Już pół tysiąca małych gdańszczan przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi dofinansowania in vitro. Teraz Gdańsk postanowił zwiększyć zaplanowany na 2022 r. budżet o milion złotych! Wzrośnie tym samym nie tylko liczba par, które z refundacji skorzystają, ale też kwota wsparcia. Sprawdź, gdzie zgłosić się po dofinansowanie in vitro w Gdańsku.
Pół tysiąca małych gdańszczan
Gdańsk był jednym z pierwszych miast, które wdrożyło swoją własną inicjatywę po likwidacji rządowego programu refundacji zapłodnienia pozaustrojowego. Dofinansowanie in vitro w Gdańsku wyróżnia bardzo wysoka skuteczność. Do tej pory dzięki programowi urodziło się już 500 dzieci! Kwalifikacją par i wykonywaniem procedur zajmują się dwie kliniki leczenia niepłodności – Invicta oraz Gameta.
Naszym wspólnym ogromnym sukcesem jest to, że 65 proc. par, które się do nas zgłaszają, wychodzą z klinik z dzieckiem. Taka jest skuteczność leczenia w gdańskim programie – mówi dr n. med. Dariusz Wójcik, prezes kliniki Gameta.
Uruchomiony w 2017 r. gdański program prokreacyjny składa się z trzech części. Moduł edukacyjny skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych (to nieobowiązkowe zajęcia, w przypadku osób niepełnoletnich wymagające zgody rodziców). Moduł wsparcia psychologicznego skierowany jest do par zmagających się z niepłodnością oraz ich bliskich. Natomiast trzeci moduł skupia się na leczeniu niepłodności z wykorzystaniem metody in vitro dla mieszkańców Gdańska.
Milion złotych na dofinansowanie in vitro w Gdańsku
W ubiegłym tygodniu podczas sesji rady miasta przegłosowano wsparcie gdańskiego programu dodatkową kwotą w wysokości miliona złotych. Dzięki temu w 2022 r. z dofinansowania in vitro będzie mogło skorzystać więcej par, a kwota dofinansowania do jednorazowej procedury wzrośnie z 5 tys. do 6 tys. zł. Każda para może skorzystać z maksymalnie 3 zabiegów. Oznacza to, iż w ciągu roku kliniki w ramach miejskiej refundacji wykonają nawet 400 procedur.
Pierwsze dzieci urodzone dzięki dofinansowaniu in vitro w Gdańsku przyszły na świat w lipcu 2018 r. To zdrowe dziewczynki, bliźniaczki. Od tamtej pory miasto wzbogaciło się o setki nowych istnień, a kolejne są w drodze!
Każde z tych 500 osób to dla nas ogromna duma. Każda chwila szczęścia rodziców to dla nas wielka duma. Ale też trzeba powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, jako samorząd wyręczamy rząd w tym, co powinno być realizowane przez państwo. Dzisiaj stoimy przed potrzebą rozwinięcia tego programu, który sprawdził się zdecydowanie. Jako radni Koalicji Obywatelskiej popieramy ten projekt i chcemy, jako gdański samorząd, kontynuować ten program i go poszerzać – mówi Cezary Śpiewak-Dowbów, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.
Aby skorzystać z dofinansowania in vitro w Gdańsku, para musi tu mieszkać od co najmniej roku. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat. Ponadto musi istnieć wskazanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Po wsparcie należy zgłosić się bezpośrednio do kliniki Invicta lub Gameta w Gdańsku.
Źródło:
https://kronika24.pl/pol-tysiaca-malych-gdanszczan-dzieki-programowi-in-vitro/
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,28290752,sopot-rozpoczyna-programy-wspomagania-plodnosci-gdansk-do-swojego.html

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz