bezglutenowe przepisy na slodko nieplodnirazem

Bezglutenowe pyszności nie tylko od święta – 8 zdrowych przepisów na słodko

Dieta bezglutenowa często zalecana jest osobom borykającym się z niepłodnością. Dlaczego? Okazuje się, że osoby nietolerujące glutenu, a spożywające go regularnie w swojej diecie mogą mieć zaburzenia płodności, co w konsekwencji przekłada się na brak ciąży. Oto 8 przepisów na słodkości bezglutenowe. 

O co chodzi z tym glutenem?

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o glutenie i produktach bezglutenowych. Nastała swego rodzaju moda na unikanie glutenu. Czy to w ogóle ma sens? Czemu warto i kto powinien stosować dietę bezglutenową? Warto zacząć od tego, czym właściwie jest gluten. To mocne i elastyczne białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Gluten wpływa na strukturę produktów, dlatego np. świeże pieczywo jest chrupiące. 

Dieta bezglutenowa jest bezwzględnie wymagana u osób chorujących na celiakię bądź mających stwierdzoną nietolerancję glutenu. Właśnie te osoby muszą spożywać wyłącznie produkty bezglutenowe, gdyż właśnie od tego zależy ich zdrowie, a czasem nawet życie.

Jednak wiele z tych osób nie jest świadomych, że choruje na celiakię bądź ma nietolerancję na gluten – objawy tych schorzeń są łudząco podobne do innych zaburzeń jelitowych i łatwo o błędną diagnozę. Coraz częściej jednak pojawiają się badania naukowe potwierdzające związek różnych schorzeń ze spożyciem glutenu.

Osoby chorujące na celiakię bądź mające nietolerancję glutenu nie stosujące jednak diety bezglutenowej bardzo sobie szkodzą. Dostarczany do ich organizmu gluten powoduje zanik kosmków jelitowych, doprowadzając do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Dlatego też u tych osób może występować anemia i niedożywienie. Oprócz jelit, gluten znacząco wpływa także na pracę mózgu. U osób, które nie tolerują glutenu może powodować, np. problem z utrzymaniem równowagi, może być przyczyną epilepsji bądź migren.

Gluten a płodność 

Niestety spożywanie glutenu przez osoby, które nie powinny mieć go w swojej diecie nie jest również obojętne dla płodności. Dlatego też u osób, które borykają się z niepłodności, często zaleca się wykonanie badań w kierunku celiakii i nietolerancji glutenu.  

Bardzo często u tych osób dochodzi do przedwczesnej menopauzy, częstych poronień, a nawet przedwczesnych porodów. Badania potwierdzają, że u kobiet borykających się z niepłodnością, celiakia występuje 3 razy częściej niż u kobiet zdrowych. Ponadto, celiakia występuje 6 razy częściej u kobiet z nieznaną przyczyną niepłodności.

Warto podkreślić, że mężczyźni chorujący na celiakię są w grupie zwiększonego ryzyka dysfunkcji seksualnych i niskiej jakości nasienia. Oczywistym więc wydaje się fakt stosowania diety bezglutenowej. 

Oto 8 zdrowych, bezglutenowych przepisów na słodkości: 

>>> czytaj dalej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *