In vitro Gdańsk

In vitro w Gdańsku – urodziło się już niemal pół tysiąca dzieci! Nadal można skorzystać z dofinansowania

5 tys. zł dofinansowania in vitro w Gdańsku

1 mln zł na dofinansowanie niemal 200 procedur in vitro – tak Gdańsk wspiera swoich mieszkańców długotrwale starających się o potomstwo. Miejski program wsparcia prokreacji cieszy się dużym powodzeniem, a efekty są – wbrew krytycznym głosom – niezwykle zadowalające: od 2017 r. na świat przyszło 446 wyczekanych i upragnionych dzieci. Gdańsk podjął decyzję o przedłużeniu dofinansowania in vitro do 2025 r. Poniżej przedstawiamy warunki i kwoty.

In vitro w Gdańsku – 446 dzieci w 5 lat

Program Wsparcia Prokreacji Dla Mieszkańców Gdańska został uruchomiony w lipcu 2017 r. jako odpowiedź na wycofanie rządowej refundacji in vitro. Gdańsk jako pierwsze miasto na Pomorzu zdecydował się na taką formę pomocy mieszkańcom bezskutecznie starających się o dziecko.

Rezultaty trwającego już niemal 5 lat programu przeszły najśmielsze oczekiwania. Od 2017 roku urodziło się już 446 dzieci. Tylko w 2021 r. na świecie powitano 146 upragnione i wyczekane maluszki.

Program cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdańska, więc uchwałą Rady Miasta Gdańska został przedłużony do 2025 roku. Łączny koszt szacowany jest na 8,6 mln zł.

„Zbliżamy się do liczby pół tysiąca dzieci, które przyszły na świat w ramach miejskiego programu in vitro. W samym tylko 2021 r. przyszło na świat 146 gdańszczanek i gdańszczan. 117 pań jest w tej chwili w ciąży, a osiem z nich spodziewa się co najmniej bliźniaków. Serdeczne gratulacje dla szczęśliwych rodziców” – przekazała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Program składa się z 3 modułów. Pierwszy obejmuje edukację w szkołach ponadpodstawowych – jest to część niepowiązana z pozostałymi modułami i nieobowiązkowa. Drugi moduł to wsparcie psychologiczne dla par długotrwale leczących niepłodność, a także ich najbliższych. Ostatni, trzeci moduł, oferuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.

Zakres dofinansowania do in vitro – co obejmuje?

Miasto Gdańsk w ramach Programu Wsparcia Prokreacji dla Mieszkańców dofinansowuje zabieg zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5 tys. zł. Istnieje prawdopodobieństwo, że przed skorzystaniem z procedury para będzie musiała wykonać dodatkową diagnostykę (badania laboratoryjne, infekcyjne, hormonalne, genetyczne, nasienia) bądź zastosować leczenie. W takiej sytuacji koszt dodatkowych badań/leczenia spoczywa na osobach przystępujących do programu.

Program in vitro obejmuje kwalifikację, wizyty, badania, stymulację a także samą procedurę zapłodnienia i transferu zarodka.

Procedura w ramach dofinansowania składa się z:

 • wykonania punkcji pęcherzyków jajowych;
 • znieczulenia ogólnego stosowanego podczas punkcji;
 • zapłodnienia komórki jajowej dostępnymi metodami i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro;
 • przeprowadzenia transferu zarodków do jamy macicy;
 • witryfikacji (mrożenia) zarodków z zachowaniem potencjału rozwojowego;
 • przechowywania zarodków kriokonserwowanych do roku;
 • dwóch wizyt lekarskich w czasie ciąży.

Dofinansowanie do in vitro – kto może skorzystać?

Z dofinansowania in vitro w Gdańsku mogą skorzystać pary, które spełniają poniższe warunki:

 • pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim,
 • mieszkają na terenie Gdańska od co najmniej roku,
 • rozliczają się z podatków w Gdańsku,
 • bezskutecznie leczyli niepłodność innymi metodami i nie doprowadziło to do ciąży,
 • kobieta jest w wieku 20-40 lat (dopuszcza się udział kobiet do 42. roku życia oraz pacjentek od 18 r. ż., które przeszły leczenie gonadotoksyczne).

„466 małych istot, które przyszły na świat, to szczęście dla osób, które dzięki miejskiemu programowi było stać, żeby poddać się zabiegowi in vitro, to tyle samo często trudnych historii starania się o potomstwo” – podkreśliła Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Gdańska. 

Pieniądze na in vitro do 2025 r.

Program składający się z 3 modułów został zaplanowany do 2025 r i realizują go dwie placówki medyczne: Klinika Invicta w Gdańsku oraz Klinika Gameta w Gdyni.

Szczegóły dotyczące finansowania in vitro i zgłaszania się do programu znajdują się:

 • na stronie Kliniki Invicta: TUTAJ,
 • na stronie Gameta Gdynia Centrum Zdrowia: TUTAJ.

Moduł medyczny będzie kosztował miasto ok. 1 mln. zł, a w tej kwocie zostanie dofinansowanych ok. 200 procedur.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Daria: Ten program sprawił, że w niespełna dwa miesiące zaszłam w ciążę

Daria: Ten program sprawił, że w niespełna dwa miesiące zaszłam w ciążę

 

Źródło:
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/prawie-pol-tysiaca-dzieci-urodzilo-sie-dzieki-gdanskiemu-programowi-in-vitro,a,211860
https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/programy-in-vitro/program-in-vitro-dla-gdanska-2017-2025/
https://gameta.pl/dofinansowanie-in-vitro/gdansk/

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *