Milion zł na dofinansowanie in vitro w Gdańsku

Gdańsk dołoży milion złotych do swojego programu in vitro! Skorzystają setki par

Już pół tysiąca małych gdańszczan przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi dofinansowania in vitro. Teraz Gdańsk postanowił zwiększyć zaplanowany na 2022 r. budżet o milion złotych! Wzrośnie tym samym nie tylko liczba par, które z refundacji skorzystają, ale też kwota wsparcia. Sprawdź, gdzie zgłosić się po dofinansowanie in vitro w Gdańsku.

Pół tysiąca małych gdańszczan

Gdańsk był jednym z pierwszych miast, które wdrożyło swoją własną inicjatywę po likwidacji rządowego programu refundacji zapłodnienia pozaustrojowego. Dofinansowanie in vitro w Gdańsku wyróżnia bardzo wysoka skuteczność. Do tej pory dzięki programowi urodziło się już 500 dzieci! Kwalifikacją par i wykonywaniem procedur zajmują się dwie kliniki leczenia niepłodności – Invicta oraz Gameta.

Naszym wspólnym ogromnym sukcesem jest to, że 65 proc. par, które się do nas zgłaszają, wychodzą z klinik z dzieckiem. Taka jest skuteczność leczenia w gdańskim programie – mówi dr n. med. Dariusz Wójcik, prezes kliniki Gameta.

Uruchomiony w 2017 r. gdański program prokreacyjny składa się z trzech części. Moduł edukacyjny skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych (to nieobowiązkowe zajęcia, w przypadku osób niepełnoletnich wymagające zgody rodziców). Moduł wsparcia psychologicznego skierowany jest do par zmagających się z niepłodnością oraz ich bliskich. Natomiast trzeci moduł skupia się na leczeniu niepłodności z wykorzystaniem metody in vitro dla mieszkańców Gdańska.

Milion złotych na dofinansowanie in vitro w Gdańsku

W ubiegłym tygodniu podczas sesji rady miasta przegłosowano wsparcie gdańskiego programu dodatkową kwotą w wysokości miliona złotych. Dzięki temu w 2022 r. z dofinansowania in vitro będzie mogło skorzystać więcej par, a kwota dofinansowania do jednorazowej procedury wzrośnie z 5 tys. do 6 tys. zł. Każda para może skorzystać z maksymalnie 3 zabiegów. Oznacza to, iż w ciągu roku kliniki w ramach miejskiej refundacji wykonają nawet 400 procedur.

Pierwsze dzieci urodzone dzięki dofinansowaniu in vitro w Gdańsku przyszły na świat w lipcu 2018 r. To zdrowe dziewczynki, bliźniaczki. Od tamtej pory miasto wzbogaciło się o setki nowych istnień, a kolejne są w drodze!

Każde z tych 500 osób to dla nas ogromna duma. Każda chwila szczęścia rodziców to dla nas wielka duma. Ale też trzeba powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, jako samorząd wyręczamy rząd w tym, co powinno być realizowane przez państwo. Dzisiaj stoimy przed potrzebą rozwinięcia tego programu, który sprawdził się zdecydowanie. Jako radni Koalicji Obywatelskiej popieramy ten projekt i chcemy, jako gdański samorząd, kontynuować ten program i go poszerzać – mówi Cezary Śpiewak-Dowbów, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Aby skorzystać z dofinansowania in vitro w Gdańsku, para musi tu mieszkać od co najmniej roku. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat. Ponadto musi istnieć wskazanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Po wsparcie należy zgłosić się bezpośrednio do kliniki Invicta lub Gameta w Gdańsku.

 

Źródło:
https://kronika24.pl/pol-tysiaca-malych-gdanszczan-dzieki-programowi-in-vitro/
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,28290752,sopot-rozpoczyna-programy-wspomagania-plodnosci-gdansk-do-swojego.html

 

 

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Niskie AMH. Czy jest szansa na ciążę?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *