Generic selectors
Wyłącznie ścisłe dopasowanie
Szukaj po tytułach
Szukaj w treści
Szukaj w artykułach
Szukaj w stronach
Szukaj klinik
Szukaj lekarzy
Szukaj w kategoriach
ADOPCJA
Badania
Badania i normy
Badania i zdrowie w ciąży
Baza imion
CIĄŻA I PORÓD
DIETA
Dieta
Dieta i fitness w ciąży
Dla Mamy i Taty
Dziecięce choroby i dolegliwości
Dziecko
Ekspert radzi
EMOCJE
Endometrioza
Fakt/Mit
Hashimoto
in vitro
Kalendarz ciąży
Naturalnie
NIEPŁODNOŚĆ
niepłodność damska
niepłodność męska
O niepłodności
PCOS
Pielęgnacja maluszka
Poród
Poronienie
Prawo
Profertil
Płodna Dieta
Płodność TV
rozmowy z ekspertem
Rozwój dziecka
Salve Medica
seks
STARANIA
Święta
Temat miesiąca
Warsztaty
Wasze historie
wasze historie
wsparcie psychologa
Wychowanie
Z ostatniej chwili
Zdrowie dziecka
Żywienie dziecka
[home] ALAB
[home] Badania
[home] CIĄŻA - Udało się
[home] Ciąża i macierzyństwo
[home] Dieta
[home] Dieta przyszłej mamy
[home] Dla taty i mamy
[home] Dziecięce choroby i dolegliwości
[home] Dziecko - nareszcie z nami.
[home] InviMed
[home] Męskie sprawy
[home] Najnowsze
[home] Nasze inspiracje
[home] Newsy z Polski i świata
[home] Niepłodność damska
[home] Niepłodność męska
[home] Polecamy
[home] Prawo
[home] Profertil
[home] Płodna Dieta
[home] Refundacja
[home] Rozmowy z ekspertem
[home] Rozwój dziecka
[home] Salve Medica
[home] Starania
[home] Starania - NieplodniRazem.pl
[home] Wasze historie
[home] Wychowanie
[home] Zdaniem eksperta
[home] Zdrowie w ciąży
[slider] Ciąża
[slider] Dziecko
[slider] Starania

Czy da się “oswoić in vitro”? Oni to zrobili! Zobacz, w jaki sposób

Pomimo pięknej pogody, 1 kwietnia br. do FertiMedica Centrum Płodności przybyło wiele osób. Odbywało się tam spotkanie “Oswoić in vitro”, którego nasz serwis NiepłodniRazem.pl był patronem medialnym. Jak przebiegało spotkanie i czy faktycznie udało się oswoić in vitro?

O in vitro trzeba mówić!

„Oswoić in vitro” – to odbywające się od kilku lat, cykliczne spotkania informacyjno-edukacyjne dla osób ze wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Leczenie niepłodności jest intymną i delikatną kwestią. Biorąc pod uwagę fakt toczącej się na oczach wszystkich polityczno-społecznej burzy wokół in vitro, osoby borykające się z niepłodnością mogą czuć się zaniepokojone, a nawet zawstydzone. Niepłodność to choroba jak każda inna, dlatego zamiast ideologicznych krzyków powinno się o niej mówić spokojnie i merytorycznie. 

– Organizacja tego typu spotkań jest bardzo ważna. Wiedza pacjentów na temat in vitro w większości przypadków jest niewielka, a nierzadko także błędna. Często pochodzi z niemerytorycznych źródeł, które potrafią często wprowadzić pacjenta w błąd. Ważne jest, aby o in vitro opowiadali specjaliści, którzy zapłodnieniem pozaustrojowym zajmują się na co dzień. Ważne jest także, aby ich wiedza przekazywana była pacjentom w sposób przyjazny, łatwy i zrozumiały – mówi Marta van der Toolen, założycielka Centrum Płodności FertiMedica w Warszawie.

Czy udało się oswoić in vitro?

Na spotkanie przyszło więcej osób niż potwierdziło swoją obecność. Wszystkie miejsca były zajęte, co bardzo cieszy i pokazuje, jakie priorytety stawiają sobie pacjenci. Z sali padało dużo szczegółowych, ważnych i konkretnych pytań, na które specjaliści odpowiedzieli bardzo dokładnie.

Spotkanie prowadzone było przez dr n. med. Monikę Szymańską – specjalistę ginekologii i położnictwa, endokrynologa, Dorotę Kaczmarek – embriologa oraz Tatianę Ostaszewską-Mosak – psychologa. Niecodziennym było pokazanie na ekranie, jak wyglądają w dużym przybliżeniu komórki jajowe, plemniki i zarodki.

Uczestnicy spotkania obejrzeli krótkie filmy pokazujące rozwój zarodka i podziały komórkowe przebiegające w laboratorium. Embriolog przybliżyła także, jak bardzo zaawansowane technicznie powinno być laboratorium embriologiczne, jakie warunki powinny być spełnione dla optymalnego rozwoju zarodków oraz na czym polega korzystanie z najbardziej zaawansowanego inkubatora “EmbryoScope”.

Specjalistka FertiMedica Centrum Płodności podczas spotkania “Oswoić in vitro”

Nie byłeś na spotkaniu? Zobacz, dlaczego warto!

– Pacjenci zadawali pytania dotyczące zarówno części medycznej, jak i embriologicznej zabiegów. Ciekawi byli, jak dokładnie przebiega przygotowanie do procedury, co wpływa na powodzenie lub niepowodzenie zabiegu, jakie są modele hodowli zarodków i które z nich stosowane są w przychodni FertiMedica. Najwięcej emocji wywołał temat ustawy o leczeniu niepłodności, która reguluje kwestie in vitro w Polsce. Uczestnicy spotkania zdziwieni i zaniepokojeni byli w szczególności zapisami dotyczącymi dawstwa zarodków po 20 latach od ich zamrożenia – wspomina Marta van der Toolen, założycielka Centrum Płodności FertiMedica w Warszawie.

Spotkanie było bardzo energetyczne. Uczestnicy nie bali się zadawać pytań. Pacjenci obecni na spotkaniu konfrontowali swoją wiedzę z wiedzą specjalistów. Ci w sposób dostępny i jasny przekazywali szczegóły nawet najbardziej zaawansowanych medycznie i technologicznie procedur. Jako że pytań nie było końca, również po spotkaniu, już w kuluarach, pacjenci zadawali pytania dotyczące kwestii związanych z ich konkretnym przypadkiem.

Marta van der Toolen dodaje: – To świadczy też o tym, że takie spotkania “prowokują” ludzi do dyskusji, refleksji i analizy swojej sytuacji. Mam wrażenie, że uczestnicy spotkania wyszli z przychodni zadowoleni i usatysfakcjonowani ilością i poziomem informacji, które od nas otrzymali.

Specjalistki FertiMedica Centrum Płodności podczas spotkania “Oswoić in vitro”

Serwis NiepłodniRazem.pl był patronem medialnym wydarzenia. Każde takie spotkanie utwierdza nas w przekonaniu, że taka inicjatywa ma sens, dlatego cieszymy się, że FertiMedica Centrum Płodności ją kontynuuje. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania!


Spotkanie zorganizowała: 


Polecamy także:

Fot. screen TLC/YouTubeNie poddawajcie się. My też byliśmy w beznadziejnej sytuacji

 

 

Pacjenci szczerze o polskich klinikach niepłodności

 

 

Jak sobie poradzić z trudnymi emocjami w trakcie starań o dziecko

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *