Zmiany w programie 500+. Kto dostanie świadczenia na rok 2018-2019? Co z samotnymi matkami?

Są zmiany w programie 500+. Kto otrzyma świadczenia na rok 2018-2019?

Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na drugie i kolejne dziecko. Jeszcze w tym roku w życie wejdą zmiany, które mają uszczelnić program i uniemożliwić pobieranie pieniędzy tym, którym się one nie należą. Kto otrzyma świadczenie na rok 2018-2019, a kto odejdzie z kwitkiem?

Rodzina 500 plus to sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości, z którego przez dwa lata (od 2016 r.) według danych rządu, skorzystało 3,684 mln dzieci z 2,413 mln rodzin. Na program załapuje się 53 proc. dzieci do 18. roku życia. Wnioski na świadczenia należy składać co roku.

500+: wcześniejszy termin składania wniosków

Świadczenie w postaci comiesięcznej wypłaty 500 zł obejmuje okres od października do końca września. Rodziny, które chcą przedłużyć pobieranie zasiłku, muszą złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. W 2018 roku nastąpiła zmiana i dokumenty można składać szybciej, bo od 1 lipca. Złożenie ich do 31 sierpnia gwarantuje płynność wypłaty od kolejnego października. Osoby, które złożą wnioski po 31 sierpnia muszą się liczyć z przelewem w terminie późniejszym, z wyrównaniem od października.

Dokumenty i wnioski o świadczenie 500+ można od 1 lipca składać za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, Profilu Zaufanego, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Wnioski papierowe, czyli składane zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem Poczty Polskiej, będą przyjmowane w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania od 1 sierpnia.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, złożenie wniosku elektronicznie na stronie emp@tia umożliwi jednak rodzicom usprawnioną ewentualną dalszą korespondencję z gminą, która – jeśli zajdą takie okoliczności – poinformuje nas o brakach w dokumentach lub koniecznych uzupełnieniach drogą mailową.

500+: jakie kryteria przyznawania na 2018-2019 rok?

Świadczenie 500+ przysługuje bez względu na dochód na drugie i każde następne dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18. roku życia. Aby dostać pieniądze na pierwsze dziecko, należy jednak spełnić warunek dotyczący dochodów, tzn. dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł netto. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, dochód nie może wynieść więcej niż 1200 zł netto.

500+: kto nie dostanie pieniędzy

Zgodnie z regulaminem Programu Rodzina 500 plus, świadczenia nie dostaną rodzice, gdy:

  • dziecko jest w związku małżeńskim,
  • dziecko znajduje się w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie lub jest pod opieką zastępczą (przebywa np. w domu dziecka, ośrodku wychowawczym, czy szkole wojskowej),
  • dziecko posiada prawo do świadczenia na własne dziecko,
  • na dziecko przysługuje świadczenie rodzinne za granicą.*

*W przypadku ostatniego kryterium nastąpiła zmiana dotycząca organu wydającego decyzję o wydanie wniosku 500 plus. Do tej pory robił to Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej podlegający marszałkom województw. Od stycznia tego roku obowiązki ich przejęli wojewodowie. Ma to uniemożliwić pobieranie podobnych świadczeń w dwóch państwach europejskich jednocześnie.

500+ nie dostaną samotne matki

Świadczenia na pierwsze dziecko w postaci 500 złotych w ramach rządowego programu nie dostaną również samotnie wychowujące matki, jeśli nie mają alimentów. Żadne oświadczenie o faktycznym samotnym rodzicielstwie tu nie pomoże, a żeby otrzymać pieniądze, do wniosku o świadczenie konieczne jest dołączenie sądowego tytułu wykonawczego dotyczącego alimentów. Regulacja ta ma zdaniem autorów Programu ukrócić sytuacje, w których rodzice deklarują, że wychowują dziecko samotnie, w rzeczywistości jednak mieszkają i prowadzą gospodarstwo domowe razem.

Przeczytaj: Urlop macierzyński 2018 – komu przysługuje i jaka jest wysokość zasiłku

500+ bez przekrętów i naciągania?

Zasadniczą zmianą, która ma uszczelnić system i zapobiec nadużyciom Programu 500 plus będzie wprowadzenie tzw. usług grupowych. Jak tłumaczy wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk, zmiana ta zostanie wprowadzona do końca bieżącego roku. – Usługi grupowe umożliwią sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o świadczenie nie podjęła np. jakiegoś dodatkowego zatrudnienia, a pobiera pieniądze, a jeśli tak, to da to możliwość poinformowania gminę, by ta podjęła dalsze kroki. Gminy, które przyznają świadczenie 500 plus, mają dostęp do baz danych NFZ i MEN, co oznacza, że mogą sprawdzać, kto ubiega się o świadczenie – mówi wiceminister.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak dostać pieniądze na wyprawkę 300+ dla dziecka

300+ wyprawka dla dziecka w 2022 r. Gdzie i jak złożyć wniosek

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 8

Krew się we mnie gotuje kiedy słyszę o tym +500. Mi nic się nie należy bo zapieprzam na cały etat lapiac się każdej roboty dodatkowej żeby córce opłacić korepetycje i zapewnić wszystko. Zastanawia mnie podejście popieprzonego rządu. Czy takie dziecko z pielucha na dupie ma większe potrzeby niż to które za chwilę zdaje maturę uczy się i wymaga wydaje mi się dużo wydatków. Tragedia tragedia tragedia! A patologia robi jedno za drugim i siedzi na dupie bo przecież bidulka pracy nie ma kiedy podjąć ale i o to rząd zadbał bo będzie zapewniona emerytura. Boże widzisz i nie grzmisz!

Obecnie odbywam staż wyplacany Z UE. Również nie należy się bo przekroczony dochód. Jestem samotną matką a ojciec dziecka nie żyje. To skandal jeżeli kobieta pracuje i coś robi żeby dziecku byt poprawić.

Mi jako samotnej matce przekraczało na 1 dziecko bo w Biedronce za dużo zarabiam he mój były mimo zasądzonych alimentów ciągle nie robi i nie ma z czego dawać z funduszu też nie dostaje bo tam nie może przekroczyć 725 zł na osobę tak moja wina że jako mężatka wzięłam duży kredyt którego po 2 latach nie mogłam spłacić więc z 1700 wypłaty komornik bierze i zostawia ok 1300 zł gdzie super że mam kawalerkę za 450 zł prąd 200 co miesiąc bo ogrzewanie elektryczne sieciowa do pracy 100 do tego gaz tel i tv 80 zł a gdzie coś do szkoły ubranie leki jedzenie lepiej chyba się zwolnić albo niech po 8 latach mnie wyrzuca i wtedy fundusz 500 + rodzinne i wychodzę na to samo co zostawia komornik 1300 a siedzę w domu i odpoczywam ha ha a później się dziwią że ludzie kombinują jak przekracza dochód o 100 zł to niech dadzą chociaż 400 z programu 500+ i 400 z alimentów albo chociaż 250 zł

A co z samotnymi matkami, które maja jedno dziecko i przekroczą 800 zl bo uczciwie pracuje? Oczywiście poza alimentami od ex ani grosza z Państwa nie dostaje. To jest niesprawiedliwe!

Witam moim zdaniem powinno być tak matki samotnie wychowujące dziecko uczciwe pracujące powinny mieć 500 plus ja wychowuje córkę i nie należą mi się żadne świadczenia i w tym roku zmarł ojciec dziecka mając 38 lat zabrakło mu z dwa miesiące do renty rodzinnej zabrakło i żyje z jednej wypłaty dziecko ma 13 lat jest sportowcem gdzie tu sprawiedliwość niech rząd pomyśli o takich ludziach jak proszę mi powiedzieć gdzie szukać pomocy?samotna matka

Mało tego pracować im się nie chce bo wezmą 500+ na kilkoro dzieci i po co do roboty iść pierwsze powinni liczyć bez dochodu a resztę dzieci od dochodu aby kasę wziąść ale po co lepiej dzieci narobić aby w domu siedzieć i chlac

Może 500+ na pierwsze dziecko w rodzinach gdzie oboje rodziców pracuje???? Bo właśnie tacy rodzice musza płacić za przedszkole itp. I nareszcie nie było by problemu z deficytem pracowników.

A może zamiast zwyklego 500+ zrobic cos w stylu karty podarunkowej w sklepach z rzeczami dla dzieci. Zeby bylo wiadomo na co ida pieniadze. Bo polowa pieniedzy ktore płaca podatnicy na ten program w rodzinach patologicznych idzie na alkohol. Narobia dzieci ktorymi nie zajmują sie tak jak powinni a pobierają pieniadze. Co z tego ze stawiaja kryteria dochodowe. “Rodziny” w ktorych oboje rodzicow pije i traci pieniadze na uzywki dla siebie i tak je dostaja a NIE POWINNI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *