smutek spowodowany brakiem dziecka

W labiryncie niepłodności

Pułapka niepłodności - jak przetrwać czekanie na ciążę

Czekając na dziecko, na upragnioną ciążę, możesz mieć poczucie, że idziesz przez labirynt niepłodności. Zasadzki, pułapki, tracisz orientację… Kolejne badania, leki, które nie działają, konieczność wykonania nieprzewidzianych wcześniej zabiegów, zmiany lekarzy, emocje, które paraliżują, myśli, które wciągają Cię w poczucie rozpaczy, trudne relacje.. To wszystko jest jak pułapki labiryntu.

Wcale nie chciałaś tam wchodzić, ale się znalazłaś. Teraz możesz tylko iść naprzód. Sytuacja się zadziała i nie wyjdziesz z labiryntu tym samym wyjściem, które było wejściem, bo nie cofniesz czasu.

Skoro zamarzyło Ci się macierzyństwo to już tego z pamięci nie wymażesz. To już jest Twoja historia.

Z labiryntu wyjścia są dwa: jedno kiedy uda Ci się przez niego przebrnąć zwycięsko i drugie, które oznacza porażkę i emocjonalne zatrzymanie się w czasie.

Wyjście zwycięskie zakłada dwie opcje:

Pierwsza – jesteś szczęśliwą matką swojego biologicznego lub adopcyjnego dziecka.

Druga – jesteś szczęśliwą kobietą, która dziecka nie ma, ale która umie pogodzić się z rzeczywistością i docenia to, co ma, a swoje macierzyńskie instynkty przekuwa na przykład na pomoc innym: jest świetną ciocią albo przedszkolanką, albo po prostu realizuje jakiś swój życiowy cel.

Wyjście oznaczające porażkę trudniej znaleźć, ale jednak znam kobiety, które szerokim łukiem omijają to pierwsze, bo boją się zrezygnować ze swoich oczekiwań od życia. Pozostały na etapie małej dziewczynki, która tupie nóżką i głośno krzyczy „ja chcę” – a jak nie dostaje, to się obraża…

Uchroń się przed taką przyszłością! Odnajdź i wybierz dla siebie pierwsze wyjście. Proszę.

Jeśli labirynt będzie metaforą niepłodności i leczenia, możesz wykonać ćwiczenie, które zwizualizuje Twoją drogę przez labirynt i poprowadzi Cię do wybranego (ufam, że pierwszego) wyjścia.

Narysuj labirynt, albo lepiej poproś o to kogoś. Niech ma jedno wejście i dwa wyjścia. Zaznacz wyraźnie co Cię czeka za każdym z nich, która opisana opcja. W środku, w labiryncie, umieść zasadzki i pułapki, one zmuszają do pójścia okrężną drogą, zmianę kierunku, cofnięcie się do początku – uruchom wyobraźnię. Mogą oczywiście czekać na Ciebie pomocne w leczeniu niepłodności niespodzianki, na przykład portal niepłodnirazem.pl, sesje coachingu płodności ze mną, relaksacyjny wypad do spa, życzliwa przyjaciółka… Sama decyduj. No i oczywiście dzielnie idź przez labirynt.

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *