Złudna nadzieja jest najgorsza – ciąża pozamaciczna: przyczyny, objawy i co dalej?

Na teście widzisz dwie kreski, radości nie ma końca. Jednak po kilku dniach pojawiają się niepożądane objawy: bóle głowy, ból w podbrzuszu, omdlenia, krwawienie. Te oznaki mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej. Co to jest ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, jakie są jej przyczyny i jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Co to jest ciąża pozamaciczna (ektopowa)?

Prawidłowe zapłodnienie polega na tym, że jajeczko zostaje uwolnione z pęcherza Graffa, trafia do jajowodu i tam oczekuje na plemnik. Gdy dojdzie do połączenia powstaje zygota i przedostaje się ona do macicy, aby tam zagnieździć się w górnej bądź tylnej ściance. Po ok. 13 dniach zaczyna tworzyć się łożysko.

W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajeczko rozwija się nie w macicy, ale w jajowodzie (ok. 99% przypadków), w jamie brzusznej, na szyjce macicy lub na jajniku. Niesie to duże zagrożenie dla zdrowia i życia matki. Pęknięcie jajowodu w wyniku zagnieżdżonej na nim komórki jajowej, może powodować silny krwotok, któremu towarzyszyć mogą omdlenia, mocny ból i wstrząsy. W takiej sytuacji  kobieta musi zostać pilnie operowana, a czasami konieczne jest także usunięcie jajowodu.

Sprawdź: 11 lat starań, trzy poronienia i znów ciąża. Justyna: „Teraz musi być już dobrze!”

Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?

Ciąża pozamaciczna najczęściej występuje u kobiet między 25 a 30 rokiem życia.

Przyczyny wystąpienia ciąży ektopowej nie są do końca znane. Jak argumentują lekarze – czasami tak się po prostu zdarza. Bywa, że jest to  skutek endometriozy, czyli przerostu śluzówki macicy. Zajście w ciąże przy endometriozie może być utrudnione i kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza.

Ciąża pozamaciczna może być także spowodowana przebytymi torbielami na jajnikach lub operacjami jajowodu – w ich wyniku na jajowodzie mogą pojawić się zrosty, które uniemożliwiają przedostanie się jajeczka do macicy. Wadliwa budowa jajowodu bądź macicy to kolejna przyczyna ciąży ektopowej.

Nieprawidłowe zagnieżdżenie się jajeczka może być nawet wynikiem zapalenia przydatków i infekcji bakteryjnej pochwy.

Choć ciężko połączyć ciążę pozamaciczną z higieną jamy ustnej to trzeba wiedzieć, że bakterie paciorkowców powstają najczęściej w zębach z próchnicą i mogą utrudnić prawidłowy przebieg zapłodnienia.

Powstaniu ciąży pozamacicznej sprzyjają również infekcje przenoszone drogą płciową, np. rzeżączka.

Jakie objawy świadczą o ciąży pozamacicznej?

Diagnostyka ciąży pozamacicznej nie należy do łatwych, gdyż początkowe objawy mogą być mylące i wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego lub jajowodu. Zwykle pojawia się ostry ból w jednej części brzucha, który może promieniować do barku i przepony. Ból nasila się podczas kaszlu czy poruszania się. Najczęściej towarzyszy mu krwawienie, ale to też objaw niejednoznaczny – w prawidłowej ciąży także może się pojawić. Kolejne objawy to: blada skóra, wzmożone pocenie się, przyśpieszone tętno, niskie ciśnienie krwi. Gdy takie objawy będą miały miejsce, kobieta powinna natychmiast zgłosić się do szpitala.

Lekarz najpierw przeprowadzi wywiad, a następnie zrobi badania dopochwowe USG.

Sprawdź: Niedrożne jajowody i brak ciąży. Kiedy wykonać HSG, a kiedy sono HSG (HyCoSy)?

Jest diagnoza: to ciąża pozamaciczna. I co dalej?

Jeśli wykryta zostanie ciąża pozamaciczna, lekarz usunie ją farmakologicznie lub chirurgicznie. Należy to zrobić niezwłocznie, gdyż wystąpienie silnego krwotoku wewnętrznego może skończyć się dla kobiety tragicznie.

Zdarza się, że ciąża pozamaciczna naturalnie obumiera w ciele kobiety i zostaje wchłonięta przez tkanki.

Jeśli ciąża jest młoda, lekarz może zdecydować o usunięciu jej za pomocą leków. Taki sposób jest nieinwazyjny i nie niszczy jajowodu.

W przypadku pęknięcia jajowodu, konieczna jest natychmiastowa operacja, a czasami nawet usunięcie jajowodu. Operacja obecnie jest najczęściej przeprowadzana laparoskopowo.

Co dalej po ciąży pozamacicznej?

Kobieta, która doświadczyła ciąży pozamacicznej, powinna pozostać pod stałą opieką lekarza. Jeśli usunięcie ciąży ektopowej nie wymusiło wycięcia jajowodu, po kilku miesiącach należy go zbadać i sprawdzić jego drożność.

Po ciąży pozamacicznej kobieta może znowu zajść w ciążę i nie muszą się wcale pojawić żadne problemy z zapłodnieniem czy donoszeniem ciąży. Czasem lekarz nakazuje odczekanie odpowiedniego czasu przed ponownym staraniem się.

POLECAMY TAKŻE:

8 lat starań i tylko ciąże pozamaciczne. Pomocy, czuję się nic niewarta! [List]

 


Redaktorka i korektorka językowa. Pisze od kiedy pamięta, a w międzyczasie zajmuje się tropieniem zagubionych przecinków i poprawianiem błędów ortograficznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *