Darmowe leki dla kobiet w ciąży

Darmowe leki dla kobiet w ciąży od 2020 r. – rząd przyjął projekt ustawy

Obietnica darmowych leków dla kobiet w ciąży była składana przez PiS jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Teraz rząd przyjął projekt uchwały, która ma gwarantować dostęp do wybranych bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. O jakich lekach mowa i czy będą dodatkowe warunki?

Projekt ustawy, która ma wejść w życie w 2020 roku nosi nazwę „Ciąża plus” i ma na celu niesienie pomocy finansowej kobietom spodziewającym się dziecka. Ciąża plus to kolejny rządowy program, która ma wspierać rodziny. Ustawa ma zapewnić bezpłatne leki w ciąży dla każdej kobiety, bez względu na ścieżkę poczęcia dziecka. 

Przeczytaj także: L4 w ciąży? ZUS może skontrolować ciężarną

Jakie leki dla kobiet w ciąży będą darmowe od 2020 roku? Dokładny wykaz darmowych leków dla ciężarnych zostanie ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym Ministra Zdrowia. Mają to być leki, które umożliwiają kobietom w ciąży zaspokojenie potrzeb zdrowotnych wynikających z ich stanu. Będą to m.in. leki stosowane przy cukrzycy ciążowej czy służące podtrzymaniu ciąży.

Dostęp do bezpłatnych leków będzie możliwy po uzyskaniu recepty od lekarza ginekologa.

Ustawa o darmowych lekach dla kobiet w ciąży ma obowiązywać od 1 lipca 2020 roku, a skorzysta z nich ok. 400 tysięcy kobiet rocznie.

 

POLECAMY TAKŻE: 

Zmiany w L4. Będą trudności w uzyskaniu zasiłku chorobowego przez ciężarną?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *