Dofinansowanie in vitro na Warmii i Mazurach

Urodziło się pierwsze dziecko dzięki dofinansowaniu in vitro na Warmii i Mazurach!

Uruchomiony w połowie 2021 r. program dofinansowania in vitro na Warmii i Mazurach przyniósł pierwsze efekty! Szczęśliwi rodzice w miniony weekend powitali swoje maleństwo – zdrowego i silnego chłopca, nowego mieszkańca Iławy. „Słusznie przekazaliśmy pieniądze na program” powiedział wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński.

Pierwsze dziecko z dofinansowania in vitro w Iławie

Sukces warmińsko-mazurskiego programu

Władze województwa warmińsko-mazurskiego w ubiegłym roku postanowiły pójść za przykładem innych regionów Polski i wesprzeć rodziców starających się o dziecko. Jak podkreślał wówczas wicemarszałek, inicjatywa ta jest odpowiedzią na likwidację rządowego wsparcia w 2016 roku. Program Polityki Zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego w 2021 roku objął 42 niepłodne pary. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 210 tys. zł. Każda z par otrzymała refundację in vitro w wysokości 5 tys. zł lub do 2,5 tys. zł do procedury adopcji zarodka.

W ubiegły weekend pierwsza z 12 dotychczasowych ciąż zakończyła się narodzinami zdrowego dziecka! Chłopiec przyszedł na świat w Iławie. W tym roku spodziewamy się urodzin jeszcze przynajmniej kilkunastu maluszków.Postawione cele realizują się, co nas cieszy. Te urodziny potwierdzają, że idziemy w dobrym kierunku — podkreśla wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński.

Dofinansowanie in vitro na Warmii i Mazurach w 2022 r.

Samorząd kontynuuje program dofinansowania in vitro na Warmii i Mazurach w 2022 r. Wsparcie otrzyma aż 70 par. Realizatorem ma być klinika z Gdańska, jednak szczegóły w tej kwestii nie są jeszcze znane. Kryteria kwalifikacji mają być podobne, jak w roku ubiegłym – to m.in. wiek kobiety pomiędzy 20 a 42 lata oraz zamieszkanie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

W tym roku na ten cel zaplanowaliśmy w budżecie 350 tys. zł, więc znacznie więcej par otrzyma wsparcie. Kwoty dofinansowania pozostaną te same. Bardzo nas to cieszy. Czekamy na kolejne maluchy – mówi Marcin Kuchciński.

Według analiz na Warmii i Mazurach z niepłodnością boryka się 55,8 tys. par. Aż 1116 rocznie wymaga leczenia. Dla wielu jedyną szansą na upragnione potomstwo jest zapłodnienie pozaustrojowe. Dofinansowanie in vitro na Warmii i Mazurach to szansa na spełnienie tego marzenia dla tych, którym budżet nie pozwala na samodzielne pokrycie wysokich, ale niezbędnych kosztów.

 

Źródło:
https://gazetaolsztynska.pl/813384,Urodzilo-sie-pierwsze-dziecko-z-in-vitro-na-Warmii-i-Mazurach.html
https://twitter.com/M_Kuchcinski/status/1501118435530620929?s=20&t=mBz7uGZcEHusqtJhIHUhAA

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Polka w kolejce do lekarza. Na wizytę u specjalisty czekamy nawet 4 miesiące

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *