dystans a płodność

ZŁAP DYSTANS!

Przyjemniejszy nastrój sprzyja płodności

Leczenie niepłodności to przeżywane wciąż na nowo trudne emocje. Warto jest nauczyć się sobie z nimi radzić. Zdystansować, zmniejszyć ich siłę oddziaływania, zmieniać z premedytacją swój nastrój na przyjemniejszy.

Trudne? Tak… ale tylko na początku!

Zdystansuj się do tego, co Ci nie służy. To sprzyja płodności!

Możesz w tym celu zastosować kilka skutecznych trików.

Po pierwsze – ruszaj się w czasie doświadczania nieprzyjemnych emocji. Im bardziej oddalisz się od miejsca, w którym przeżyłaś przykre uczucie, tym bardziej słabnie jego siła. Jeśli możesz, wyjdź z pomieszczenia. Jeśli z różnych względów nie możesz wyjść to przynajmniej zrób parę kroków w tył, w przód, podnieś się z krzesła i ponownie usiądź. Jeśli musisz siedzieć, zmieniaj ułożenie rąk albo nóg, odchyl się i ponownie siedź prosto.

Po drugie – zmień postawę ciała. Emocji doświadczamy w ciele, tak więc za sprawą zmiany pozycji ciała możemy zmienić doświadczane emocje. Proste! Ruch ciała pomoże zmienić odczucia. Możesz głaskać się po ręku, masować sobie brzuch, gładzić policzki, przegarniać włosy. Zgarbić się i wyprostować. Odkręcić się, pochylić. Podstawowa zasada – nie zastygaj w bezruchu. Zmień postawę ciała.

Po trzecie – zmień miejsce. W miejscu, które źle Ci się kojarzy, a do którego musisz iść (chociażby klinika), zajmij inne miejsce, usiądź gdzie indziej, przyjmij inną perspektywę obserwacji pomieszczenia. I myśl o czymś przyjemnym.

Po czwarte – zmień myśli. Korzystaj z siły wyobraźni. Będąc w trudnej sytuacji wyobrażaj sobie i przypominaj miłe rzeczy, sprawy, zdarzenia. Przywołuj w myślach piękne krajobrazy albo filmy, które lubisz.

Po piąte – zmień perspektywę. Śmiej się z sytuacji. Znajdź w niej zabawne akcenty. Na przekór rzeczywistości znajdź w niej coś pozytywnego. Możesz wyobrazić sobie siebie jak tkwisz w tej niewygodnej emocjonalnie sytuacji w dziwnym miejscu i zobacz to z lotu ptaka, jak obserwator z daleka.

Pewnie na początku zmiana perspektywy nie będzie łatwa, jednak ponieważ czytasz ten tekst zależy Ci na poprawie nastroju i umiejętności zdystansowania się do doświadczanych emocji. Trenuj i odczuwaj znaczącą różnicę.

Wiele z przeżywanych emocji w czasie leczenia niepłodności jest do przewidzenia. Znasz siebie, swoje reakcje na koniec cyklu, na pytania o dziecko, na widok kolejnej ciężarnej koleżanki.

Mając tę wiedzę wykorzystaj ją w nauce dystansowania się. Przetrenuj w głowie, w wyobraźni, inne scenariusze swoich zachowań i reakcji z wykorzystaniem poznanych trików.

Pamiętaj o ruchu, jego zmiana wpływa na doświadczanie stanów emocjonalnych. Przypatrz się sobie. Obserwuj.

I wykorzystuj nowo poznaną wiedzę w przydarzających się sytuacjach.

U lekarza usiądź na innym krześle albo przynajmniej innym bokiem bądź zwrócona w stronę rozmówcy.

Na pytania o brak dziecka wymyśl sobie jakiś gest, którego użyjesz. To może być na przykład założenie rąk, albo wysunięcie lewej stopy do przodu. A może akurat będziesz czegoś niecierpliwie szukała w torebce? Dasz sobie chwilę na zebranie myśli i następnie lekko i swobodnie odpowiesz na pytanie. I od razu, jeśli poczujesz napięcie pomyślisz o czymś przyjemnym. Może o seksie? Hm.. no tak, w czasie czekania na dziecko seks nie jawi się jako coś przyjemnego… To może pomyślisz o wiośnie?

Sprawdź koniecznie co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *