Wybierz swój tydzień ciąży
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

I trymestr ciąży – Kalendarz ciąży: początek rewolucji hormonalnej

 

I trymestr ciąży

– to pierwszy i bardzo ważny etap rozwoju ciąży. Dla kobiety oznacza rewolucję i wiele zmian w organizmie.

I trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 12 tygodnia – paradoksalnie zaczyna się na kilka dni przed zapłodnieniem.  To właśnie w tym czasie organizm kobiety przygotowuje się do przyjęcia nowego życia. Jeśli starasz się o dziecko – musisz wiedzieć, kiedy masz dni płodne i owulację, a jeśli dojdzie w tym czasie do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem i pomyślnego zagnieżdżenia w macicy – za cztery tygodnie zobaczysz na teście dwie kreski oznaczające ciążę. 

I trymestr ciąży to trudny czas dla kobiety – w organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian hormonalnych. To czas dolegliwości ciążowych takich jak nudności, wymioty, bolesność piersi, wahania nastrojów. Mogą zdarzyć się zawroty głowy, a nawet omdlenia. Kobiety w tym czasie nie mają apetytu, a przez utrzymujące się wymioty często tracą na wadze. 

Dziecko w pierwszych tygodniach ciąży to raczej zbiór komórek, z których w ekspresowym tempie powstaną zalążki poszczególnych narządów i organów. Z końcem 12 tygodnia, gdy zakończysz I trymestr ciąży, dziecko będzie już przypominać małą istotkę, która nie tylko od kilku tygodni ma serce, ale także zakończyła ogólny etap rozwoju. Koniec pierwszego trymestru oznacza dla kobiety czas dobrych zmian.  

ZOBACZ: Ile trwa ciąża – ile tygodni ma. Jak obliczyć wiek ciąży i termin porodu

Ile trwa ciąża – ile tygodni ma?

 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *