20 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: półmetek!
20 tydzień ciąży
Gratulacje! To już półmetek ciąży, czyli 5 miesiąc ciąży. Przed tobą ważne USG połówkowe, na którym poznasz płeć dziecka (jeśli będziesz tego chciała). Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży wciąż jest dynamiczny, podobnie jak wzrost twojej macicy. Możesz także poczuć pierwsze sporadyczne i delikatne skurcze przepowiadające.
20 tydzień ciąży: rozwój dziecka
• Dziecko w 20 tygodniu ciąży ma już 16 cm i waży ok. 300 gramów. Staje się coraz silniejsze i coraz sprawniejsze. Jego skóra staje się coraz grubsza, a gruczoły łojowe wytwarzają łój, który wraz z martwym naskórkiem tworzy maź płodową.
• Na paluszkach u nóg tworzą się paznokcie.
• Pomału dobiega końca namnażanie się komórek mózgowych, a kształtuje się zmysł smaku, dzięki któremu dziecko będzie rozpoznawało smak wód płodowych zmieniający się wraz z twoją dietą. Kształtują się połączenia nerwowe odpowiedzialne za pamięć i myślenie.
• Jego płuca są już wykształcone, podobnie jak układ pokarmowy, w którym wszystko jest już na swoim miejscu. Nerki coraz sprawniej produkują mocz.
• 20 tydzień ciąży: Serce dziecka bije zdecydowanie mocniej, co można usłyszeć nawet na stetoskopie. Z pewnością usłyszysz ten dźwięk podczas USG połówkowego.
• W dziąsłach są już ząbki-mleczaki, które zobaczysz jednak dopiero po kilku miesiącach od porodu.
• Na główce rośnie coraz więcej włosów, które po porodzie naturalnie się wytrą.
• Dziecko w 20 tygodniu ciąży słyszy, “widzi”, czuje dotyk. Wciąż jest bardzo aktywne, a ty zdecydowanie wyraźniej odczuwasz jego ruchy. Wykorzystaj fakt, że maluch rozpoznaje już dźwięki i spróbuj puszczać mu relaksującą muzykę lub coś, co sama lubisz – po reakcji i rodzaju ruchów poznasz, czy dziecko jest tym zainteresowane.
• W 20. tygodniu ciąży dziecko częściej ma czkawkę – to efekt szybkiego połykania wód płodowych i skurczów przepony. To normalne zjawisko, którym nie powinnaś się przejmować, choć może być ono początkowo niepokojące.
20 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą
• To dopiero 20 tydzień ciąży, ale mimo że przed tobą jeszcze 20 tygodni do porodu, skurcze przepowiadające mogą się pojawić w połowie ciąży. To skurcze Braxtona-Hicksa, które są delikatne, a czasem nawet niewyczuwalne przez mamę – zupełnie bezpieczne i niezwiastujące niczego złego, zwłaszcza gdy ustępują samoczynnie po chwili odpoczynku.
• Rozciągająca się skóra może powodować mocne swędzenie brzucha. To niestety przykry efekt uboczny ciąży, z którym możesz sobie skutecznie poradzić, stosując odpowiednie kosmetyki dla kobiet w ciąży.
Na swędzenie brzucha pomoże oliwka dla kobiet w ciąży i niemowląt, balsam nawilżający czy wsypane do kąpieli płatki owsiane. Pamiętaj, by nie doprowadzić do przesuszenie skóry brzucha, bo świąd będzie wówczas jeszcze większy (unikaj gorących kąpieli).
• U niektórych kobiet pojawia się problem ze spaniem w ciąży. Brzuch w 20 tygodniu ciąży, choć jeszcze nie największy, może utrudniać przyjmowanie wygodnej pozycji do spania. Niektóre kobiety już na tym etapie korzystają ze specjalnych poduszek dla ciężarnych, tzw. rogali. Utrudnione zasypianie może powodować także uczucie “zapchanego” nosa – w połowie ciąży wydzielina z nosa może zatykać ci dziurki i utrudniać oddychanie – winowajcą są oczywiście hormony.
Jak pokonać bezsenność w ciąży?
Staraj się przed spaniem wietrzyć pokój, przed snem posłuchaj relaksacyjnej muzyki, skorzystaj z techniki ASMR. Przez wielu ASMR nazywane jest orgazmem głowy, gdyż różnego rodzaju bodźce stymulują uwalnianie tych samych hormonów, które wytwarzane są podczas orgazmu, czyli: endorfiny, serotoniny, dopaminy i oksytocyny. ASMR nie jest jednak doświadczeniem o charakterze erotycznym, a tylko sprowadza się do silnych odczuć i stanu głębokiej relaksacji. SPRAWDŹ, NA CZYM POLEGA ASMR.
20 tydzień ciąży: badania i USG połówkowe
20 tydzień ciąży, czyli połowa ciąży to czas kolejnej wizyty u lekarza. Ginekolog z pewnością skieruje cię na badania, które należy wykonać między 21 a 26 tygodniem ciąży. Należą do nich: test obciążenia 75 g glukozy (24-28 tydzień ciąży), badanie ogólne moczu, przeciwciała anty Rh u kobiet Rh – (ujemnych), badanie w kierunku toksoplazmozy u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze. Pamiętaj, by lekarz zmierzył ci ciśnienie.
Ty jednak najbardziej czekasz na USG połówkowe, które wykonane będzie w technice 3D lub 4D.
USG połówkowe to wielkie przeżycie dla mamy i taty dziecka. Warto wybrać się na to badanie wspólnie, a jeśli macie już starsze dzieci, weźcie je ze sobą. To pierwsza taka okazja, by zobaczyć tak wyraźnie nowego członka rodziny, zwłaszcza że podczas USG połówkowego dowiecie się, czy będzie to syn czy córeczka – a jeśli już na wcześniejszym badaniu padła taka informacja, to w 20 tygodniu ciąży płeć dziecka będzie bardzo widoczna i można potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia.
USG połówkowe jest ważne także z przyczyn medycznych. W związku z tym, że dziecko jest już dobrze ukształtowane, a wszystkie narządy i organy powinny w 20 tygodniu ciąży być już niemal na właściwym miejscu, ginekolog oceni rozwój, wzrost, wagę oraz stopień rozwoju poszczególnych układów organizmu dziecka. M.in na tej postawie poda przybliżony termin porodu – który może się zmienić w stosunku do pierwszych obliczeń.
WARTO WIEDZIEĆ: Według standardów opieki okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, w prawidłowo przebiegającej ciąży powinnaś wykonać cztery badania USG:
między 11 a 14 tygodniem ciąży
między 21 a 26 tygodniem ciąży
między 27 a 32 tygodniem ciąży
jednorazowo po 40 tygodniu ciąży.
USG 4D w ciąży
Jeszcze nie tak dawno przyszłe mamy wychodziły z gabinetu lekarskiego ze “zwykłymi” zdjęciami swojego dziecka (USG 2D). Teraz, za sprawą USG 3D i 4D, mogą nie tylko dokładniej zobaczyć swoje dziecko w brzuchu – z dokładnymi rysami twarzy i szczegółami anatomicznymi, ale także mieć pamiątkę w postaci filmiku uwieczniającego ruchy dziecka.
Filmik zostaje nagrany na płycie DVD lub nośniku USB w najwyższej rozdzielczości i najlepszej jakości HD. USG 4D w ciąży to także szansa na szybsze wykrycie wad wrodzonych płodu, a co za tym idzie możliwość podjęcia natychmiastowych kroków medycznych.
20 tydzień ciąży: o czym pamiętać
— W ciąży masz prawo do zmniejszonego czasu pracy przy komputerze – z 8 godzin do 4. Jeśli męczysz się, siedząc, i dokuczają ci bóle kręgosłupa, skorzystaj z tego prawa.
— Nie wychodź do pracy bez śniadania! W ciąży musisz szczególnie zadbać o pierwszy posiłek, który będzie i dla ciebie, i dla dziecka zastrzykiem dobrych węglowodanów. Dobre śniadanie w ciąży to np. jogurt z owocami i domowym musli (nie kupuj mieszanek, które zawierają dodatkowe cukry niepochodzące z owoców czy konserwanty).
— Nie zapomnij o relaksie i trosce o ciało – odpoczywaj zawsze wtedy, gdy masz na to ochotę. W 20 tygodniu ciąży zaczyna mocniej działać relaksyna – hormon, który rozluźnia więzadła stawowe, powodując wrażenie, że twoje nogi odmawiają posłuszeństwa i wcale nie chcą iść tak szybko jak im każesz. To minie po porodzie, ale do końca ciąży możesz czuć się nieco powolniejsza i wcale powodem nie będzie rosnący brzuch.
Zobacz: Jak ciąża zmienia kobiece ciało od środka
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz