13 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży
13 tydzień ciąży
Rozpoczynasz drugi trymestr ciąży i czwarty miesiąc ciąży. To czas, kiedy odżyjesz i w końcu dolegliwości ciążowe takie jak wymioty czy senność ustąpią. Poczujesz zastrzyk pozytywnej energii. 13 tydzień ciąży to dla dziecka czas, w którym wchodzi w etap “dorastania”, wszystkie narządy i organy, które do tej pory się wykształciły, będą dojrzewały i rosły. Dziecko zacznie nabywać kolejnych “sprawności”.
13 tydzień ciąży: rozwój dziecka
• Twoje dziecko rośnie. W 13 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 7 cm i waży do 30 gramów.
• Pojawia się mimika twarzy. Twój maluszek już nie tylko otwiera i zamyka buzię, ale marszczy się, nadyma policzki, a nawet ziewa. Oczywiście wszystko dzieje się w sposób nieświadomy, ale to potrzebna gimnastyka, bo dziecko ćwiczy w ten sposób mięśnie twarzy.
• Dziecko przy otwartych ustach połyka wody płodowe, ale to dobrze, ponieważ w ten sposób pracuje cały układ pokarmowy i nerki. Twoje dziecko siusia!
• 13 tydzień ciąży to już całkowicie wykształcone nóżki i rączki. Gdy nieświadomie dziecko dotknie paluszkami ust – odruchowo może pojawić się już efekt ssania.
• Główka wciąż jest nieproporcjonalnie duża i dalej rośnie. Niebawem zaczną jednak zmieniać się te proporcje i twój maluszek będzie nieco bardziej “foremny”.
• 13 tydzień ciąży to już w etap, gdy dziecko ma wykształcone kości, stawy i mięśnie. Trzustka zaczyna produkować insulinę, a wątroba żółć.
• Właśnie dlatego w 13 tygodniu ciąży dziecko jest jeszcze bardziej energiczne – wykonuje wiele ruchów, także pod wpływem tego, co w danym momencie robi jego mama. Macha rączkami, nóżkami, zwija się i prostuje. Jeśli masz ochotę na seks w 13 tygodniu ciąży, nie wahaj się, bo twoje dziecko nie tylko jest bezpieczne, ale także dostarczysz mu miłych wrażeń. Maluszek podczas gdy mama i tata się kochają, odczuwa przyjemne kołysanie.
• Uwaga, uwaga – jeśli nosisz w sobie chłopca, to w 13 tygodniu ciąży może być to już widoczne na badaniu USG. Co prawda narządy płciowe są wciąż jeszcze bardzo małe, ale odpowiedni sprzęt medyczny, doświadczone i bystre oko lekarza oraz odrobina szczęścia sprawią, że już 13 tygodniu ciąży płeć dziecka będzie znana. Jeśli jednak pod sercem masz dziewczynkę, aby być pewną, musisz jeszcze chwilę poczekać.
13 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą
• Twoja macica wciąż się powiększa, powodując zaokrąglanie się brzuszka – nie wszyscy jednak jeszcze to dostrzegą.
• Piersi stają się mniej wrażliwe na dotyk, choć nadal nabierają objętości i przygotowują się do produkcji pokarmu.
• Możesz zaobserwować zauważalną poprawę (lub pogorszenie) skóry na twarzy. Ma to związek z hormonami, a nie płcią dziecka. To mit na temat ciąży, że dziewczynka zabiera mamie urodę, a chłopiec dodaje.
• W związku z tym, że twoje dziecko wchodzi w etap intensywnego wzrostu i przybierania na wadze, również u Ciebie zwiększy się zapotrzebowanie na jedzenie. Od 13 tygodnia ciąży może obserwować regularne przybieranie na wadze – średnio do pół kilograma tygodniowo. Nie jest to jednak regularną zasadą. Twoja waga w ciąży zależy zarówno od wielkości dziecka, ale także ilości wód płodowych, rozmiaru macicy, piersi czy tkanki tłuszczowej.
• Od 13 tygodnia ciąży to nie jajniki, a łożysko zaczyna produkować hormony potrzebne do utrzymania ciąży – w związku z tym zdecydowanie zmniejsza się ryzyko poronienia. Bądź jednak czujna i obserwuj swoje ciało.
13 tydzień ciąży: zalecenia dla mamy
• Jeśli do tej pory nie zrobiłaś badania USG – koniecznie musisz zrobić to teraz.
• Rozważ zrobienie badań genetycznych – badania prenatalne są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka, zwłaszcza te nieinwazyjne. Zrób badania prenatalne najdalej do połowy drugiego trymestru.
Wyniki w większości przypadków uspokajają kobiety, ale istnieje ryzyko – zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby genetyczne – że i twoje dziecko może być chore. Im szybciej się o tym dowiesz, tym skuteczniejsze będzie leczenie Ciebie i maluszka. Jeśli chcesz urodzić zdrowe dziecko, zobacz >>> JAKIE BADANIA GENETYCZNE ZROBIĆ W CIĄŻY.
• Jeśli doświadczysz bólu głowy albo dopadnie cię przeziębienie i gorączka w ciąży, pamiętaj, że jedyny lek, jaki możesz zastosować w ciąży, to paracetamol. Innych środków nie zażywaj. Staraj się jednak w sytuacji choroby stosować naturalne metody łagodzenia objawów choroby. Zobacz >>> JAK LECZYĆ GRYPĘ I PRZEZIĘBIENIE W CIĄŻY
• Jeśli masz zaparcia, sięgnij po suszone owoce. Pracę jelit usprawnią także surowe warzywa – nie unikaj ich w diecie.
• Mimo że drugi trymestr ciąży to mniejsze ryzyko poronienia, bądź czujna i obserwuj swoje ciało.
Jeśli wystąpią niepokojące objawy w ciąży takie jak krwawienie z dróg rodnych, ostry ból brzucha, kołatanie serca, silne zawroty głowy, przeciągające się wymioty, wysokie ciśnienie czy – na późniejszym etapie: osłabione ruchy dziecka, koniecznie zgłoś je lekarzowi. Nie musi to oznaczać, że dzieje się coś złego, ale niestety może także oznaczać, że ciąża jest zagrożona.
• Jeśli nie masz przeciwwskazań od lekarza, staraj się uprawiać jakąś aktywność fizyczną – polecamy ci jogę, pływanie albo dłuższe spacery.
• Jeśli zastanawiasz się, jak to jest z farbowaniem włosów w ciąży, noszeniem starszego dziecka na rękach czy osławioną lampką czerwonego wina w ciąży >>> PRZECZYTAJ: Co może, a czego nie może robić kobieta w ciąży.
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz