Fioletowy motyl - symbol

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka oszczędza rodzicom bólu. Co oznacza ten symbol?

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka oszczędza rodzicom bólu. Co oznacza ten symbol?

Symbol fioletowego motyla przy łóżeczku czy inkubatorze noworodka to coraz częstszy widok w polskich szpitalach. Wiesz, co oznacza ten znak? Nie jest to ozdoba, a symbol pamięci i informacja, która może oszczędzić rodzicom bólu po stracie jednego z bliźniąt.

Fioletowy motyl – symbol pamięci

Inicjatorką akcji i pomysłodawczynią fioletowych motyli  jest Mille Smith, która z mężem Lewisem oczekiwała przyjścia na świat bliźniaczek. Rozwiązanie ciąży nastąpiło jednak przed terminem. Jedna z dziewczynek urodziła się silna i zdrowa, druga natomiast nie miała znacznej części mózgu, dlatego po trzygodzinnej walce na oddziale intensywnej terapii, dziewczynka zmarła. 

Lewis i ja przytulaliśmy Skye… i mówiliśmy jej o naszej rodzinie i o tym, jak bardzo chcieliśmy, żeby dorastała razem ze swoją siostrą. Powiedzieliśmy jej, jak bardzo ją kochamy. Przeprosiłam, że nie stworzyłam jej, jak trzeba. Czułam się tak, jakby to była moja wina. Wiedziałam, że tak nie jest, ale czułam się winna. Powiedzieliśmy jej, że nigdy jej nie zapomnimy.

Te trudne przeżycie spotęgował fakt spotkania na szpitalnym korytarzu pary, która opiekowała się bliźniakami. Świeżo upieczeni, zmęczeni rodzice mimo chodem rzucili Mille, aby cieszyła się, że nie jest mamą bliźniaków. Kobieta wybiegła z płaczem. Ta sytuacja była dla niej ogromnym ciosem.

Aby zapobiec takim sytuacjom wymyśliła symbol fioletowego motyla, który przyczepiony do inkubatora bądź łóżeczka dziecka ma świadczyć o tym, że leżące w nim dziecko, jest jednym z bliźniaków. Fioletowy motyl to znak, który informuje, że para straciła jedno z dwójki dzieci. Ma być informacją, która zapobiegnie nietaktownym rozmowom i poruszania tego delikatnego tematu.

Mille i Lewis Smith prowadzą fundację The Skye High Foundation, która pomaga uporać się z żałobą.

 

POLECAMY TAKŻE:

Obumarcie jednego płodu w ciąży bliźniaczej nie jest wskazaniem do terminacji. Lekarz tłumaczy sprawę Agnieszki z Częstochowy

Obumarcie jednego płodu w ciąży bliźniaczej nie jest wskazaniem do terminacji. Lekarz tłumaczy sprawę Agnieszki z Częstochowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *