Zaburzenia erekcji mają wpływ na jakość starań o dziecko

To dla wielu mężczyzn problem większy niż słaba jakość nasienia czy niedrożne jajowody partnerki

Zaburzenia erekcji mogą być powodowane przedłużającymi się staraniami o ciążę, ale nie tylko...

Zaburzenia erekcji u mężczyzn nie zawsze świadczą o ich niepłodności, ale mogą być istotnym problemem, gdy para stara się o dziecko. Problemy ze wzwodem mogą jednak pojawić się u panów także podczas terapii leczenia niepłodności. Stres, presja i gra na czas mogą skutkować poważnymi problemami technicznymi wynikającymi także ze spadku libido. Właśnie dlatego, gdy pojawiają się niepokojące sygnały, warto odwiedzić specjalistę, a także wprowadzić kilka zmian w codzienne życie. Warto wiedzieć, że podobnie jak badanie nasienia, tak i badanie sprawności narządów płciowych to nie wstyd, a wręcz odwrotnie – dowód męskiej odpowiedzialności.

Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka ponad 1,5 mln polskich mężczyzn.  Dla porównania – 3 miliony Polaków ma problem z niepłodnością, a przyczyny niemal po równo rozkładają się na kobietę i mężczyznę. Zaburzenia erekcji, choć nie zawsze oznaczają problem z męską płodnością, to jednak stanowią istotny czynnik utrudniający starania o potomstwo.

Przyczyny zaburzeń erekcji to także przyczyny wpływające na płodność

Przyczynami zaburzeń erekcji są zarówno choroby takie jak cukrzyca lub miażdżyca, stosowanie niektórych leków lub używek, jak i stres czy depresja. Te ostanie czynniki bardzo często towarzyszą przedłużającym się staraniom o ciążę. Nie tylko kobiety doświadczają załamania psychicznego z powodu kolejnego zmarnowanego cyklu, ale także mężczyźni. Panowie jednak są mniej skłonni do wyrażania tego słowami, a jednocześnie stres i psychiczne wycieńczenie objawiać się mogą m.in. właśnie zaburzeniami erekcji.

Spadek libido to bardzo częsta przyczyna przedłużających się starań.  Mimo “technicznych problemów” z seksem, zdecydowana większość mężczyzn nie zgłasza się jednak do lekarza. Tymczasem skuteczność leczenia zaburzeń erekcji jest bardzo wysoka i wynosi ponad 70 proc.

Zaburzenia erekcji – problem nie tylko starszych panów

Zaburzenia erekcji to powszechny problem, dotyczy bowiem 10 proc. mężczyzn na całym świecie. Problemy z osiągnięciem wzwodu występują przede wszystkim u panów, którzy ukończyli 40. rok życia, coraz częściej pojawiają się jednak także u młodszych mężczyzn.

Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej z powodu zaburzeń erekcji cierpi blisko 1,7 mln Polaków. Z badań GFK Polonia wynika jednak, że aż 65 proc. z nich ukrywa ten fakt i nie zgłasza się do lekarza. Najczęściej wynika to z poczucia wstydu i obawy przed odrzuceniem przez partnerkę.

– Z problemami z erekcją do lekarza zgłasza się 8–10 proc. mężczyzn, a reszta próbuje leczyć się na własną rękę. Stosują np. suplementy z internetu, a jeszcze gorzej – czekają na cud. Są tacy, którzy mają zaburzenia erekcji i nic z tym nie robią. I niestety to oni stanowią większość – mówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii.

Jak leczyć zaburzenia erekcji? Nie na własną rękę

Leczenie zaburzeń erekcji wymaga przede wszystkim konsultacji specjalistycznej – głównie po to, by znaleźć przyczynę takiej sytuacji. Samodzielne leczenie źle dobranymi suplementami lub “preparatami ziołowymi” w niebieskim kolorze może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a wręcz pogłębić z czasem problem. W 80 proc. przypadków zaburzenia erekcji są efektem chorób, np. serca i układu krążenia oraz cukrzycy, zaburzeń hormonalnych lub stosowania niektórych leków i używek, zwłaszcza papierosów i alkoholu, ale także braku witamin i złej diety. W 10 proc. przypadków źródłem problemu jest przewlekły stres, depresja oraz problemy w relacjach z partnerką. Dla mężczyzn, którzy starają się o dziecko, to niezwykle istotne czynniki, bowiem wszystkie mają wpływ nie tylko na sprawność seksualną, ale jednocześnie negatywnie wpływają na płodność.

– Nieraz u pacjentów rozpoznajemy choroby, o których nie mieli pojęcia. np. chorobę nadciśnieniową. Niektórzy dziwią się, że mają zaburzenia hormonalne. A jeśli tak, to potrzebne jest leczenie dwutorowe – leczy się wówczas podstawową chorobę, która została rozpoznana, a jednocześnie leczy się jej skutki, czyli zaburzenia erekcji – mówi seksuolog Lew-Starowicz. 

Do kogo się zgłosić z zaburzeniami erekcji?

Mężczyźni mający problemy z erekcją powinni się zgłosić do seksuologa lub urologa, a ci, którzy są w trakcie diagnostyki niepłodności – powinni koniecznie powiedzieć o tym problemie lekarzowi, jakim najczęściej jest ginekolog. I nie ma się czego wstydzić. O ile u kobiety brak orgazmu stanowi zaburzenie seksuologiczne, które warto również skonsultować ze specjalistą, ale nie ma ono wpływu na skuteczność zapłodnienia, o tyle – by doszło do wytrysku plemników, potrzebny jest męski wzwód. I to właśnie lekarz specjalista postawi diagnozę i wdroży odpowiednią terapię lub skieruje na kolejne badania.

Jeśli przyczyną zaburzeń erekcji są problemy natury psychologicznej, niezbędna będzie wizyta u seksuologa lub psychologa. Tego typu terapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy, często w sesjach uczestniczą także partnerki pacjentów. Według międzynarodowych badań skuteczność leczenia zaburzeń erekcji jest bardzo wysoka, wynosi bowiem ponad 70 proc. – W przypadku łagodnych zaburzeń krążenia, nadciśnienia, skuteczność leczenia wynosi ponad 80 proc., w przypadku cukrzycy zaawansowanej – sześćdziesiąt kilka procent. Ale ogólnie sięga powyżej 70 proc., a w niektórych zaburzeniach dochodzi prawie do 100 proc., mowa tu o takich łagodnych zaburzeniach krążenia obwodowego czy psychogennych przyczynach – mówi profesor.

Niepłodność a zaburzenia erekcji

Może się zdarzyć (wcale nie tak rzadko), że to niepłodność będzie przyczyną zaburzeń erekcji. Bo choć mężczyzna nie musi mieć problemów z płodnością, by nie móc mieć dzieci, to problemy z erekcją mogą pojawić się właśnie wówczas, gdy para bezskutecznie i intensywnie stara się o dziecko albo leczy się z powodu problemów kobiety.

Mężczyźni bardzo często czują na sobie odpowiedzialność związaną ze staraniami o ciążę, a problemy biologiczne (niekoniecznie po ich stronie), mogą bardzo mocno odbić się na ich psychice, która z kolei wpłynie na jakość (lub brak) wzwodu i wytrysku.

Co pomoże na zaburzenia erekcji i niskie libido podczas starań o dziecko

Oprócz specjalistycznej porady lekarza, przy męskim problemie ze wzwodem niezwykle ważne jest wsparcie partnerki – nie naciskanie na zbliżenia prokreacyjne, więcej czułości – mniej technikaliów. Ale także bardzo istotne jest świadome podejście mężczyzny do wszystkiego, co ma pozytywny wpływ na męską płodność, w tym sprawność seksualną. Jeśli więc przyczyną trudności ze wzwodem jest stres czy niezbyt zdrowy styl życia – co już wcześnie zostało opisane, mężczyzna musi podjąć działania, które te negatywnie działające czynniki wyeliminują.  Co będzie miało pozytywny wpływ na erekcję i libido?

  • rzucenie palenia i innych używek
  • większa aktywność fizyczna
  • zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w produkty zawierające nie tylko witaminy i minerały wspierające męską płodność, ale także te, które podnoszą libido – czyli tzw. naturalne afrodyzjaki. Z pewnością warto częściej sięgać po owoce morza, zwłaszcza krewetki i ostrygi, na wzrost libido wpłynie także gorzka czekolada, orzechy włoskie, imbir, seler naciowy, papryczki chili, gałka muszkatołowa i anyż, szparagi, miód, truskawki. Nie zaszkodzi także lampka czerwonego wytrawnego wina.
  • zamiast “cudownych” niebieskich suplementów na męską moc, warto wybrać dobry preparat, który ma działanie skojarzone zarówno na jakość plemników i prawidłową spermatogenezę, jak i właściwy poziom libido. Może to być np. PROfertil, który nie jest suplementem, a żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego, co oznacza, że jego działanie potwierdzone zostało badaniami klinicznymi, a skład dobrany wyłącznie pod kątem płodności męskiej. Zawarte w nim witaminy i minerały to optymalne uzupełnienie codziennej diety sprzyjającej płodności, ale także pobudzenie ochoty na zbliżenia. To zresztą jeden z najczęściej wybieranych produktów przez pary starające się o dziecko. Skuteczność działania, jak można przeczytać w opiniach, widoczna jest już po trzech miesiącach stosowania.
  • polecanym przez wiele par sposobem na podniesienie libido – i to zarówno u kobiety, jak i mężczyzny, jest wspólne obejrzenie jakiegoś filmu erotycznego czy czytanie na głos pikantnej powieści. Podobno działanie błyskawiczne!

Sprawdź: 5 książek, które pobudzą libido

Choć brak ciąży to z pewnością dla pary pragnącej potomstwa ogromny stres, nie mogą oni jednak zapominać, że im mniej radości z seksu i spontanicznych stosunków wynikających z pragnienia bliskości (a nie prokreacji), tym więcej chłodu, oddalenia, a w konsekwencji drastyczny spadek libido, a czasem wręcz oziębłość. Chyba przyznacie, że w takich warunkach starania o potomstwo nie mają sensu? 

PROfertil to jeden z najczęściej wybieranych produktów przez pary starające się o dziecko. ZAMÓW TUTAJ.

 

POLECAMY TAKŻE: “Zaszłam w ciążę, bo przestałam o niej myśleć…” Kobiety nie wierzą w takie historie… ale do czasu.

Ewa: Zaszłam w ciążę, bo przestałam o niej myśleć, a zaczęłam widzieć siebie

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *