Pojawia się co miesiąc. Nierzadko kojarzona z mocnymi bólami, złym samopoczuciem, ogólną niechęcią do wszystkiego. Miesiączka. Trudny czas dla większości kobiet. Wokół okresu istnieje wiele mitów, dlatego dzisiaj rozprawimy się z jednym z nich. Czy podczas miesiączki można uprawiać sport?
Miesiączka – trudny czas dla kobiet
Pierwsza miesiączka występuje ok. 13 roku życia i oznacza początek okresu dojrzałości, ostatnia natomiast oznacza menopauzę i występuje między 45. a 55. rokiem życia. U zdrowej kobiety, która nie jest w ciąży, nie zażywa środków hormonalnych i nie karmi piersią miesiączka pojawia się regularnie, co 28 dni. Krwawienie trwa ok. 4-5 dni, podczas których kobieta traci od 10 do 80 ml krwi.
Miesiączka to cykliczne złuszczanie endometrium czyli przerośniętego i pogrubionego nabłonka macicy, który był przygotowany do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. Krwawienie występuje ok. 10-16 dnia po owulacji (zależnie od długości cyklu kobiety). Pierwszy dzień krwawienia uznaje się także za pierwszy dzień cyklu owulacyjnego kobiety.
Hormony – estrogeny i progesteron – są na niskim poziomie, co powoduje złuszczanie błony śluzowej macicy. Podczas miesiączki wiele kobiet odczuwa bóle brzucha, kręgosłupa, głowy. Występuje także zespół napięcia przedmiesiączkowego, w którym kobiety odczuwają gorsze samopoczucie, wrażliwość piersi czy wzmożony apetyt. Gdy nabłonek zostanie wydalony wraz z krwią pod wpływem FSH – hormonu przysadki mózgowej – pojawiają się i zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe.
źródło: MenstrualCycle_de.svg: Thomas Steiner, derivative work: Michał Komorniczak (talk)
>>> Zobacz także: „Miesiąc z życia kobiety, czyli skąd ten okres?” Zobacz, jak to widzą mężczyźni!
Czy można uprawiać sport podczas menstruacji?
Miesiączka to wyjątkowy czas. Wielu specjalistów radzi, aby w tym okresie dać sobie chwilę wytchnienia, jak najwięcej odpoczywać. W tym czasie musisz również odmówić sobie wielu rzeczy – należą do nich np. korzystanie z solarium czy sauny (może być niebezpieczne poprzez nasilenie krwawienia prowadząc nawet do krwotoku). Jak jednak jest ze sportem – czy można uprawiać sport podczas miesiączki?
– Jak najbardziej jest to możliwe, zwłaszcza jeżeli wcześniej sport uprawiany był regularnie. Znaczny wysiłek fizyczny może przejściowo zwiększyć intensywność krwawienia. W takiej sytuacji należy go zmniejszyć lub odłożyć ćwiczenia na późniejszy okres. Podobnie, jeżeli wysiłek nasila dolegliwości miesiączkowe. Chociaż na ogół sam wysiłek takie dolegliwości może złagodzić – mówi dr Robert Gizler.
Czy rodzaj aktywności fizycznej ma wtedy znaczenie?
Warto jednak pamiętać, że do problemu zawsze należy podejść indywidualnie, w zależności od danego organizmu. Niektóre kobiety w trakcie miesiączki mają zwiększoną wydolność, niektóre źle tolerują większe wysiłki fizyczne, zwłaszcza anaerobowe – podnoszenie ciężarów, sprint, brzuszki, przysiady, pompki. Na ogół dobrze znoszone są ćwiczenia aerobowe o umiarkowanym stopniu nasilenia – pływanie, jazda na rowerze, pilates, ćwiczenia na stepie, bieżni, spinning, aerobik, taniec.
>>> Przeczytaj także: Trenuj z Gosią: Zwiększ szanse na ciążę – zestaw 5 ćwiczeń do wykonania w domu
Czy jeśli kobieta regularnie trenuje, to w te dni powinna zrezygnować z treningu bądź np. wykonać lżejszy?
– Nie ma podstaw do zmieniania sposobu lub tempa treningu chyba, że organizm sam daje znaki, że taki stopień wysiłku jest zbyt duży (występuje nasilenie krwawienia lub nasilenie dolegliwości bólowych) – podkreśla dr Robert Gizler.
Dlatego, jeśli masz wątpliwości, czy wykonać trening, czy nie, posłuchaj swojego organizmu. Jeśli z niego zrezygnujesz – nie miej do siebie żalu. Każdy organizm potrzebuje odpoczynku, dlatego jeśli w te wyjątkowe dni nie masz chęci i siły, aby go wykonać, nic w tym złego. Po miesiączce będziesz w lepszej kondycji.
Dr Robert Gizler – specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed.
POLECAMY TAKŻE:
Okres – ból nie do zniesienia. Jak sobie z nim poradzić i co może oznaczać
Nie mam miesiączki, mimo wielu silnych leków. Czy mogę mieć PCOS?
Trenuj z Gosią: 6 prostych ćwiczeń na jędrne i zgrabne pośladki
patrycja
2020-01-20 22:59polecam tampony beppy sa bez sznurkowe idealnie się sprawdzają w róznych sytuacjach kiedy okres moze przeszkadzać