dolegliwości ciążowe

Dolegliwości ciążowe

Zobacz jakie dolegliwości ciążowe występują w poszczególnych trymestrach ciąży

Dolegliwości ciążowe – objawy, które są związane z ciążą oraz zmianami, które powoduje ona w organizmie kobiety. Większość z nich potrafi być naprawdę dokuczliwa, jednak nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia przyszłej mamy. Dolegliwości ciążowe ustępują samoistnie po porodzie, a niekiedy jeszcze w trakcie ciąży.

Skąd biorą się dolegliwości ciążowe?

Dolegliwości ciążowe to objawy typowe dla ciąży, które dotyczą większości ciężarnych. Ich przyczyną są zmiany hormonalne (wzrost stężenia hormonów ciążowych – progesteronu, estrogenów, gonadotropiny kosmówkowej), które zachodzą w organizmie kobiety po zapłodnieniu. Ich celem jest adaptacja wszystkich narządów do ciąży i przygotowanie do porodu.

Dolegliwości ciążowe są związane również ze stopniowym powiększaniem się macicy, a co za tym idzie zwiększeniem masy ciała i obwodu brzucha, zmianą środka ciężkości i postawy ciała oraz przemieszczeniem się narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Dolegliwości ciążowe ustępują po porodzie, kiedy w okresie połogu ciało powraca do stanu sprzed ciąży.

Polecamy: Kalendarz ciąży: Od poczęcia do porodu – 9 miesięcy tydzień po tygodniu

Dolegliwości ciążowe w 1. trymestrze ciąży

Dolegliwości ciążowe pojawiają się już w 1. trymestrze, jednak nie wcześniej niż w 4. tygodniu. Część z nich zalicza się jednocześnie do pierwszych objawów ciąży. Część z nich przestaje dokuczać przyszłym mamom w kolejnych trymestrach, jednak niektóre mogą przybrać na sile.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty są najpopularniejszymi dolegliwościami ciążowymi. Ich pojawienie się jest skutkiem wzrostu stężenia gonadotropiny kosmówkowej na początku ciąży. Mitem jest, że mdłości i wymioty występują rano – większość kobiet doświadcza ich wieczorem, zdarza się też, że dokuczają przez cały dzień.

Tkliwość piersi

Piersi przygotowują się do laktacji i karmienia piersią, dlatego stają się nabrzmiałe, a tym samym bardzo wrażliwe na dotyk. W kolejnych tygodniach piersi znacznie się powiększają, a na ich skórze można dostrzec poszerzone naczynia żylne.

Zmęczenie, nadmierna senność i wahania nastroju

Nagły wzrost stężenia hormonów powoduje zmęczenie i nadmierną senność w ciągu dnia. Przyszła mama doświadcza także różnych, niekiedy skrajnych emocji. Często pojawia się także ból głowy. Dolegliwości te ustępują w II trymestrze.

Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się w ciąży jest związane ze zmianami hormonalnymi oraz zmianami, które zachodzą w układzie krążenia (zwiększenie krwi krążącej). Objaw ten ustępuje w 2. trymestrze.

Zachcianki ciążowe

Zachcianki ciążowe, czyli zwiększony apetyt na niektóre produkty lub nietypowe smaki także są wynikiem działania hormonów. Nie należy im ulegać – w ciąży ważna jest zdrowa dieta.

Dolegliwości ciążowe w 2. trymestrze ciąży

W 2. trymestrze ciąży ustępuje część dolegliwości ciążowych z pierwszych tygodni, a zwłaszcza wymioty, zmęczenie i wahania nastroju. Nie bez powodu okres ten jest przez ciężarne uznawany za najlepszy. Przyszła mama powinna wykorzystać go na dbanie o siebie i cieszenie się błogosławionym stanem.

Jednak w 2. trymestrze także mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości ciążowe:

Zaparcia

Zaparcia, czyli trudności z wypróżnianiem się to wynik działania progesteronu na układ pokarmowy. Wywołać je może także ucisk macicy na jelita. Zaparcia w ciąży można i trzeba leczyć.

Zgaga

Zgaga w ciąży to bolesne pieczenie za mostkiem lub w gardle, które jest skutkiem cofania się treści żołądka do przełyku. Nie jest to groźny objaw, jednak potrafi być bardzo dokuczliwy.

Ból pleców

Ból pleców w ciąży to wynik rozciągania się więzadeł macicy, przyrostu masy ciała, a także zmiany postawy ciała w związku z powiększającym się brzuchem.

Ponadto w 2. trymestrze ciąży przyszła mama może zauważyć u siebie przebarwienia na twarzy (tzw. ostuda), a także ciemną linię, która ciągnie się od pępka w dół (tzw. linea negra). Powiększający się brzuch powoduje rozciąganie skóry, co jest przyczyną rozstępów.

Dolegliwości ciążowe w 3. trymestrze ciąży

W 3. trymestrze ciąży mogą nasilać się dolegliwości ciążowe z 2. trymestru. Ponadto po 28. tygodniu ciąży przyszłej mamie mogą dokuczać:

Hemoroidy

Hemoroidy to jedna z najbardziej wstydliwych dolegliwości ciążowych. To niewielkie guzki w okolicy odbytu, które objawiają się pieczeniem i świądem. Ich przyczyną są zaparcia oraz zastój krwi w naczyniach żylnych.

Bezsenność

Bezsenność w ciąży może być związana z nasilającymi się dolegliwościami ciążowymi (zwłaszcza bólami pleców i częstym oddawaniem moczu), intensywnymi ruchami płodu oraz trudnościami z oddychaniem.

Obrzęki kończyn dolnych

Obrzęki kończyn dolnych w ciąży są spowodowane większą objętością krwi krążącej oraz jej utrudnionym odpływem z powodu ucisku macicy na naczynia żylne.

Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu w ciąży wiąże się z uciskiem macicy na pęcherz moczowy, przez co nawet niewielka ilość moczu powoduje parcie i pilną potrzebę skorzystania z toalety. Ta dolegliwość ciążowa jest uciążliwa zwłaszcza w nocy.

Dolegliwości ciążowe mogą pojawiać się wcześniej lub później – nie ma sztywnych granic. Nie są one groźne, jednak potrafią być bardzo dokuczliwe.

Polecamy: Jak nie dać się pokonać ciążowym dolegliwościom w czasie świąt?