Nowe standardy opieki okołoporodowej

Nowe standardy opieki okołoporodowej – rząd przygotował projekt rozporządzenia

W ostatnich latach standard opieki medycznej w oddziałach ginekologiczno-położniczych w Polsce uległ poprawie. Potwierdzają to same pacjentki, zauważają ich partnerzy. Niestety, wciąż mamy wiele do zrobienia pod tym względem. Choć w kwestii wprowadzania nowych praw kobiety nie są w naszym kraju rozpieszczane, zdarzają się i dobre wiadomości. Jedną z nich jest nowy projekt rozporządzenia w sprawie leczenia szpitalnego. Dotyczy m.in. standardów opieki okołoporodowej.

Zmiana standardów opieki okołoporodowej

Przepisy dotyczące opieki medycznej w Polsce raz na jakiś czas są weryfikowane i w razie potrzeby zmieniane. Kolejnej takiej zmiany możemy spodziewać się już wkrótce. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego przewiduje m.in. wciągnięcie tomografii optycznej tętnic wieńcowych/obwodowych (OCT) listy świadczeń gwarantowanych.

Jedną ze zmian, jaka ma zostać obowiązkowo wprowadzona na oddziałach ginekologiczno-położniczych, jest stała obecność lekarza specjalisty w miejscu udzielania świadczeń. To kwestia, która wydaje nam się oczywista. Niestety, wciąż w wielu szpitalach zdarzają się braki pod tym względem. Rodzącej taka sytuacja odbiera poczucie bezpieczeństwa. Nowe przepisy mają zmienić rzeczywistość polskich porodówek na lepszą.

Uzupełnione mają też zostać obowiązujące standardy organizacyjne opieki okołoporodowej. Dookreślono „wielkości etatu psychologa na oddziałach położniczo-ginekologicznych I i II poziomu referencyjnego”.

Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji publicznych. Raczej nie spodziewamy się wejścia zmian w życie 1 stycznia 2022 r. W procesie legislacyjnym treść rozporządzenia może jeszcze ulec zmianie przed ostatecznym opublikowaniem w Dzienniku Ustaw.

Podstępy prac można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Źródło:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12350255/katalog/12810588#12810588

 

POLECAMY TAKŻE: Z partnerem czy bez? Plusy i minusy porodu rodzinnego z ojcem dziecka

 

Z partnerem czy bez? Plusy i minusy porodu rodzinnego z ojcem dziecka

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *