27 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: trzeci trymestr, czyli ostatnia prosta przed porodem

27 tydzień ciąży

Gratulacje! 27 tydzień to początek siódmego miesiąca ciąży, a tym samym trzeci trymestr i ostatnia prosta przed porodem. Przed tobą trzy (może niepełne) miesiące do rozwiązania. Zaczynasz się denerwować? Spokojnie, masz jeszcze sporo czasu, ale zacznij planować sprawy związane z momentem pojawienia się nowego członka rodziny. Dziecko w 27 tygodniu ciąży jeszcze nie ma zamiaru wychodzić na świat, choć mocno daje ci odczuć, że jest już całkiem silnym małym człowiekiem.

27 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

Dziecko w 27 tygodniu ciąży ma ok. 38 cm wzrostu (mierzone jest teraz od główki do stóp) i waży ok. 1 kg. Stale przybiera na wadze, dzięki gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

 

• Ma już wyraźne rzęsy, brwi i włoski na głowie. Nadal pokryte jest lanugo – meszkiem płodowym.

• Nos dziecka gotowy jest do oddychania, ale teraz służy mu do wypompowywania wód płodowych i ćwiczenia mechanizmu oddychania.

• Oczy dziecka są otwarte, reagują na zmiany oświetlenia – możesz to delikatnie sprawdzić, przystawiając na chwilę do brzucha zapaloną lampkę, po czym powinnaś poczuć, jak dziecko gwałtownie odwróci główkę. Dziecko w życiu płodowym lubi atmosferę półmroku i w takiej czuje się bezpiecznie.

• W 27 tygodniu ciąży dziecko ma niebieskie oczy, ale to, jaki ostatecznie będzie kolor, okaże się kilkanaście tygodni po urodzeniu – dopiero po jakimś czasie kolor oczu dziecka się zmienia. Większość noworodków po urodzeniu ma niebieskie oczy.

• W 27 tygodniu ciąży dziecko nie jest bardzo aktywne. Choć potrafi już robić niezłe sztuczki, np. ssać duży palec nóżki, drapać się po nosku, to w macicy robi się za ciasno i dziecko nie ma wystarczającej przestrzeni, by fikać koziołki. Jeśli jeszcze tego nie zrobiło (a tak może być), to teraz lub lada moment, najprawdopodobniej przyjmie ułożenie główką w dół – czyli pozycją po porodu. W tym ułożeniu doczeka do końca ciąży. Zmniejszona ruchliwość dziecka wcale jednak nie oznacza, że przestaniesz czuć ruchy dziecka w 27 tygodniu – co więcej, mogą być teraz silniejsze i bardziej widoczne na zewnątrz.

27 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą

• 27 tydzień ciąży: Brzuch

Na początku trzeciego trymestru jest już duży – niektórzy porównują go do całkiem sporej dyni. Macica rośnie jednak dalej i brzuch jeszcze się powiększy. Mamy, które narzekają na mały brzuch w ciąży, mogą być pewne, że w trzecim trymestrze brzuch zacznie rosnąć.

• Możesz czuć skurcze Braxtona-Hicksa. Jak wyglądają? To nieregularne skurcze macicy, które pojawiają się zazwyczaj pod koniec drugiego trymestru ciąży i są oznaką, że macica przygotowuje się do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa nie bolą, są krótkotrwałe i ustępują po chwili odpoczynku i rozluźnieniu ciała. Nie masz powodów do obaw, ponieważ skurcze przepowiadające nie wywołują przedwczesnego porodu.

• Piersi na początku trzeciego trymestru ciąży produkują siarę, czyli pierwszy pokarm dla dziecka, a z sutka zaczyna się sączyć przejrzysty płyn. Pomyśl o wkładkach laktacyjnych. Jeśli nie obserwujesz tego zjawiska – nie martw się, ponieważ nie wszystkie kobiety mają wyciek z piersi przed porodem.

27 tydzień ciąży: Obrzęki nóg, opuchnięte kostki, powiększone stopy oraz skurcze łydek to typowe dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży. Może się wręcz zdarzyć, że skurcz łydek w nocy będzie cię budził – nie jest to przyjemne uczucie. Staraj się wówczas napinać w górę stopę, a następnie opuszczać i rozluźniać. Pomocny może być także masaż łydek w ciąży

WARTO WIEDZIEĆ: DOLEGLIWOŚCI CIĄŻOWE W POSZCZEGÓLNYCH TRYMESTRACH

Ból pleców w ciąży to rzecz powszechna – zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Będziesz je odczuwać coraz częściej, ponieważ macica wciąż rośnie i jeszcze mocniej uciska na nerwy i narządy wewnętrzne. Dziecko rośnie, staje się coraz większe i cięższe – nic dziwnego, że odczuwasz fizycznie ten słodki ciężar.

27 tydzień ciąży to czas, kiedy kondycja fizyczna może zacząć spadać – wejście po schodach na trzecie piętro zacznie być męczące, pojawi się zadyszka i zawroty głowy. Marne to pocieszenie, ale za kilka tygodni będzie jeszcze gorzej – kilka schodków do góry, a ty poczujesz, że przed tobą Mont Everest. 

27 tydzień ciąży: o czym pamiętać

• Między 27 a 33 tygodniem ciąży powinnaś zrobić kolejne badania: ogólne badanie moczu, morfologię, przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych. W 28 tygodniu będziesz mogła pomyśleć o następnym badaniu USG 4D.

• Pamiętaj, aby dieta w trzecim trymestrze ciąży zawierała produkty bogate w magnez i potas. To zminimalizuje skurcze łydek, które teraz wyjątkowo odczuwasz. Jeśli skurcze łydek utrzymują się, powiedz o tym lekarzowi – być może konieczna będzie dodatkowa suplementacja magnezem. Możesz zasięgnąć także porady fizjoterapeuty.

• Tarczyca w trzecim trymestrze ciąży zwiększa produkcję hormonów nawet o 60 proc. W związku z tym w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na jod, który należy dodatkowo suplementować – nie sugeruj się tym, że w kuchni masz sól jodowaną i to ci wystarczy. Owszem, gdyby nie ciąża, sól kuchenna jodowana, stosowana do normalnego doprawiania jedzenia, prawdopodobnie wystarczyłaby do wyrównania poziomu jodu (jeśli nie masz chorej tarczycy). Nadmierne solenie w ciąży nie jest jednak wskazane, choćby dlatego, że sól zatrzymuje w organizmie wodę, która i tak się gromadzi za sprawą zmian fizjologicznych, jakie zachodzą przez dziewięć miesięcy.

• Waga na początku trzeciego trymestru powinna wskazywać od 7 do 10 kg więcej niż przed ciążą.

Waga w ciąży rośnie – to normalne. Pamiętaj jednak, by nie objadać się, zwłaszcza w nocy.

Oczywiście, zależy to od twojej początkowej wagi. W trzecim trymestrze waga pójdzie w górę jeszcze o 3-4 kilogramy. Kobiety, które przed ciążą ważyły do 50 kg, łącznie w ciąży przytyją ok. 14 kg (max. 18 kg), te, których waga wyjściowa była do 60 kg – łącznie w ciąży przytyją ok. 13 kg (max. 15 kg). Panie o wadze do 80 kg przed ciążą – łącznie zwiększą ciężar o 11 kg (max. 12 kg), a te, które ważyły ponad 80 kg przed ciążą – powinny zmieścić się w dodatkowych 9 kg (max. 11 kg). 

• Pamiętaj, że tzw. jedzenie za dwoje w ciąży, zwłaszcza niezdrowych, przetworzonych i dodatkowo słodzonych produktów, odczujesz w postaci tkanki tłuszczowej, którą zobaczysz po porodzie. Dla wielu kobiet to będzie szok! Dlatego odżywiaj się racjonalnie, a dodatkowe zapotrzebowanie na kalorie w ciąży uzupełniaj wartościowym jedzeniem: rybami, chudym mięsem, warzywami, pełnoziarnistym pieczywem oraz owocami. Podobnie jak przed ciążą tak i w ciąży ostatni posiłek jedz 2-3 godziny przed snem – nocne podjadanie w ciąży nie jest wskazane.

• Macica w 27 tygodniu jest już na tyle duża, że uciska na narządy wewnętrzne, powodując m.in. problemy ze spaniem w ciąży. Pamiętaj, że ucisk macicy będzie mniejszy, gdy będziesz spała na lewym boku. Jeśli wciąż jest ci niewygodnie, dobrą pomocą może się okazać poduszka dla kobiet w ciąży, tzw. rogal, który będziesz mogła ułożyć tak, by uzyskać wygodną pozycję do spania. 

• Dbaj o zęby w ciąży – trzeci trymestr to dobry czas na kolejną wizytę kontrolną u stomatologa.

Pamiętaj, że zęby w ciąży się leczy, nawet kanałowo. To, czego nie można robić w ciąży u dentysty, to tradycyjne prześwietlenia (rtg zęba) i skomplikowane zabiegi chirurgiczne wymagające ogólnego znieczulenia oraz podawania antybiotyków. Nieleczona próchnica ma wpływ na rozwój ciąży oraz poród.

• Możesz zacząć obserwować regularność skurczów macicy – ruchy dziecka w trzecim trymestrze nie są bardzo częste, ale powinno być ich kilkadziesiąt w ciągu doby, a tuż przed porodem około kilkunastu. Jeśli odczuwasz nagły spadek ruchów dziecka – skonsultuj to z lekarzem.

27 tydzień ciąży: warto wiedzieć

Jakie masz prawa w ciąży i po porodzie?

Jak poradzić sobie z infekcjami intymnymi?

Jak picie kawy w ciąży wpływa na rozwój dziecka?

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *