Refundacja leków w 2023 r.

Nowa lista leków refundowanych 2023 r. Dobre wieści dla osób leczących niepłodność, ale gorsze dla alergików

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2023 r. Na liście znajdują się też leki stosowane u osób leczących niepłodność.

Dobre wieści dla osób starających się o dziecko

Od 1 marca 2023 r. zwiększy się dofinansowanie do dwóch leków stosowanych przy zaburzeniach płodności, co oznacza mniejsze wydatki ze strony leczących się osób. Leki uwzględnione w nowej liście leków refundowanych 2023 r. to:

  • Menopur (Menotropinum, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, 1200 j.m. FSH + 1200 j.m. LH, 1 fiol. z proszkiem + 2 amp.-strz.po 1ml) – cena niższa o 28,87 zł.
  • Rekovelle (roztwór do wstrzykiwań: 1 wstrzykiwacz 2,16 ml + 9 igieł / 1 wstrzykiwacz 2,16 ml + 15 igieł; stosowany w ramach technik wspomaganego rozrodu) – cena niższa o 32,41 zł.

Menopur – co to za lek?

Menopur to lek stosowany w leczeniu niepłodności u kobiet i mężczyzn. Zawiera dwa hormony: hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Jest to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań – domięśniowo lub podskórnie. Preparat jest stosowany w celu uzyskania rozwoju pojedynczego pęcherzyka Graafa, z którego, po podaniu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), zostanie uwolniona komórka jajowa.
Lek wykorzystywany jest u kobiet, które nie mogą zajść w ciążę z uwagi na niewytwarzanie komórek jajowych przez jajniki. Także w przypadku Zespołu Policystycznych Jajników (PCOS). Przyjmują go również pacjentki, które przygotowują się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.
Menopur stosują także mężczyźni w przypadku, gdy jądra wytwarzają niewystarczającą ilość plemników z powodu niedoboru gonadotropin.

Menopur – ile kosztuje? Lek znajduje się na liście leków refundowanych i dotychczas kosztował 57,59 zł. Jego cena całkowita, bez zniżek, to 674,53 zł. W związku z ogłoszeniem nowej listy leków refundowanych cena Menopur spadnie do 28,72 zł.

Rekovelle – co to za lek?

Rekovelle to lek wykorzystywany przy leczeniu niepłodności. Zawiera folitropinę delta, hormon folikulotropowy (FSH) należący do rodziny hormonów zwanych gonadotropinami, które to odgrywają istotną rolę w procesie rozrodu. Produkt służy do kontrolowanej stymulacji jajników w celu uzyskania rozwoju mnogich pęcherzyków u kobiet poddanych technikom wspomaganego rozrodu. Jest to roztwór podawany podskórnie, a w opakowaniu znajduje się wkład i kilka igieł.

Rekovelle – ile kosztuje? Lek refundowany Rekovelle kosztował dotychczas 379,34 z uwzględnieniem refundacji, przy czym pełna 100% cena to 1739,09 zł.  Od 1 marca 2023 r. nabyć go będzie można o 32,41 zł mniej, tj. za kwotę 346,93 zł.

Przeczytaj także: Leki stosowane w leczeniu niepłodności – co warto o nich wiedzieć?

Lista leków refundowanych 2023 r. – które leki podrożeją?

Nowa lista leków refundowanych wprowadzona od 1 marca 2023 r. zawiera także liczne podwyżki dla pacjentów, a więc zmniejszenia kwot refundowanych lub zupełną likwidację dofinansowania. Podrożeje aż 495 opakowań, w tym m.in. leki służące alergikom i osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry.

Cztery substancje czynne – Cetirozinum, Colistimethatum natricum, Levocetirizine, Loratadinum – znajdujące się w lekach przeciwalergicznych stracą refundację we wskazaniu atopowego zapalenia skóry. Pozostałe wskazania bez zmian.

Przy czym 327 leków będzie tańszych. Oprócz wspomnianych leków stosowanych w leczeniu niepłodności, taniej kupimy także m.in. Novo-Helisen Depot – zawiesinę do wstrzykiwań, zawierającą wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego.

ZOBACZ PROJEKT OBWIESZCZENIA MINISTRA ZDROWIATUTAJ.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-marca-2023-r
https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/nowa-lista-lekow-refundowanych-od-1-marca-ten-lek-bedzie-tanszy-o-niemal-500-zl-aa-2BQd-23Pq-JQHZ.html

 

Fot. pixabay.com/Pexels

 

POLECAMY TAKŻE:

„Moja rola jest tu trudna: Co jest ważniejsze – twoje dziecko czy… Pan Bóg”

 

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *