Czym jest hipnoporód?

Techniki relaksacji podczas porodu: czym jest hypnobirthing?

Lęk przed porodem, strach o reakcje własnego ciała, wcześniejsza trauma porodowa, duży stres, obawa przed bólem – wszystko to skłania do poszukiwania dodatkowych metod łagodzenia bólu porodowego. Narzędziem, które doskonale przygotowuje do świadomego porodu w głębokiej relaksacji jest hypnobirthing (hipnoporód). Doula Weronika Wierszyłowska wyjaśnia, co to jest hypnobirthing i jakie niesie ze sobą korzyści.

Strach przed bólem podczas porodu. Jakie farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego ma obecnie do dyspozycji rodząca?

Weronika Wierszyłowska, doula: Istnieją dwa podstawowe rodzaje metod łagodzenia bólu. I to nie tylko w porodzie. Są to metody farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Najpopularniejsze, choć nie wszędzie dostępne, jest znieczulenie zewnątrzoponowe, będące metodą farmakologiczną stosowaną z pomocą anestezjologa. Metody farmakologiczne charakteryzują się tym, że muszą być przeprowadzane pod nadzorem lekarza lub innej osoby medycznej, mogą mieć skutki uboczne i przenikać przez łożysko.

Metody niefarmakologiczne są to sposoby naturalne, które możemy zastosować same w domu i w trakcie podróży do szpitala. Zazwyczaj nie mają skutków ubocznych i nie przenikają przez łożysko.

Do metod niefarmakologicznych łagodzenia bólu porodowego zaliczamy:

  • świadomy oddech,
  • pozycje wertykalne,
  • aromaterapię,
  • tens,
  • masaż,
  • kontruciski,
  • ekspresję dźwiękową,
  • muzykoterapię,
  • relaksację,
  • hypnobirthing.

Istnieją jeszcze afirmacje, wizualizacje i wiele innych rzeczy, które działają na kobiety znieczulająco w porodzie. Bardzo ważna jest też obecność osoby wspierającej – partnera, mamy lub douli.

Skupmy się na ostatniej wymienionej metodzie niefarmakologicznej. Czym jest hypnobirthing?

Hypnobirthing jest to poród w głębokim relaksie. Często przez osoby postronne uważany za coś abstrakcyjnego i niezrozumiałego, nazbyt uduchowionego. Najprościej ujmując jest to wprowadzenie naszej świadomości w stan podobny do snu. Chodzi mniej więcej o to, że kiedy jesteśmy zrelaksowani, to świadoma część naszego umysłu usypia, a nieświadoma przyjmuje korzystne sugestie.

Warto zaznaczyć, że podczas sesji hypnobirthing kobieta jest całkowicie przytomna i świadoma tego, co się dzieje. Nie traci kontaktu z rzeczywistością, w każdej chwili może przerwać sesję.

W trakcie hipnoporodu ciężarna słucha pozytywnych, wspierających słów. Do jej umysłu trafiają tylko dobre, wartościowe komunikaty. Przesiąka ona więc wizją pięknego porodu. Często jest to ważne dla kobiet, które panicznie boją się narodzin dziecka lub przeszły traumę po wcześniejszym porodzie. Bardzo korzystnie metoda ta działa na ciężarne, które nie mają wsparcia, prowadzą stresujący tryb życia czy będą rodzić same, bez partnera czy innej bliskiej osoby.

Jakie korzyści niesie ze sobą hypnobirthing?

Hypnobirthing (hipnoporód), czyli głęboka relaksacja, daje dużą szansę na krótszy pierwszy okres porodu – dzieje się tak dlatego, że relaks powoduje rozluźnienie mięśni, spadek hormonów stresu, które blokują naturalny i sprawny przebieg akcji porodowej.

Niewątpliwą zaletą hipnoporodu jest mniejsze odczuwanie bólu. Relaks, rozluźnienie i wyciszenie łagodzą akcję porodową. Warto pamiętać, że spięte mięśnie, silny niepokój i stres potęgują doznania porodowe. Ból z kolei powoduje strach, a strach większą dawkę bólu. I powstaje błędne koło.

Rodzące kobiety, dzięki relaksacji, są zazwyczaj dużo spokojniejsze, wyciszone i świadome. Nie panikują podczas skurczu, a współpracują z nim. Potrafią świadomie oddychać. Nie wstrzymują powietrza i nie zaciskają mięśni, co często dzieje się, kiedy kobieta jest zestresowana.

Kobiety korzystające z metody hypnobirthing zupełnie inaczej podchodzą do samego porodu już w trakcie ciąży. W miejsce niespokojnego oczekiwania w stresie i strachu, pojawia się spokój i przede wszystkim gotowość na ten dzień.

Dzięki rozluźnieniu poprzez relaksację, rodząca nie tylko lepiej współpracuje ze swoim ciałem, ale także z położną czy osobą towarzyszącą. Jej ciało zaczyna funkcjonować zgodnie z fizjologią i naturą, a poród staje się zjawiskiem naturalnym i intuicyjnym.

Hypnobirthing – jak się przygotować?

Do hipnoporodu należy przygotować się jeszcze w trakcie ciąży. Pierwszy krok to znalezienie instruktora hypnobirthing, który poprowadzi sesje indywidualne na żywo. Z powodzeniem można wykorzystać również gotowe nagrania w internecie, a także kursy online. Instruktorkami hypnobirthing są zazwyczaj doule, położne i fizjoterapeutki uroginekologiczne.

W trakcie ciąży najczęściej stosuję z kobietami 4 sesje hypnobirthing, zarówno na żywo, jak i online. Zdarzają się także zajęcia prowadzone grupowo – są one równie wartościowe i skuteczne. Kobiety oprócz spotkań słuchają relaksacji, treningów autogennych oraz muzyki relaksacyjnej. Nierzadko podczas sesji przyszłe mamy zasypiają i jest to reakcja jak najbardziej naturalna, świadcząco o głębokiej relaksacji i wyciszeniu.

Przygotowując kobiety do porodu metodą hypnobirthing, obserwuję że są one naprawdę bardzo spokojne i wyciszone. Świadomie i pewnie oddychają. Podążają za intuicją. Współpracują ze skurczem i własnym ciałem.

Hypnobirthing zapewnia piękny, naturalny, intuicyjny i łagodny poród. To doskonała, wspierająca metoda dla kobiet, które przy wcześniejszych porodach doświadczyły traumy.

Ważna jest również zmiana słownictwa. Nie ból, a doznania porodowe. Nie skurcz, a fala. Słownictwo ma duży wpływ i kształtuje naszą rzeczywistość. Świadomy dobór komunikatów podczas porodu, ale też całej ciąży, jest wspierający na poziomie nieświadomym. To kolejna niewielka rzecz, która zsumowana z innymi działaniami, zapewni spokojny, świadomy i piękny poród.

Przeczytaj także: Podczas porodu nie musisz na wszystko się zgadzać. Jak napisać plan porodu? Podpowiada dr Magdalena Szemryk

Jak przebiega hypnobirthing?

Idea hipnoporodu to praca z instruktorką jeszcze w ciąży, a sam poród to już ukoronowanie wcześniejszych działań i pracy własnej kobiety. W trakcie porodu najczęściej kobiety słuchają ulubionych nagrań, w tym często nagrań z sesji indywidualnej z instruktorką. Równie dobrze może to być ulubiona muzyka relaksacyjna lub mantry, które wprowadzą ciężarną w stan głębokiego relaksu i skupienia.

Warto również podkreślić, że hipnoporód to nie tylko wsparcie kobiety i zmniejszenie jej bólu porodowego, ale też duża korzyść dla dziecka, które rodzi się w atmosferze spokoju i relaksu. Śmiało można powiedzieć, że jest to naturalny sposób, który dotlenia maluszka. Nie bezpośrednio, ale jednak stan relaksu ułatwia kobiecie prawidłowy oddech i dotlenianie dziecka.

Hipnoporód to metoda łagodzenia bólu porodowego, która nie zawsze spotyka się z powszechną akceptacją. Część kobiet nie wierzy w nią i jej nie czuje, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Każda z nas ma prawo korzystać z różnych rzeczy i metod, które są nam najbliższe. Jako doula pracowałam z ciężarnymi, które początkowo stanowczo twierdziły, że to nie dla nich, ale kiedy spróbowały, były bardzo zadowolone. Najważniejsze to działać zgodnie z własną intuicją, przekonaniem i potrzebami. Nauka świadomej relaksacji to nie tylko sesje hypnobirthing, ale także własna praca nad rozluźnieniem ciała, nauka oddechu i spokój. Często wystarczy muzyka relaksacyjna czy nagrania z dźwiękami natury. To kobieta wybiera, w jaki sposób chce nauczyć się relaksować. A do tego, że rozluźnienie ciała, mięśni i niski poziom stresu są ważne w porodzie, nie trzeba nikogo przekonywać.

 

Weronika Wierszyłowska zajmuje się porodami metodą hypnobirthing. Pracuje na terenie Płocka, Warszawy, Torunia, Łodzi i Szczecina.

 


Weronika Wierszyłowska – pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny, doula, instruktorka hypnobirthing, edukatorka okołoporodowa. Była wolontariuszką Akademii Przyszłości w Szczecinie, gdzie wspierała dzieci. W tej chwili jest wsparciem dla wielu kobiet w czasie ciąży, porodu, połogu, laktacji i macierzyństwa. Ukończyła szkolenia: trening kobiet w ciąży i po porodzie, masaż ciążowy, masaż shantala, fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w ciąży i po porodzie, hypnobirthing- poród w głębokim relaksie, pielęgnacja neurorozwojowa niemowlęcia do 1. roku życia, techniki relaksacji w ciąży, rehabilitacja okołoporodowa, a także niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego. Wspiera kobiety w trakcie porodu psychicznie i fizycznie. Jej największym marzeniem i celem zawodowym jest zostać położną. Prowadzi kanały w mediach społecznych: Okiem przyszłej położnej oraz Doula Veronica – świadome przygotowanie do ciąży i porodu

 

POLECAMY TAKŻE:

„Kobiety mogą urodzić pięknie i świadomie, tylko trzeba im na to pozwolić.” Weronika Wierszyłowska o roli douli

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *