dofinansowanie in vitro w Szczecinie

Kolejne miasta z programem in vitro w Zachodniopomorskiem! Pieniądze dostaną Szczecin i Nowogard

Radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego przyznali wsparcie dwóm kolejnym miastom. Po Kołobrzegu i Koszalinie, dofinansowanie in vitro zostanie uruchomione w Szczecinie i Nowogardzie. Budżet dla tych dwóch gmin wynosi łącznie 173 tys. zł. Gdzie zgłosić się po wsparcie?

Dofinansowanie in vitro w Szczecinie i Nowogardzie

Szczecin i Nowogard to miasta dobrze przygotowane na zapewnianie wsparcia niepłodnym parom w staraniach o upragnione potomstwo. Każde z nich ma już zatwierdzony program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla swoich mieszkańców. Brakowało tylko pieniędzy. Po nie miasta muszą zwracać się do władz województwa.

Program dofinansowania in vitro w Szczecinie będzie prowadzony do końca 2024 r., a w Nowogardzie – do końca bieżącego roku. Szczecin otrzyma 140 tys. zł, a Nowogard – 33 tys. zł.

To piąty rok z rzędu, kiedy wychodzimy naprzeciw społecznym oczekiwaniom i udzielamy samorządom wsparcia, by mogły umożliwić swoim mieszkańcom leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Warto to robić, bo posiadanie potomstwa to największe szczęście dla przyszłych rodziców – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Aby uzyskać budżet na realizację programu in vitro, gminy muszą wystąpić z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego. Wsparcie zostaje przydzielona tym samorządom, które mają już zatwierdzony program polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą in vitro. Dodatkowo muszą mieć już wybranego realizatora programu z pozytywną opinią Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Do kogo po dofinansowanie

Realizacją programu in vitro w 2022 r. zajmują się dwie kliniki. To do nich zainteresowany pary muszą zgłaszać się bezpośrednio:

  • Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa “Bocian” przy pl. Brama Portowa
  • Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności “Vitrolive” przy al. Wojska Polskiego.

Program skierowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, które mieszkają i płacą podatki na terenie Szczecina lub Nowogardu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat, a mężczyzny: 25-55 lat. Ponadto muszą posiadać dokumentację medyczną stwierdzającą bezwzględną przyczynę niepłodności lub przejście nieskutecznego leczenia przez okres 12 miesięcy poprzedzający złożenie wniosku o dofinansowanie.

 

Źródło:
https://gs24.pl/gminy-nowogard-i-szczecin-otrzymaja-dofinansowanie-na-kontynuacje-programu-in-vitro-kolejne-pary-beda-mogly-zostac-rodzicami/ar/c1-16379021
https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/wiecej-par-skorzysta-z-in-vitro-takze-szczecin-i-nowogard/

ZOBACZ TAKŻE:

1145 bezpłatnych badań nasienia w ramach kampanii „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.