Jakie napoje w ciąży

Co można pić w ciąży? Piwo bezalkoholowe w ciąży – pić czy nie? [10 porad odnośnie napojów pitych w ciąży]

Wszystko o tym, co pić, będąc w ciąży

Czy w ciąży można pić kawę? Z kofeiną czy bezkofeinową? Jakie zioła są bezpieczne w ciąży? Co pić w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku? Pytań odnośnie spożywanych przez ciężarne napojów jest bardzo wiele, gdyż wiele też jest niedomówień i zmieniających się zaleceń. Przeczytaj, co można pić w ciąży, aby raz na zawsze rozwiać swoje wątpliwości.

1. Solidne nawadnianie to podstawa

Picie 1,5-2 l wody to niezbędny element diety każdego człowieka, a w przypadku kobiet w ciąży jest to podwójnie ważne. Woda jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju płodu – nawodnienie ma wpływ na wody płodowe, które są jego schronieniem.

Ponadto picie wody w ciąży pomaga pozbyć się z organizmu toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, przyśpiesza trawienie, zapobiega zaparciom, łagodzi ciążowe dolegliwości, poprawia samopoczucie (m.in. dodaje energii, poprawia koncentrację i zapobiega bólom głowy).

Ciekawostka! Nawet 60% masy ciała kobiety w ciąży stanowi woda. Najwięcej znajduje się w krwi, bo aż 90%.

2. Kranówka, źródlana, mineralna – nieważne która, ważne, żeby pić!

Czy warto kupować wodę dla kobiet w ciąży? Czy ciężarne mogą pić kranówkę? W całej dyskusji na temat picia wody przez kobiety w ciąży najważniejsze jest to, aby odpowiednia podaż płynów miała miejsce każdego dnia. Rzeczą drugorzędną jest rodzaj wody: mineralna, źródlana, filtrowana czy zwykła kranówka. Każda z nich jest równie dobra dla kobiety w ciąży.

„Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Ich ilość jest zależna od miejsca np. w Warszawie: jest to ok 250 mg/l, a w Krakowie: ponad 300 mg/litr. Denerwuje Cię kamień osadzający się w czajniku? To są właśnie cenne minerały!” (prof. dr hab. Marek Biziuk, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, za: pijewodezkranu.org)

UWAGA! W razie wątpliwości odnośnie czystości wody z kranu w swoim mieście, zawsze można skontaktować się z zakładem wodociągowym lub lokalną stacją sanepidu i uzyskać potwierdzenie.

3. A co, gdy nie lubię wody?

Czysta, niegazowana woda nie jest lubiana przez każdego. Rozwiązaniem jest dodanie do niej owoców – plasterków cytryny, pomarańczy, malin, truskawek – oraz mięty. Już te dodatki sprawią, że woda zyska ciekawy smak, a jeśli wzbogaci się ją jeszcze o łyżeczkę miodu (do rozpuszczenia w ciepłej wodzie) to uzyska się napój, który z pewnością każdy chętnie wypije.

Picie wody w ciąży jest niezmiernie ważne – nie tylko dla matki, ale też dla płodu. Warto wypróbować wszystkie możliwe sposoby, które zachęcą do spożycia 2 litrów dziennie. Może warto wybrać lekko gazowaną wodę? Albo dodać domowego soku z aronii?

4. Zioła w ciąży: melisa, rumianek, mięta pieprzowa

Picie ziół w ciąży to dobry sposób na zwiększenie podaży płynów, szczególnie gdy dziennie przyjęcie 2 litrów czystej wody stanowi wyzwanie.

Kobiety zastanawiające się, jakie zioła dla kobiet w ciąży, powinny postawić na znane i lubiane napary z melisy, rumianku i mięty pieprzowej.

Melisa ukoi nerwy, uspokoi i wyciszy. Rumianek także łagodzi napięcie, a dodatkowo wspomoże trawienie (pomocny przy zaparciach w ciąży). Mięta będzie pomocna przy porannych nudnościach.

Wskazówka! Wypróbuj parzenie ziół metodą cold brew, czyli na zimno. Tak zaparzone zioła, zielona lub czarna herbata są łagodniejsze, pozbawione cierpkiego smaku i mają mniejszą zawartość teiny (w przypadku herbat). Doskonale orzeźwiają w upalne dni. Jak zrobić zioła cold brew? Zalej 2-3 łyżki ziół lub herbaty 1,5 litrem zimnej wody i odstaw na całą noc do lodówki. Rano odcedź fusy i napój jest gotowy do picia.

Niektóre zioła nie są wskazane do picia w ciąży – jeśli nie masz pewności, jakie zioła w ciąży można pić, najlepiej pozostań przy popularnych naparach lub skonsultuj się z lekarzem.

Wśród ziół, których zdecydowanie nie można pić w ciąży znajdują się m.in. aloes, chmiel, jemioła, tymianek, hibiskus.  Zioła te mogą działać poronnie lub pobudzić macicę, a tym samym przyśpieszyć akcję porodową.

5. Kofeina – można, ale z umiarem

Jednym z częściej zadawanych pytań zadawanych przez ciężarne jest to, czy w ciąży można pić kawę. Pozbawienie się na 9 miesięcy codziennej dawki kofeiny wydaje się im niezwykle trudne. Szczególnie, gdy do tej pory kawa towarzyszyła im każdego dnia, a we znaki daje się senność w ciąży. Dobra wiadomość jest taka, że w ciąży można pić kawę.

Maksymalna dawka kofeiny dozwolona w ciąży to 200  mg. Pamiętać należy, że jest to łączna dawka pochodząca z różnych źródeł (kawa, herbata czarna, herbata zielona itp.) Tutaj przeczytasz więcej o piciu kawy w ciąży: Czy można pić kawę w ciąży? Czy kawa szkodzi ciężarnej?

6. Piwo bezalkoholowe a piwo niskoalkoholowe

Picie piwa w ciąży jest możliwe, ale tylko pod warunkiem, że będzie to piwo BEZALKOHOLOWE. Należy je odróżnić od piwa niskoalkoholowego, które może zawierać nawet do 2% alkoholu.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, a FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) nie dotyczy tylko dzieci nałogowych alkoholiczek, które spożywały alkohol przez całą ciążę. Dlatego nie pij radlera, piwa 2% czy kilka łyków „normalnego piwa” od czasu do czasu. W tym przypadku powiedzenie, że „oj tam, oj tam, mała ilość nie zaszkodzi” nie jest prawdziwe.

Będąc w ciąży na imprezie, nie musisz popijać wody lub herbaty. Przyrządź jednego z naszych 7 bezalkoholowych drinków

http://www.plodnadieta.pl/starania/bezalkoholowe-drinki-pij-je-gdy-starasz-sie-odziecko/

7 przepisów na bezalkoholowe drinki dla ciężarnych

7. Słynna „lampka czerwonego wina” od czasu do czasu – NIE, NIE i jeszcze raz NIE!

Jeszcze pokolenie naszych mam mogło usłyszeć od swojego ginekologa, że od czasu do czasu mogą wypić lampkę czerwonego wina, gdyż będzie to pomocne na krążenie. Dzisiaj już wiadomo, że każdy alkohol jest szkodliwy w ciąży, nawet niewielka ilość! Jestem w ciąży=nie piję.

Przeczytaj więcej tutaj: Tylko jeden kieliszeczek… STOP! W ciąży się nie pije!

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu wypitego w czasie ciąży! Każda ilość może być zagrożeniem.

8. Jakie soki w ciąży? Jakie chcesz, byle nieprzetworzone

Soki to kolejny dobry pomysł, jak zwiększyć ilość przyjmowanych płynów będąc w ciąży. Najlepiej zaopatrzyć się w sokowirówkę lub wyciskarkę i przyrządzać sobie świeże soki z sezonowych warzyw. W wersji mniej zaawansowanej można kupować świeże soki jednodniowe. Ważne jest, aby wybierać produkty bez dodatku cukru i jak najmniej przetworzone.

 

9. Herbatki dla kobiet w ciąży – hit czy kit?

Czy warto kupować herbatki dla kobiet w ciąży? Nie jest to konieczne, ale jeśli ma pomóc w wypiciu dodatkowej porcji płynów w ciągu dnia to warto się w nie zaopatrzyć.

Herbatki dla ciężarnych to zwykle mieszanka popularnych ziół (np. melisa) oraz suszonych owoców. Sprawdzaj skład i wybieraj te bez dodatku cukru.

10. Gadżety do picia – aplikacje, kubki, butelki w filtrem

Samo postanowienie picia większej ilości wody w ciąży może nie wystarczyć. Wtedy warto wspomóc się gadżetami, które bywają bardzo pomocne. Aplikacja przypominająca o piciu wody to prosty sposób, przynoszący nadzwyczaj dobre rezultaty. Water Time, Pij Wodę, Wypij Wodę, Water Time Pro – aplikacji na telefon, które przypomną o kolejnej szklance wody jest bardzo dużo.

Pomocne będą także plastikowe lub szklane butelki, które zawsze można mieć przy sobie – dobre dla zabieganych przyszłych mam, które dużo czasu spędzają poza domem. Wystarczy w dowolnym miejscu dopełnić je kranówką i zawsze wodę mieć przy sobie.

Jeśli nie chcesz pić kranówki, zainteresuj się dzbankami i butelkami z wymiennymi filtrami, np. Dafi, Brita.

 

POLECAMY TAKŻE:

Czy dieta wegetariańska w ciąży jest zdrowa? Dieta kobiet w ciąży: fakty i mity

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *