Kobieta w wieku 74 lat urodziła bliźnięta z in vitro

To rekord! 74-letnia kobieta po kilku dekadach starań o ciążę urodziła bliźnięta z in vitro. „Bóg nas wysłuchał…”

Nikt by pewnie nie słyszał o takim mieście jak Guntur, gdyby nie news o tym, że właśnie tam 74-letnia kobieta, po kilku dekadach starań o dziecko, urodziła bliźnięta. Jak sama mówi: „Bóg nas wysłuchał”.

W środkowo-wschodnich Indiach, w mieście Guntur, na świat przyszły bliźnięta, których matka ma… 74 lata. Informacja ta obiegła świat z prędkością światła za sprawą artykułów w lokalnej prasie i mediów społecznościowych.

Jak czytamy w Times of India, kobieta nazywa się Erramatti Mangayamma i od ponad 50 lat jest w jednym związku ze swoim mężem. Niestety, przez wiele lat, kilka dekad, małżeństwo nie doczekało się potomstwa, mimo że się o nie starali i bardzo chcieli zostać rodzicami. Jak podają media, para próbowała leczenia w wielu klinikach, ale bez efektu. Nie przestali jednak wierzyć i marzyć o rodzicielstwie.

Przełom nastąpił w ubiegłym roku (2018), gdy trafili do dr Sanakkayala Umasankara. Dzięki specjalistycznym badaniom i obserwacji, lekarze uznali, że mimo wieku, kobieta jest w pełni zdrowa i możliwe jest przeprowadzenie zapłodnienia in vitro. To szok, biorąc pod uwagę, że w tym wieku kobieta powinna być już dawno po menopauzie. Wiadomo wszak, że już po 30 r.ż. płodność kobiety zauważalnie spada.

“Jesteśmy zaskoczeni jej siłą woli. Przeprowadziliśmy testy i okazało się, że zapłodnienie jest możliwe za pomocą in vitro”mówił w rozmowie z Daily Mail dyrektor kliniki z prowincji Andhra Pradesh.

Procedura ivf się udała, a Erramatti Mangayamma zaszła w ciążę, która przez dziewięć miesięcy była pod szczególną medyczną obserwacją.

5 września tego roku kobieta urodziła za pomocą cesarskiego cięcia bliźnięta, dwie dziewczynki. Stan zdrowia zarówno mamy, jak i dzieci jest dobry. Sama Mangayamma mówiła lokalnym dziennikarzom: „Jestem szczęśliwa. Bóg nas wysłuchał. Te dzieci mnie dopełniają…” Kobieta ustanowiła rekord, jeśli chodzi o wiek zajścia w ciążę i urodzenia dzieci.

Źródło: Times of India/Twitter/Daily Mail

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 16 lat starań, 18 poronień, a mimo to nie poddali się. „Teraz czuję się spełniona”

16 lat starań, 18 poronień, a mimo to nie poddali się. „Teraz czuję się spełniona”

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *