Nowa metoda selekcji plemników

Naukowcy opracowali nową metodę selekcji plemników. Czy wpłynie na skuteczność in vitro?

Nowa metoda selekcji plemników opracowana przez australijskich naukowców ma podnieść skuteczność wyboru nasienia, które ma największe szanse na zapłodnienie komórki jajowej. Sprawdź, na czym polega ta nowoczesna technologia i jak wpłynie na leczenie niepłodności metodą in vitro!

Nowa metoda selekcji plemników

Australia już od początku historii in vitro należy do pionierów zapłodnienia pozaustrojowego. To właśnie w tym kraju w 1980 r. urodziło się trzecie na świecie dziecko poczęte metodą wspomaganego rozrodu. Współcześnie w Australii

aż jedno na 22 maleństw rodzi się dzięki in vitro. Nic dziwnego, że to właśnie australijscy naukowcy opracowali technologię, która ma wspomóc selekcję plemników, zwiększając tym samym szanse na ciążę u par, u których występuje czynnik męski niepłodności.

Ta nowa technologia to wydrukowane w 3D, inspirowane biologicznie urządzenie do mikroprzepływowej selekcji plemników, które odtwarza żeński układ rozrodczy i naturalny proces selekcji, w którym tylko niewielki procent wszystkich plemników dociera do komórki jajowej. Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone testy, porównując z konwencjonalnymi metodami selekcji IVF, przy czym nowa metoda wykazała 85-proc. poprawę integralności DNA i średnio 90-proc. redukcję śmierci plemników. Nasienie wybrane naszą metodą wykazało również lepszą regenerację po zamrożeniu niż tradycyjnymi metodami – mówi prof. Majid Warkiani ze School of Biomedical Engineering na University of Technology w Sydney (UTS).

Jak wskazują autorzy badania – naukowcy z UTS i NeoGenix Biosciences, start-upu powstałego w UTS – obecne metody selekcji plemników, takie jak wirowanie w gradiencie gęstości i test migracji (Swim-up), mogą powodować fragmentację DNA i obumieranie komórek, a co za tym idzie przyczynić się do niepowodzenia in vitro.

Selekcja plemników

Nowe urządzenie do selekcji plemników (źródło: UTS)

Nowa metoda selekcji plemników wykorzystująca mikroprzepływowe urządzenie ma znacząco usprawnić wybór najlepszego nasienia, bez efektów ubocznych typowych dla tradycyjnych metod.

Skuteczniejsze in vitro?

Opublikowane przez australijskich naukowców badanie odnosi się do bardzo szerokiej skali niepłodności nie tylko w kraju, ale też na całym świecie. W Australii wskaźnik niepowodzeń zapłodnienia pozaustrojowego wynosi aż 78%. Tak duży odsetek nieudanych in vitro to mnóstwo rozczarowania i obaw, ale też ogromne obciążenie finansowe dla par starających się o dziecko.

Męska niepłodność odgrywa rolę w mniej więcej 30 proc. przypadków z powodu problemów takich, jak mała liczba plemników, ich zmniejszona ruchliwość lub słaba jakość nasienia – wyjaśnia prof. Majid Warkiani.

Nowa metoda selekcji plemników ma zwiększyć szanse par z całego świata na upragnioną ciążę. W celu wdrożenia technologii do praktyki klinicznej, australijscy naukowcy nawiązali współpracę z Monash University oraz lokalnymi klinikami niepłodności specjalizującymi się w leczeniu metodą in vitro.

Źródło:

https://www.nature.com/articles/s41378-023-00501-7
https://www.termedia.pl/ginekologia/Nowa-technologia-selekcji-plemnikow-moze-poprawic-skutecznosc-in-vitro,51167.html 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Niepłodność nie dyskryminuje. Raport WHO.

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *