Czy robić beta hCG, gdy test ciążowy jest pozytywny?

Co to jest beta hCG – czy muszę ją robić, gdy test ciążowy jest pozytywny?

Beta hCG to badanie z krwi, które określa stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten potwierdza lub wyklucza ciążę u kobiet. Zazwyczaj badanie robi się w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni po zapłodnieniu. Czy konieczne jest wykonanie badania, jeśli domowy test ciąży jest jednoznacznie pozytywny?

Beta hCG – co to jest?

Badanie beta hCG to tzw. test ciążowy z krwi. Polega na analizie stężenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w surowicy. Najczęściej stosowane jest w celu wykrycia ciąży oraz oceny jej wieku i rozwoju.

Jednak badanie hCG ma też szersze zastosowanie. Znaczny wzrost stężenia może świadczyć o zespole Downa, zespole Patau, morfologicznych wadach płodu, a także ciąży mnogiej. Dlatego właśnie badanie hCG wykonuje się również w czasie trwania ciąży – pozwala to zweryfikować rozwój płodu.

A ponadto beta hCG jest też markerem nowotworowym. Podwyższony poziom może informować o: raku kosmówki, raku jajnika, raku piersi, raku płuc, czerniaku, nowotworach przewodu pokarmowego, nowotworze jądra, zaśniadzie groniastym, zaśniadzie inwazyjnym.

Ile dni po zapłodnieniu robić beta hCG?

Kobiety z niecierpliwością wyczekujące ciąży najchętniej zrobiłyby badanie hCG zaraz po zapłodnieniu. Warto się jednak wstrzymać kilka dni, aby wynik był wiarygodny. Sugerowane jest wykonanie badania w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni po zapłodnieniu.

Przeczytaj także: Badania prenatalne to spokój przyszłej mamy. Co zrobić, by dziecko urodziło się zdrowe?

Czy na badanie beta hCG trzeba być na czczo?

Badanie beta HCG nie musi być wykonane na czczo, jednak warto wykonać je, jeśli to możliwe, w godzinach rannych. Można je wykonać odpłatnie, bez skierowania od lekarza.

Pozytywny test ciążowy a badanie hCG

Pierwszym potwierdzeniem ciąży dla większości kobiet jest zatrzymanie miesiączki i wykonanie domowego testu ciążowego. Gdy test jest wyraźnie pozytywny, widoczna jest kreska kontrolna oraz kreska testowa (ta może być o mniej intensywnym zabarwieniu), świadczy to o ciąży. Należy jednak pamiętać, że testy te, choć zwykle precyzyjne, mogą czasem wykazywać tylko jedną kreskę, co nie wyklucza możliwości ciąży. Jeśli odczuwasz nietypowe objawy lub starasz się z partnerem o dziecko, sam test może być niewystarczający do potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Czy w takiej sytuacji należy udać się na badanie beta hCG? Tak!

Domowy test ciążowy ma bardzo dużą czułość, jednak żaden nie gwarantuje 100% pewności, ponadto zdarzają się sytuacje, gdzie pozytywny test ciążowy a brak ciąży nie muszą się wykluczać. Jedną z nich jest ciąża biochemiczna, będąca niepowodzeniem w implantacji zarodka. Zdarza się nawet u 70% kobiet. Część z nich może nawet nie być tego świadoma, gdyż do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży – łatwo można pomylić plamienie z bardziej bolesną, nieco opóźnioną miesiączką.

Większość testów ciążowych dostępnych w Polsce pokazuje wynik za pomocą dwóch kresek: kontrolnej i testowej. Wiele kobiet ma wątpliwość, jeśli ta druga kreska wyjdzie bardzo blada – pojawia się wtedy problem z interpretacją, czy to bardzo wczesna ciąża, czy może brak ciąży. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są także testy pokazujące wynik elektronicznie, do tego z określeniem przedziału ciąży. Wynik pozytywny testu określony jest jako +, negatywny jako -. Więcej informacji: Test ciążowy dla niecierpliwych – wiarygodny wynik na 5 dni przed okresem. Sprawdzamy, czy działa

Jakie stężenie beta hCG świadczy o ciąży? Normy beta hCG

Pierwsze pytanie, po wykonaniu testu z krwi brzmi, jakie stężenie beta hCG oznacza ciążę? Normy powinny znajdować się na wyniku z laboratorium. Jeśli tak się nie stało albo są niejasne, to poniżej przedstawiamy normy beta hCG w ciąży oraz poniżej kalkulator beta hCG.

Co do zasady beta hCG poniżej 5 oznacza brak ciąży.

3. tydzień ciąży           5,8 – 71,2 mIU/ml
4. tydzień                   9,5 – 750 mIU/ml
5. tydzień                   217 – 7 138 mIU/ml
6. tydzień                   158 – 31 795 mIU/ml
7. – 8. tydzień             3697 – 149 571 mIU/ml
9. – 12. tydzień            63 803 – 210 612 mIU/ml
13. – 16. tydzień          210 613 – 56 451 mIU/ml
17. – 18. tydzień           8 175 – 58 176 mIU/ml

 

Zobacz też nasz KALKULATOR BETA HCG. Z jego pomocą możesz monitorować przyrost beta hCG w ciąży.

 

Inne oznaki wczesnej ciąży

Co dodatkowo może wskazywać na ciążę? Jeszcze przed brakiem spodziewanej miesiączki, może pojawić się tkliwość piersi, ból głowy, nieznacznie podwyższona temperatura ciała, zaburzenia snu, zmęczenie, wahanie nastroju, objawy wskazujące na grypę.

U niektórych kobiet pojawia się tzw. plamienie implementacyjne, mylone często z krwawieniem menstruacyjnym. Zaobserwować można również gęsty i bardziej kleisty śluz.

Późniejsze, bardziej charakterystyczne objawy ciąży, to nudności, wymioty, zgaga, senność.

Czy test ciążowy może się mylić?

Większość testów ciążowych pozwalających wykryć beta hCG w moczu mają czułość nawet 97-99%, jednak nie jest to dokładność 100%. Te kilka procent może kryć w sobie wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Przeszkodą jest także nieprawidłowe wykonanie testu przez kobietę, m.in. zbyt wczesne lub zbyt późne odczytanie wyniku, zbyt dużo ilość moczu dodana na kasetkę testu, wykorzystanie testu przechowywanego w niewłaściwych warunkach lub brak pewności co do widoczności kreski, a przez to fałszywa interpretacja wyniku itp.

USG potwierdzające ciążę

Pierwszy krok w rozpoznaniu ciąży to wykonanie domowego testu ciążowego, następnie badania hCG z krwi, a dopiero potem wizyta u ginekologa celem wykonania badania USG. Jednak nie warto śpieszyć się z tą wizytą, gdyż zarodek może być widoczny w badaniu USG dopiero od 6. tygodnia ciąży.

 

Źródło: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/test-ciazowy-z-krwi-kiedy-wykonac
Fot. pixeles.com/by RODNAE

 

POLECAMY TAKŻE:

Badania w I trymestrze ciąży – sprawdź, jakie badania zleci lekarz, a które warto wykonać dodatkowo

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *