pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży – objawy, które pojawiają się po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem i zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy. Są to dolegliwości związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Pierwsze objawy ciąży można zaobserwować między 3. a 4. tygodniem ciąży.

Pierwsze objawy ciąży: kiedy się pojawiają?

Pierwsze objawy ciąży kobieta może zaobserwować u siebie w 3. – 4. tygodniu ciąży, czyli już kilka dni po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Jest to moment, kiedy stopniowo wzrasta produkcja gonadotropiny kosmówkowej, estrogenów i progesteronu – najważniejszych hormonów ciążowych, które odpowiadają za prawidłowy przebieg i utrzymanie ciąży. Pierwsze objawy mogą pojawić się także nieco wcześniej lub później. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Niekiedy dolegliwości są na tyle subtelne, że łatwo je przeoczyć lub przypisać przemęczeniu, niewyspaniu lub zespołowi napięcia przedmiesiączkowego.

Wczesne objawy ciąży są reakcją organizmu na zachodzące w nim zmiany związane z intensywnym wzrostem i rozwojem płodu oraz przygotowaniem go do najważniejszego momentu, jakim jest poród, czyli wydanie dziecka na świat. Hormony wpływają nie tylko na narządy rodne, dlatego objawy ciąży dotyczą całego ciała.

Polecamy: Ile trwa ciąża – ile tygodni ma?

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jest szereg dolegliwości, które mogą świadczyć o tym, że rozwija się ciąża. Pierwsze objawy nie muszą być takie same u każdej kobiety. Niektóre przyszłe mamy zgodnie twierdzą, że pewne dolegliwości nie wystąpiły u nich w ogóle, zaś inne objawy ciąży były bardzo intensywne.

Pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki. Uznaje się go za najbardziej charakterystyczny i to właśnie on skłania kobietę do wykonania domowego testu ciążowego. Może się jednak zdarzyć, że początkowo zostanie niezauważony. Dzieje się tak u pań, które miesiączkują nieregularnie lub wystąpiło u nich tzw. plamienie implantacyjne błędnie uznane za menstruację.

Jednak zanim dojdzie do ustania krwawienia, mogą pojawić się już inne dolegliwości. Wczesne oznaki ciąży to wahania nastroju spowodowane zmianą stężenia hormonów. Gwałtownym zmianom emocji towarzyszy uczucie zmęczenia, nadmierna senność i brak energii. Mogą zdarzyć się także zawroty głowy, zasłabnięcia lub omdlenia.

W wyniku działania hormonów dochodzi również do zatrzymania wody w organizmie. Piersi stają się obrzmiałe i tkliwe, zwiększa się także potrzeba oddawania moczu. Pierwsze oznaki ciąży dotyczą też układu pokarmowego. Wzrasta wrażliwość na zapachy i smaki. Kobieta może odczuwać mdłości i wymioty, za które odpowiedzialna jest gonadotropina kosmówkowa.

Pierwsze objawy ciąży to:

  • wahania nastroju,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • tkliwość piersi,
  • zatrzymanie krwawienia menstruacyjnego,
  • brak energii, zmęczenie i senność,
  • mdłości lub wymioty,
  • zasłabnięcia i omdlenia,
  • parcie na pęcherz.

Wczesne oznaki ciąży: śluz i temperatura

Kobiety, które prowadzą regularną obserwację swojego organizmu – dokonują pomiarów temperatury ciała i monitorują wygląd śluzu z szyjki macicy – mogą bardzo szybko podejrzewać, że pojawiła się ciąża. Objawy to:

  • obfity, lekko kremowy i bezwonny śluz szyjkowy,
  • brak charakterystycznego spadku temperatury ciała po owulacji.

U części kobiet pierwszym objawem ciąży jest plamienie implantacyjne, czyli obecność śluzu podbarwionego krwią, który może pojawić się w momencie, gdy zarodek przyczepia się do błony śluzowej macicy.

Pierwsze objawy ciąży a test ciążowy

Pierwsze objawy ciąży są bodźcem do wykonania testu ciążowego – domowego lub laboratoryjnego. Mają one różną czułość, dlatego przedwczesne badanie może wskazać fałszywie ujemny wynik. Dlatego najlepiej zrobić test ciążowy nie wtedy, kiedy pojawią się wczesne objawy ciąży, ale dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Wynik dodatni oznaczają dwie czerwone kreski lub stężenie beta-hCG we krwi powyżej 5 mlU/l.

Polecamy: Kalendarz ciąży: Od poczęcia do porodu – 9 miesięcy tydzień po tygodniu.