To zdarza się raz na 52 miliony ciąż

Marcelina, Marcin, Filip, Oliwier i Szymon przyszli na świat kilka dni temu w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta piątka noworodków to rodzeństwo. Ciąża pięcioracza zdarza się raz na 52 miliony ciąż.

Sześcioraczki z Krakowa, pięcioraczki ze Zrębic

20 maja w Krakowie doszło do niezwykłych narodzin – 29-letnia p. Klaudia Marzec urodziła sześcioraczki. Na świat przyszło 2 chłopców i 4 dziewczynki, a w domu czekał na nich starszy brat. W rezultacie dwóch ciąż państwa Klaudii i Szymona Marzec na świat przyszło 7 dzieci. Zarówno lekarze, jak i sami rodzice spodziewali się pięcioraczków, więc informacja, że dzieci jednak jest sześcioro, zaskoczyła wszystkich.

Ciąża została rozwiązana w 29 tygodniu ciąży. Więcej na ten temat tutaj: Urodziły się pierwsze sześcioraczki w Polsce. Zobacz, jak mają na imię i jak wyglądał ich poród

We wtorek Polskę obiegła wieść o przyjściu na świat pięcioraczków. To niezwykłe wydarzenie zdarza się raz na 52 miliony ciąż. Dzieci urodziły się na przełomie 24 i 25 tygodnia ciąży i są skrajnymi wcześniakami. Jak podają lekarze ze śląskiego szpitala, ich stan jest ciężki, a kluczowymi okażą się 3 najbliższe tygodnie.

Dużo radości i wiele obaw

Wieść o tak niezwykłych narodzinach wzbudza entuzjazm, ale należy pamiętać, że teraz niezwykle trudny czas dla maluchów i ich rodziców. Zdrowa ciąża, która zakończyła się o czasie trwa 40 tygodni, a śląskie pięcioraczki przyszły na świat na przełomie 24/25 tygodnia ciąży, czyli znajdują się w grupie skrajnych wcześniaków. Dzieci znajdują się w bytomskiej klinice, która specjalizuje się w leczeniu wcześniaków, a lekarze są pełni nadziei i otaczają noworodki fachową opieką.

Przeczytaj także: Wcześniaki: powikłania zdrowotne, leczenie, rozwój. Jak dbać o dzieci urodzone przedwcześnie? Odpowiada dr Justyna Tołłoczko

– Dzieci przebywają na oddziale noworodkowym. Lekarze zdecydowali, że przez trzy tygodnie nie będą udzielać informacji o stanie ich zdrowia – informuje Wojciech Wieczorek, zastępca dyrektora szpitala.

 

POLECAMY TAKŻE:

Kalendarz ciąży: Wyjątkowy przewodnik po ciąży – od poczęcia do porodu

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *