III trymestr ciąży – Kalendarz ciąży: ostatnia prosta przed porodem

 

III trymestr ciąży

– to ostatnia prosta przed porodem. Przed Tobą trzy (może niepełne) miesiące do porodu.

Emocje zaczynają dominować nad rozsądkiem – pojawiają się pierwsze lęki związane z porodem i macierzyństwem, a jednocześnie dekoncentracja i rozkojarzenie.

Niestety, III trymestr ciąży to wiele dolegliwości ciążowych, które głównie powoduje powiększająca się i unosząca do góry macica. Jej ucisk na narządy wewnętrzne powoduje obrzęki kostek, opuchnięcia nóg, ból stóp. Ciężarne mają coraz większe problemy z poruszaniem się, pojawia się ból pleców i pierwsze skurcze przepowiadające. Do tego zgaga, zaparcia, zawroty głowy i przebarwienia. III trymestr ciąży to bardzo męczący czas, który może się dłużyć w nieskończoność. 

Dziecko w III trymestrze doskonali narządy wewnętrzne, które są już rozwinięte, ale nie potrafią pełnić samodzielnych funkcji – zmieni się to w ostatnich tygodniach ciąży, tuż przed porodem. Dziecko stale rośnie i przybiera na wadze. Brzuch kobiety powiększa się i zaczyna przenosić punkt ciężkości całego ciała. 

III trymestr ciąży to dobry czas, by zapisać się do szkoły rodzenia, skomponować wyprawkę dla dziecka oraz urządzić pokój dla nowego członka rodziny. Ciążę uznaje się za donoszoną w 37 tygodniu. Tylko 5 proc. kobiet rodzi dziecko w terminie – większość ciężarnych urodzi dwa tygodnie przed lub tydzień po wyznaczonej dacie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *