodkami opiekują się embriolodzy pracujący w komfortowych warunkach pozwalających na wykonywanie kolejnych etapów procedur z pełną koncentracją i uważnością. Ponadto komórki i zarodki znajdują się w bezpiecznym miejscu pod ścisłym nadzorem embriologów, kriobiologów  i sprawnie funkcjonujących systemów elektronicznych.
Ale przede wszystkim pewność bezpieczeństwa – że przez lata przechowywania, zarodki i komórki są oznaczone oraz identyfikowane według unikalnego i niezawodnego systemu.

FILM: Jak działa system RI Witness

>>> Więcej informacji na stronie Przychodni nOvum

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *