niepłodność porady, niepłodność leczenie, niepłodność dietetyk, niepłodność dieta, lekarz od niepłodności

Z cyklu SKŁADNIKI PROPŁODNOŚCIOWE – WITAMINA E

Witaminy służące płodności

Witaminą E otwieram cykl „składniki propłodnościowe”. Dowiecie się w nim które witaminy i minerały są kluczowe w niepłodności, jak działają i co jeść, a także gdzie szukać potrzebnych witamin i związków.

Witamina E a plemniki

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni przed stresem antyoksydacyjnym (wykrywanym w nasieniu nawet 25% niepłodnych mężczyzn) oraz uszkodzeniem komórek, w tym komórek plemników. Musisz wiedzieć, że plemnik jest bardzo wrażliwą komórką, podatną w szczególności na działanie wolnych rodników. Wynika to z jego budowy – białka, kwasy nukleinowe, nienasycone kwasy tłuszczowe w błonie komórkowej plemnika to łatwe cele dla wolnych rodników. Dlatego przeciwutleniacz ten jest niezbędny w diecie każdego mężczyzny starającego się o dziecko. Witamina E ma wpływ ponadto na wytwarzanie nasienia u mężczyzn.

Nadmiar witaminy E szkodzi

Witamina ta w połączeniu z cynkiem i selenem zapewnia prawidłową budowę endometrium. Zoptymalizuj swoją dietę, może pomóc dietetyk od niepłodności. Uważaj na suplementację witaminy E na własna rękę, jej nadmiar może działać pronowotworowo. Z tej samej przyczyny przed rozpoczęciem suplementacji cynku i selenu skonsultuj się ze specjalistą i sprawdź ich stężenia we krwi. A przede wszystkim szukaj naturalnych źródeł tych składników.

W czym jest witamina E

Witaminę E znajdziesz głównie w produktach pochodzenia roślinnego: oleje, oliwa, oliwki, orzechy, nasiona, kiełki zbóż, migdały, awokado. Jak pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten kluczowy w niepłodności składnik? Sprawdź tabelę „Witamina E w diecie”.

Wskazówka propłodnościowa: Łącz produkty bogate w witaminę E z zielonymi czerwonymi warzywami i owocami (bogatymi w witaminę C). Witamina E w połączeniu z witaminą C zapobiega zaburzeniom owulacji.  

niepłodność porady, niepłodność leczenie, niepłodność dietetyk, niepłodność dieta, lekarz od niepłodności

witamina E w diecie / źródło obrazka: Instytut Sanvita

 

Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem, jeśli potrzebujesz wsparcia zgłoś się na indywidualną konsultację dietetyczną.

 


Dietetyk kliniczny, psychodietetyk. Założycielka i właścicielka „Sanvita”- Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej. Redaktor prowadząca „Współczesna dietetyka. Specjalistyczne czasopismo dla dietetyków i profesjonalistów żywienia”. Autorka książki „Dieta dla płodności”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *