W latach 80. świeżo upieczony ojciec mógł oglądać swoje dziecko jedynie przez szybę, a kobieta rodziła sama z personelem medycznym. Nie było mowy o porodach rodzinnych czy kangurowaniu dziecka przez ojca na oddziale położniczym. Standardy opieki okołoporodowej bardzo zmieniły się na przestrzeni lat, z każdą zmianą większą uwagę poświęcając potrzebom bliskości z dzieckiem i komfortu matki. Standardy opieki okołoporodowej w 2019 r – jak się zmieniają, jakie prawa ma rodząca kobieta i czego można spodziewać się na porodówkach?
Standard opieki okołoporodowej to dokument wydany przez Ministerstwo Zdrowia, który przedstawia normę porodu i opieki okołoporodowej, która ma obowiązywać na każdym oddziale położniczym w Polsce. Dokument ten dotyczy zarówno przebiegu porodu, jaki opieki nad matką oraz noworodkiem.
Prawa matki w ciąży i na oddziale położniczym – musisz je znać
Standardy opieki okołoporodowej obowiązują wszystkie placówki i zostały stworzone, aby polepszyć jakość opieki nad matką i noworodkiem. Oto, jakie przysługują ci prawa w ciąży i podczas porodu:
Matka w ciąży:
- Masz prawo do konsultacji i wizyt lekarskich, które mają na celu kontrolowanie zdrowia twojego i nienarodzonego dziecka – w standardach (TUTAJ) znajdziesz szczegółowy wykaz badań i wizyt;
- Możesz rodzić w szpitalu lub w domu, jednak pamiętaj, że poród domowy nie jest objęty powszechnym ubezpieczeniem;
- Masz prawo przygotować plan porodu a lekarze i położne obowiązek go respektować;
- Do prowadzenia ciąży możesz wybrać lekarza lub położną – masz prawo do wizyt co 3-4 tygodnie;
- Po 21. tygodniu ciąży możesz umówić się z położną, która pomoże ci przygotować się do porodu i opieki nad dzieckiem;
Sprawdź: Ciąża: 39. tydzień – sprawdź, jak rozwija się dziecko i czego możesz się spodziewać
W szpitalu:
- Personel szanuje twoją intymność i traktuje cię z szacunkiem;
- Jesteś każdorazowo informowana o badaniach i zabiegach oraz proszona o wyrażenie zgody na nie;
- Omawiasz z personelem plan porodu;
- Otrzymujesz opiekę dostosowaną do twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji;
Podczas porodu:
- Jesteś rzetelnie informowana i świadomie decydujesz;
- Masz prawo wyrazić swoje potrzeby (np. chęć zjedzenia, chodzenia, ruszania się, zmiany pozycji itp.);
- Możesz skorzystać z prysznica lub łazienki;
- Możesz prosić o ochronę krocza;
- Masz prawo przeć tak jak potrzebujesz i przyjąć pozycję, w jakiej ci wygodnie;
Po porodzie:
- Od razu po porodzie powinnaś otrzymać dziecko do przytulenia „skóra do skóry”. Kontakt ten według prawa ma trwać co najmniej 2 godziny. Ważenie i mierzenie dziecka może odbyć się później, a ocena w skali Apgar może mieć miejsce, gdy dziecko leży na piersi mamy;
- Powinnaś zostać poinformowana o wszystkich korzyściach karmienia piersią oraz poinstruowana, jak właściwie to robić, jak przystawiać dziecko, ile czasu, jak odciągać mleko;
- Mleko modyfikowane może zostać podane tylko z zalecenia lekarza lub na twoją wyraźną prośbę;
- Masz prawo do opieki psychologicznej i pełnej informacji o stanie zdrowia twoim i dziecka;
- Zabiegi pielęgnacyjne i medyczne związane z dzieckiem powinny odbywać się podczas twojej obecności i za twoją zgodą;
Wizyty położnej w domu:
- Masz prawo do wyboru położnej, nie musisz godzić się na przydzielenie położnej z przychodni;
- Położna powinna odwiedzić cię najpóźniej 48 godzin po zgłoszeniu narodzin dziecka;
- Masz prawo do co najmniej 4 wizyt położnej, podczas których powinna sprawdzić twoje krocze lub ranę po cięciu cesarskim, obejrzeć dziecko, pokazać ci jak je pielęgnować i karmić, a także odpowiedzieć na wszelkie nurtujące cię pytania w zakresie opieki nad dzieckiem;
Poronienie, urodzenie dziecka martwego lub chorego:
- Masz prawo pożegnać się z dzieckiem tak jak potrzebujesz;
- Może towarzyszyć ci osoba bliska;
- Personel medyczny ma obowiązek poinformować cię o twoich prawach i możliwościach uzyskania dalszej pomocy; Powinien traktować cię z szacunkiem i zapewnić potrzebna prywatność i intymność;
- Masz prawo do przebywania w sali, w której nie znajdują się kobiety, które oczekują na dziecko lub urodziły zdrowe dziecko;
- Masz prawo do opieki psychologa i kontaktu z duchownym twojego wyznania;
- Masz prawo do skorzystania z pomocy laktacyjnej;
Sprawdź: 5 doba po porodzie – to wtedy może zacząć się najgorszy czas dla matki
Standardy opieki okołoporodowej – co zmieniło się od 1. stycznia 2019 r.?
- Znacząco rośnie ranga i autorytet położnej – w rzeczywistości to ona pełni najważniejszą rolę przy porodzie, a także podczas opieki nad noworodkiem. Według nowych standardów okołoporodowych podczas porodów fizjologicznych opieka na sali porodowej oraz na oddziale porodowym powinna być obecnie realizowana wyłącznie przez położną. (SPRAWDŹ: Ile kosztuje prywatna położna w Polsce)
- Satysfakcja i poczucie bezpieczeństwa matki – przyszła mama ma prawo odwiedzić szpital przed porodem, obejrzeć sale porodowe oraz oddział położniczy, a nawet porozmawiać z anestezjologiem. Duży nacisk ma być kładziony na zadowolenie kobiety z usług placówki.
- Propagowanie karmienia piersią – wdrożony standard wspiera karmienie piersią noworodków. Mleko modyfikowane podawane jest wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza w uzasadnionych sytuacjach lub na życzenie matki dziecka. W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych lub problemach laktacyjnych u matki, zaleca się podawanie dziecku pokarmu z banków mleka.
- Kontakt „skóra do skóry” – niezwykle ważny do zbudowania więzi między dzieckiem a matką. Dziecko zaraz po porodzie powinno być położone na piersi matki, a w przypadku cięcia cesarskiego – przynajmniej przyłożone do twarzy matki. Nowe standardy kładą na tę formę bliskości szczególny nacisk.
- Obowiązkowa szkoła rodzenia – ujednoliceniu uległy kwestie związane z edukacją przedporodową, co w praktyce ma oznaczać, że każda kobieta w ciąży powinna odbyć “lekcje” albo w szkole rodzenia, albo z położną. Informacja o przebytym przygotowaniu przyszłej matki do porodu i macierzyństwa ma być odnotowana w dokumentacji medycznej ciąży. Nowy zapis zobowiązuje ginekologa prowadzącego ciążę do skierowania pacjentki do położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która ma przeprowadzić edukację przedporodową. Obowiązek ten ma nie tylko wpłynąć na lepsze przygotowanie ciężarnej do porodu, ale także zwiększyć świadomość kobiet, że mają prawo do bezpłatnych porad położnej przed urodzeniem, a także do szkół rodzenia w szpitalach. W praktyce – wiele kobiet korzysta z prywatnych, czyli płatnych szkół rodzenia, a ceny kursów różnią się w zależności od miasta (od 300 do 1000 zł).
- Wywoływanie porodu dopiero po 42. tygodniu ciąży – obecnie nie będzie się wywoływać porodu u kobiet w 41. tygodniu ciąży. Wskazanie do wywołania będzie obowiązywać dopiero od 42. tygodnia a kobieta nie będzie musiała spędzić kilku dni przed wywołaniem w szpitalu. Podczas porodu, za zgodą lekarza, może coś zjeść.
- Obligatoryjne badania przesiewowe – mają na celu wykrycie prawdopodobieństwo wystąpienia depresji ciążowej i poporodowej. Używany do tego będzie test Becka, który ma ułatwić ocenę stanu emocjonalnego kobiety.
POLECAMY TAKŻE
Taki poród to marzenie – coś pięknego! Film z porodu naturalnego

Dodaj komentarz