14 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

14. tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

Twoje dziecko z dnia na dzień będzie coraz większe. Jego buzia ma już całkiem ludzkie rysy, pojawiają się delikatne zarysy brwi i rzęs. Coraz częściej maluch będzie wkładał rączki do buzi i nieświadomie ćwiczył ssanie – jeśli będziesz miała szczęście i właśnie w 14 tygodniu ciąży zrobisz badanie USG, możesz zobaczyć ten rozczulający obrazek. Jak się czuje mama w 14 tygodniu ciąży?

14 tydzień ciąży do połowa 4 miesiąca ciąży i początek drugiego trymestru. Czy wiesz, że twoje dziecko w 14 tygodniu ciąży jest już na tyle “duże”, że zmieściłoby się w twojej dłoni?

14 tydzień ciąży: rozwój dziecka

• Twoje dziecko na tym etapie ciąży to już “mały wielkolud” – dziecko w 14 tygodniu ciąży mierzy do 9 cm i waży 25 g. Jest na tyle “duże”, że zmieściłoby się w twojej dłoni. Z każdym następnym tygodniem dziecko będzie rosło i przybierało na wadze. Od 14 tygodnia ciąży tempo rozwoju dziecka wzrośnie. 

 

• 14 tydzień ciąży: Dziecko ma już rączki i nóżki, a paluszków nie łączy błona. Dziecko nie tylko się rusza, ale także wykonuje takie czynności jak ssanie. Mimika twarzy również się zwiększa: dziecko zwija buzię w dziubek, ziewa, krzywi się, marszczy – to efekt wciąż wzmacniającego się układu mięśniowego. 

Mózg dziecka w 14 tygodniu ciąży codziennie zwiększa liczbę komórek nerwowych – co minutę powstaje nawet ponad 250 tysięcy takich komórek. 

• Powoli zmieniają się proporcje ciała maluszka. Głowa dziecka w 14 tygodniu ciąży nie jest już tak duża w porównaniu z resztą ciała, a z każdym kolejnym tygodniem maluch będzie nabierał właściwych proporcji. 

• Już nie tylko usta są wrażliwe na dotyk, ale całe ciało. Wyjątek stanowi główka dziecka, która niemal do samego końca ciąży pozostanie najmniej wrażliwą – natura wie, że to właśnie główka będzie miała największy ucisk podczas porodu.

• W 14 tygodniu ciąży w gruczołach tarczycowych twojego dziecka rozpoczyna się produkcja hormonów. U dziewczynek rozwijają się jajniki, a u chłopców pojawia się gruczoł prostaty. Tworzy się również odbyt.

• Dziecko ćwiczy oddychanie i połykanie, wykorzystując do tego płyn owodniowy. Oddychanie, połykanie i ssanie to zestaw trzech najważniejszych umiejętności, jakie cechują każde rodzące się dziecko.

NARESZCIE możesz liczyć na to, że podczas USG lekarz rozpozna płeć dziecka. W 14 tygodniu ciąży dziecko ma ukształtowane i całkiem widoczne narządu płciowe. Niektóre mamy właśnie w 14 tygodniu ciąży po raz pierwszy dowiadują się, czy urodzą chłopca, czy dziewczynkę. Bądź jednak ostrożna przy zakupach ubranek dedykowanych tylko jednej płci – zdarza się bowiem, że na dalszym etapie ciąży z Antka robi się Antosia lub na odwrót. 

14 tydzień ciąży: jak się zmienia mama

14 tydzień ciąży to zdecydowana poprawa twojego samopoczucia. Poranne mdłości na tym etapie mogą być już przeszłością. Czujesz się również mniej zmęczona, co więcej – masz w sobie energię i chęć do życia. Chętniej podejmujesz aktywność fizyczną lub wracasz do swojej codziennej sportowej rutyny. Jeśli nie ma przeciwwskazań – rób to jak najdłużej. Ćwiczenia w ciąży nie tylko sprawią, że pomożesz w ten sposób swojemu ciału pozostać w kondycji, ale także przygotujesz je do porodu.

• W 14 tygodniu ciąży wiele kobiet już nie ukryje ciążowych krągłości – brzuszek, choć wciąż niewielki, to jednak się uwypuklił. Twoja cera nabiera blasku lub – co się również zdarza – zaczynają się kłopoty: na buzi pojawiają się wypryski, trądzik, zaczerwienienie – to niestety przykry skutek działania hormonów. 

• Niemal wszystkim kobietom w ciąży poprawia się stan włosów – stają się grube, lśniące i mocne, nie wypadają i nie łamią się. To również dzięki hormonom. Jeśli jednak nie widzisz takiego efektu, na wizycie lekarskiej powiedz o tym lekarzowi, bo być może okaże się, że w twoim organizmie nie ma wystarczającej ilości witamin i soli mineralnych, a jeśli tak – ginekolog powinien przypisać ci odpowiedni suplement. 

W 14 tygodniu ciąży możesz zauważyć ciemny pasek ciągnący się od pępka w dół – to charakterystyczne przebarwienie, które pojawia się w ciąży, i nosi nazwę Linia Negra. Ciemnieją ci także brodawki na piersiach. 

14 tydzień ciąży: Macica jest już na tyle duża, że powoduje ucisk zarówno na pęcherz, jak i inne narządy. Pewnie zauważyłaś, że czujesz jeszcze większą potrzebę oddawania moczu – to dlatego, że twój pęcherz przez ucisk macicy zmniejszył swoją objętość. Jeszcze chwila, a przestanie ci to dokuczać, ponieważ macica przesunie się w górę.

14 tydzień ciąży: jak się zmienia kobieta od środka

 

14 tydzień ciąży: dolegliwości ciążowe

Niestety, ale 14 tydzień ciąży to także dolegliwości: już nie wymioty, ale np. ociężałe nogi, pajączki na nogach czy drobne żylaki. Pamiętaj, żeby unikać długiej pracy stojącej, uciskowych skarpet, butów na obcasie. Odpoczywaj z nogami nieco podniesionymi, wskocz na rower lub rowerek stacjonarny. Jeśli problem będzie duży – zgłoś się po pomoc do lekarza.  

WAŻNE: Ciąża a problemy z zębami

Drugi trymestr ciąży, a 14 tydzień ciąży się już do niego zalicza, to także problemy z zębami i dziąsłami. Możesz odczuwać nadwrażliwość zębów, a twoje dziąsła mogą być rozpulchnione i narażone na krwawienie. Pamiętaj, że higiena jamy ustnej i zębów w ciąży ma istotne znaczenie dla twojego zdrowia i dla rozwoju dziecka. Nie bój się dentysty i nawet w ciąży rób regularne wizyty. 

Według statystyk, co piąta kobieta w ciąży z próchnicą, chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej, rodzi dziecko kilka tygodni przed terminem? Z kolei przedwczesny poród oznacza niską wagę noworodka i typowe dla wcześniaków kłopoty ze zdrowiem.

Kobieta w ciąży powinna przynajmniej dwa razy w ciągu całej ciąży być na wizycie stomatologicznej, a najlepiej, by zrobiła o raz na trzy miesiące!

Współczesna stomatologia doskonale radzi sobie z leczeniem zębów kobiet w ciąży, a leczenie próchnicy jest bezpieczne w każdym trymestrze ciąży. Musisz jedynie wiedzieć, że leczenie kanałowe w ciąży – jeśli nie może poczekać do zakończenia ciąży – nie powinno odbywać się w pierwszym trymestrze ciąży.

Prześwietlenie RTG zęba w ciąży nie jest wskazane – dlatego jeśli zajdzie potrzeba leczenia endodontycznego (kanałowego), wybierz taki gabinet stomatologiczny, który będzie miał odpowiednio nowoczesny sprzęt – mikroskop endodontyczny, dzięki któremu leczenie zęba odbędzie się bez prześwietlenia.

14 tydzień ciąży: zalecenia dla mamy

Unikaj słońca twoja skóra twarzy narażona jest w 14 tygodniu ciąży na liczne przebarwienia. Absolutnie nie możesz także chodzić do solarium.

Całkowicie zrezygnuj z alkoholu! To nie jest prawda, że symboliczna lampka czerwonego wina nie zaszkodzi dziecku albo że w ciąży nie wolno pić tylko mocnych alkoholi. To bzdury, które powinnaś z marszu usuwać ze swojego myślenia. Każda ilość każdego alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka! 

Nie pal w ciąży! Jeśli do tej pory nie zrezygnowałaś z palenia – pomyśl o konsekwencjach, na jakie narażasz dziecko, nie rzucając papierosów. Nie ukryjesz tego faktu przed lekarzami, nawet jeśli skłamiesz. O tym, że paliłaś, w trakcie porodu będzie świadczyło twoje łożysko, na którym będą widoczne ślady substancji smolistych.

Pamiętaj, że łożysko to dla dziecka źródło pożywienia i… tlenu! Palenie w ciąży powoduje, że dziecko narażone jest nie tylko na wcześniactwo, ale także niedotlenienie. 

Zadbaj o mięśnie Kegla. To mięśnie dna macicy i kroku, które podtrzymują narządy jamy brzusznej od dołu. To dzięki dobrze napiętym mięśniom Kegla utrzymujesz na właściwym miejscu macicę i kontrolujesz pęcherz.

O tym, jak ćwiczyć mięśnie Kegla, z pewnością dowiesz się w każdej szkole rodzenia – możesz jednak sama w domu wykonywać takie ćwiczenia przez spinanie i rozluźnianie mięśni pochwy i odbytu – wykonuj to w kilku seriach po kilka spięć (zacznij od 5, skończ na 25). 

Dzięki mocnym mięśniom Kegla twój poród będzie łatwiejszy i sprawniej przebiegnie. Powrót do formy sprzed porodu także będzie łatwiejszy, a seks dużo przyjemniejszy.

DATA PLANOWANEGO PORODU: KALKULATOR PORODU

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *